סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

המאבק על מכרז הענן: אורקל שכרה את שירותי CGI של יעקב פרי וצביקה נווה

במכרז נימבוס זכו אמזון וגוגל. אורקל, שנפסלה מטעמים טכניים, עתרה לבית המשפט המחוזי. אורקל: "אין לנו כל קשר עם חברת CGI או עם מנהליה יעקב פרי וצביקה נווה. מעולם לא עבדנו איתם ולא עובדים איתם, במישרין או בעקיפין"


אורקל שכרה את שירותי חברת המודיעין העסקי והחקירות CGI GROUP של צביקה נווה ויעקב פרי כדי לטפל עבורה בהיבטים הקשורים להפסד במכרז הענן הממשלתי נימבוס.

אדם נוסף שמעורב בהליך מצד אורקל הוא עזרא כהן, שעבד במשרד ההגנה האמריקאי תחת ממשל טראמפ. כהן משמש כיועץ לקשרי ממשל עבור אורקל העולמית ומסייע בטיפול בהליך המשפטי בנושא המכרז בישראל. לכהן עבר עשיר בתחום המודיעין, והמינוי לתפקיד בכיר בממשל טראמפ הפך סמל לחוסר האמון שהנשיא לשעבר רחש לסוכנויות המודיעין האמריקאיות. כהן מונה לתפקיד בפברואר 2017 ופוטר ממנו באוגוסט באותה שנה, לאחר סכסוך מתוקשר עם יועץ בכיר אחר סביב נושא אפגניסטן. הוא חזר לכהן תחת ממשל טראמפ באפריל 2018, ועבר כמה תפקידים בכירים עד לשינוי הממשל בוושינגטון.
באפריל האחרון הודיע משרד האוצר כי הזוכות בפרויקט הן AWS של אמזון וגוגל, כאשר אורקל ומיקרוסופט נפסלו מטעמים טכניים. אורקל עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים כבר באפריל וביקשה הארכת מועד לעיון במסמכי המכרז.
ב-11 ביולי הגישה אורקל עתירה נוספת לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד פסילתה במכרז. אורקל ביקשה שבית המשפט יורה שאי העברת הצעתה למכרז לשלב הבדיקה הכלכלית מבוטלת. כמו כן ביקשה להורות שההצעה של AWS מבוטלת מאחר שהוגשה באיחור ובשל הוספה שלא כדין של הסתייגות. אורקל ביקשה לבצע מחדש את שלב הבדיקה הכלכלית ולחלופין להורות על ביטול המכרז.

2 צפייה בגלריה
יעקב פרי
יעקב פרי
יעקב פרי
(אוראל כהן)
שופט בית המשפט המחוזי בירושלים רם וינוגרד הציע לצדדים, חברות הטכנולוגיה והאוצר, להקפיא את המכרז לחודשיים ולתת לצדדים זמן לדון בעתירה שהוגשה בלי שתהיה כל התקדמות עם AWS וגוגל, שתי הזוכות.
CGI פועלת, לפי אתר האינטרנט שלה, ב"מתן שירותי ייעוץ אסטרטגיים ושירותי ערך מוסף למגזר העסקי". נשיאה הוא ראש השב"כ ושר המדע לשעבר יעקב פרי, שהתפטר מהכנסת לאחר תחקיר של התוכנית "עובדה" שמצא כי הוא לא דייק בנוגע לשירותו הצבאי. לפי רשם החברות, ל־CGI יש זרוע חקירות ומודיעין וזרוע סייבר. בפועל, לפי האתר שלה, היא עוסקת באיסוף מידע שייתן יתרון תחרותי ללקוחות שלה.

2 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 13.5.21 צביקה נווה
מוסף שבועי 13.5.21 צביקה נווה
צביקה נווה
(צילום: יונתן בלום)
בראיון שהעניק למוסף "כלכליסט" במאי האחרון סיפר נווה: "הלחם והחמאה שלנו הם התקשרויות עם לקוחות וארגונים גדולים בארץ ובחו"ל, שאנחנו מספקים להם מידע על סביבת התחרות שלהם, כמו אילו מוצרים חדשים יש ומהי האסטרטגיה השיווקית שלהם. נכון שיש גם קייסים של סכסוכים משפטיים, אבל זה לא רק זה".
אורקל מסרה בתגובה: "אין לנו כל קשר עם חברת CGI או עם מנהליה יעקב פרי וצביקה נווה. מעולם לא עבדנו איתם ולא עובדים איתם, במישרין או בעקיפין".
צביקה נווה, מנכ"ל קבוצת CGI, מסר בתגובה: "אנחנו לא מתייחסים ללקוחותינו בכלי התקשורת".