סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
צוות אייבקס IBEX
צוות IBEX (צילום: רועי שור)

"המצב כרגע הוא הטוב ביותר ב-12 השנים האחרונות - ממלחמות יוצאים חידושים"

ג'סטין בורוס, מייסד קרן ההון סיכון Ibex שגייסה 106 מיליון דולר להשקעות בארץ: "היום קשה לראות זאת וגם ארה"ב הרגישה כך אחרי ה-11/9, אבל מאז השווקים במדינה עלו פי ארבעה"

"רוטשילד אמר שצריך להתחיל להשקיע 'כשיש דם ברחובות', זה עצוב, אבל זה נכון. חלק גדול מהמשקיעים קצת משותקים וזה מייצר עבורנו הזדמנויות. במצבים כאלה צריך אומץ והון, ורק לעתים רחוקות לאנשים יש את שניהם". במילים אלה מתאר ג'סטין בורוס, מייסד קרן ההון סיכון האמריקאית Ibex, בשיחה עם "כלכליסט" את החלטתה להעלות הילוך בהשקעות בישראל דווקא כעת, בעיצומה של המלחמה. הקרן השלימה בימים אלה גיוס של 106 מיליון דולר לקרן הרביעית שלה שמיועדת להשקעות בסטארט-אפים ישראלים בשלבים מוקדמים. את הקרן השלישית של 100 מיליון דולר גייסה Ibex ב-2020.
Ibex היא קרן השקעות אמריקאית המשקיעה בסטארט-אפים ישראליים משלב הפרה-סיד ועד טרום-ההנפקה ובדרך כלל מובילה סבבי גיוס. היא משקיעה גם בחברות ישראליות ציבוריות באמצעות קרנות הגידור שלה. מאז השקת הקרן הראשונה שלה בישראל בשנת 2012, ביצעה הקרן 40 השקעות בסטארט-אפים בשלבים מוקדמים ובשלבי צמיחה בישראל.
בין חברות הפורטפוליו של Ibex בישראל ניתן למנות את BeamUp, Appwrite, Honeycomb, Visionary.ai ו-Weka. חברות פורטפוליו קודמות של Ibex נרכשו על ידי חברות כמו סיסקו, צ'ק פוינט, לינקדאין ואינטואיט. את Ibex בישראל מובילים ניקול פריאל, שותפה המתמקדת בהשקעות בשלבים מוקדמים, וגל גיטר, שותף המתמקד בהשקעות בשלבי צמיחה ובהשקעות סקנדרי.
בורוס, איש שוק ההון לשעבר, הקים את הקרן ב-2012 במקום מושבו בדנבר לאחר שהשתתף במשלחת של אנשי עסקים לישראל והתרשם מהאקו-סיסטם המקומי, בו הוא ממשיך להאמין גם היום חרף האירועים הקשים. "הייתי בישראל לפני כמה שבועות וברור לי שהיא תצא מהמלחמה טובה יותר, היא תייצא את החידושים שיווצרו כתוצאה המלחמה לכל העולם וזה יהיה גיים צ'יינג'ר. החידושים הטובים ביותר יוצאים, למרבה הצער, ממלחמות", הוא אומר, "ארה"ב נכנסה למלחמת העולם 'עם סוס ועגלה' ויצאה ממנה עם נשק גרעיני".
לדברי בורוס, הוא היה מוטרד הרבה יותר לנוכח ניסיון ההפיכה המשטרית בישראל, מאשר מהמלחמה בעזה. "אם היית שואלת אותי לפני חצי שנה, לא הייתי כל כך שורי על ישראל וזאת בגלל הרפורמה המשפטית. זה דבר שהטריד אותי ואת המשקיעים הזרים הרבה יותר, משום שאף אחד לא אוהב לראות ממשלה קיצונית בפעולה", הוא מסביר.
גם הורדת דירוג האשראי לישראל על ידי סוכנות הדירוג מודי'ס לא מפחיתה מן האופטימיות שלו: "תחזית דירוג האשראי של ארה"ב ירדה בנובמבר ומאז מדד S&P500 זינק ב-15%, המשקיעים לא נותנים לדירוג אשראי את אותה תשומת לב כמו פעם, מה שחשוב עבורם כעת בהקשר של ישראל זו הפסקת אש קבועה. זה יכול להאיץ ראלי חדש בשוק המקומי ולכן גם אנחנו רק הופכים ליותר אגרסיביים כאן. גייסנו עוד שני אנשים למשרד בתל אביב ומבחינת ההשקעות, המצב כרגע בישראל הוא הטוב ביותר ב-12 השנים שאני פועל כאן. היום קשה לראות זאת וגם אנחנו הרגשנו כך אחרי ה-11/9, אבל מאז השווקים בארה"ב עלו פי ארבעה".