סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

שריל סנדברג נגד ארגוני נשים שמתעלמים ממעשי אונס של החמאס: "שתיקה מחרישת אוזניים"

המיליארדרית, שהיתה בעבר בכירה במטא, שלחה מסר תקיף רקע שתיקה כמעט מוחלטת מצד ארגוני נשים בינלאומיים, שלא מצאו לנכון לגנות את פשעי המין שבוצעו במהלך השבת השחורה: "איך אנחנו יכולות להתעלם מהדרך שבה נשים אלו סבלו ברגעים האחרונים של חייהן?"

שריל סנדברג, לשעבר סמנכ"לית התפעול של מטא, שולחת מסר תקיף לארגוני הנשים ופעילות פמיניסטיות שמתעלמות או מכחישות את מעשי האונס שעברו ישראליות בזמן מתקפת הטרור הרצחנית של ה-7 באוקטובר: "השתיקה של רבים מדי היא מחרישת אוזניים"
בשבוע שעבר, התפרסם מכתב שעליו חתמו בין השאר מספר פעילות פמיניסטיות בולטות מקנדה, שבמרכזו קריאה להפסקת אש תוך האשמת ישראל בג'נוסייד, אזכור חד-צדדי של הקרבנות ברצועת עזה והתעלמות כמעט מוחלטת מהטבח שבוצע בישראל ושהוביל למלחמה ברצועה. במקביל, מטיל המכתב ספק באונס ופשעי המין האכזריים האחרים שבוצעו בשבת השחורה, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות לכל דבר ועניין, וטוען שהעדויות והראיות החד-משמעיות בנושא הן "האשמות בלתי-מאומתות" (טענה חריגה בתקופה שבה מקובל, ובצדק, להאמין לקורבנות תקיפה מינית). על המכתב חתמו, בין השאר, דמויות כמו ראשת המרכז לתקיפה מינית של אוניברסיטת אלברטה (ראשת המרכז פוטרה לאחר פרסום המכתב).
המכתב פורסם על רקע שתיקה כמעט מוחלטת מצד ארגוני נשים בינלאומיים, שלא מצאו לנכון לגנות את פשעי המין שבוצעו במהלך השבת השחורה או לצאת להגנת הקרבנות, חלקן חטופות ומוחזקות עדיין בידי חמאס. בפרט, בולטת שתיקתם של ארגון הנשים של האו"ם, UN Women, שפירסם דו"ח על מצוקת הנשים והנערות בעזה אך לא מצא לנכון להזכיר אפילו את הקורבנות הישראליות של חמאס; ארגון הקרן העולמית לנשים (The Global Fund for Women), שהקדיש משאבים רבים להבלטת מצב הנשים ברצועה והתייחס לקןרבנות הישראליות רק דרך גינוי של חמאס לצד ישראל; וארגון Working Group on Women, Peace, and Security שבהצהרה שפרסם על הלחימה מתייחס למצוקת נשים פלסטיניות ומתעלם לחלוטין מהישראליות שנאנסו או נחטפו על ידי חמאס.
עתה מתייצבת סנדברג, לשעבר מספר 2 במטא, אחת הדמויות הבכירות בעולם הטכנולוגיה ואייקון פמיניסטי בולט נגד אותם קולות עם אמירה חדה וברורה: "אונס לא צריך לשמש במלחמה". "אונס היה חלק מהמתקפות של מחבלי חמאס בישראל", אמרה סנדברג בסרטון קצר שהקליטה, כשקולה על סף דמעות. "חברים וחברות ראו את חברותיהן נאנסות ואז נרצחות בפסטיבל מוסיקה. עובדי הצלה חילצו גופות ערומות ומדממות כשרגליהן פשוקות. עשינו דרך ארוכה כל כך בלהאמין לניצולות אונס ותקיפה מינית בכל כך הרבה מצבים. איך אנחנו יכולות להתעלם מהדרך שבה נשים אלו סבלו ברגעים האחרונים של חייהן? בלי קשר למה אתם מאמינים שצריך לקרות במזרח התיכון, כל אחד עם אם, אחות, בת חייב לדבר עכשיו כדי לגנות אונס כאקט של מלחמה".