סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

פרשת NSO והמעקבים אחר עיתונאים: התובע הכללי של צרפת פתח בחקירה

משרדי התובע הכללי בפריז יחקרו את הטענות של אתר התחקירים מדיהפאר ושניים מעיתונאיו, לפיהן מרוקו ריגלה אחריהם באמצעות תוכנת פגסוס; מרוקו מצידה פרסמה הודעה רשמית הדוחה את ה"טענות המופרכות והשקריות". שלשום פורסם על ידי 17 ארגוני תקשורת בעולם תחקיר לפיו התוכנה של NSO שימשה לפריצה של 37 סמארטפונים השייכים לעיתונאים, פקידי ממשל ופעילי זכויות אדם ברחבי העולם

משרדי התובע הכללי בפריז פתחו היום (ג') בחקירת הטענות של אתר התחקירים מדיהפאר ושניים מעיתונאיו, לפיהן מרוקו ריגלה אחריהם באמצעות תוכנת הריגול פגסוס; כך דיווחה סוכנות רויטרס.
התחקיר שפורסם שלשום על ידי 17 ארגוני תקשורת, בהובלת קבוצת העיתונות שאינה למטרות רווח Forbidden Stories שבסיסה בפריז, קובע כי תוכנות הריגול, שיוצרו וקיבלו את רישיון חברת NSO הישראלית, שימשו לפריצה של 37 סמארטפונים השייכים לעיתונאים, פקידי ממשל ופעילי זכויות אדם.
ממדיהפאר נמסר אתמול בסדרת ציוצים כי השירותים החשאיים של מרוקו השתמשו בפגאסוס כדי לרגל אחר שניים מעיתונאי האתר. "הדרך היחידה לרדת לשורש הפרשה תתבטא בכך שרשויות המשפט יקיימו חקירה עצמאית לגבי ריגול נרחב שביצעה מרוקו בצרפת", נכתב באחד הציוצים.
מרוקו מצידה פרסמה הודעה רשמית הדוחה את מה שהיא מכנה "טענות מופרכות ושקריות". הצהרת התובע בפריז אינה מזכירה את מרוקו, אלא אומרת בפשטות כי החליטה לפתוח בחקירה לאחר קבלת התלונה של מדיהפאר ושני העיתונאים.
1 צפייה בגלריה
משרדי NSO ב הרצליה
משרדי NSO ב הרצליה
משרדי NSO בהרצליה
(צילום: אוראל כהן)
בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP ציינו כי שני העיתונאים נגדם התבצע לכאורה הריגול של השלטונות המרוקאיים הם מייסד מדיהפאר, אדווי פלנל, ועיתונאית האתר לנאיג ברדו. בסוכנות הוסיפו שגם העיתון הסאטירי "לה קנאר אנשנה" היה מטרה לריגול של מרוקו, וכי מי שהתבצע נגדה מעקב היא כתבת העיתון הוותיקה דומיניק סימונו, שמכהנת כיום כמפקחת כללית בארגון ששם לעצמו למטרה לעקוב אחר מקרים של שלילת חירויות אדם. סימונו עצמה הודיעה כי תגיש תלונה עצמאית לרשויות החוק.
התביעה הכללית בפריז מסרה עוד כי החקירה הופקדה בידי "המשרד המרכזי למאבק בפשיעה הקשורה בטכנולוגיות מידע ותקשורת".