סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

האיחוד האירופי על השימוש בתוכנת הריגול של NSO: "מנוגד לכל החוקים שלנו"

סערת "פגסוס": בעקבות התחקיר שלפיו יש חשד כבד כי תוכנת הריגול של NSO שימשה שליטים אוטוריטריים לרדיפת עיתונאים ומתנגדי משטר, אומרת נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין כי אם הדיווחים יתבררו כנכונים יהיה זה "לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת"

נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין אמרה בצהריים (יום ב') כי אם נכונים הדיווחים שלפיהם תוכנת הריגול הישראלית "פגסוס" שימשה משטרים אוטוריטריים ברחבי העולם למעקב אחר עיתונאים, פוליטיקאים ופעילים חברתיים ולרדיפתם, יהיה זה דבר "לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת". פון דר ליין, האישיות הבכירה ביותר באיחוד, אמרה את הדברים במהלך ביקור בפראג, אם כי היא הדגישה כי יש עדיין לאמת את הדיווחים. בתוך כך, ארה"ב ובריטניה פרסמו בצהריים הודעות שבהן הטילו על סין את האחריות למתקפת ההאקרים הגדולה שפגעה במרץ השנה בחברת מיקרוסופט. שתי ההתפתחויות מעידות שוב עד כמה עולם הסייבר הופך לזירת מלחמה ממשית בין ממשלות ומשטרים לבין יריביהם.


בהצהרה שמסרה בצהריים בפראג אמרה נשיאת הנציבות פון דר ליין: "מה שקראנו עד כה – וזה צריך עדיין לקבל אימות – הוא לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת. זה מנוגד לכל סוג של חוקים שיש לנו באיחוד האירופי".
דבריה באו אחרי ששורה של כלי תקשורת בעולם פרסמו אמש במשותף תחקיר המבוסס על הדלפת ענק, ובו נחשפו לכאורה ממדי השימוש שעושות ממשלות בתוכנת הריגול "פגסוס" של חברת NSO, היושבת בהרצליה. התחקיר נשען על רשימה מודלפת של מספרי טלפון ובה מספריהם של 50 אלף בני אדם מ-45 מדינות, שנמנו לכאורה עם המספרים שאחריהם ביקשו ממשלות וארגונים ברחבי העולם לעקוב באמצעות התוכנה. הרשימה כוללת מספרים של עיתונאים, פוליטיקאים בכירים ואנשי עסקים, ולפי הדיווחים עולה ממנה חשש כבד ש"פגסוס" משמשת רודנים ושליטים אוטוריטריים לדיכוי מתנגדי משטר ואף לרציחתם.
2 צפייה בגלריה
אורסולה פון דר ליין נשיאת נציבות האיחוד האירופי ברקזיט
אורסולה פון דר ליין נשיאת נציבות האיחוד האירופי ברקזיט
אורסולה פון דר ליין
(צילום: רויטרס)
התוכנה הישראלית מאפשרת לפי הדיווחים לפרוץ למכשירי אנדרואיד ואייפון ולשלוף מהם הודעות טקסט, תמונות ואי-מיילים, להפעיל באופן סודי את המיקרופון או את המצלמה ולעקוב אחר מיקומו המדויק של מחזיק הטלפון. זה זמן רב שהתוכנה הזו עומדת במוקד ההאשמות נגד NSO, ולפיהן "פגסוס" מאפשרת לממשלות שונות בעולם, מסעודיה ועד הונגריה, לעקוב ולפגוע בפעילותם של עיתונאים או מתנגדי משטר. בחברה דוחים את ההאשמות נגדה ומסבירים כי מוצריה נמכרים אך ורק למטרות של לוחמה בפשיעה וטרור.
ב"גרדיאן" הבריטי, אחד מכלי התקשורת שהיו אמש שותפים לחשיפת ההדלפה, הדגישו כי לא כל 50,000 הטלפונים שנכללים ברשימה שהודלפה בהכרח נפרצו. הרשימה הזו היא של גורמים שלקוחות NSO התעניינו בהם, כלומר - התעניינו לכאורה בפריצה לטלפונים שלהם. הרשימה הגיעה לידי "אמנסטי אינטרנשיונל" ולארגון התקשורת הצרפתי Forbidden Stories, ושני הארגונים שיתפו את הרשימה הזו עם 17 כלי תקשורת שונים, שחברו יחד לצורך חשיפת המידע והקימו את מה שהם מכנים "פרויקט פגסוס".
אף שהכללתו של מספר טלפון ברשימה אינה מהווה אישור לכך שהטלפון אכן נפרץ בעזרת תוכנת "פגסוס", ב"גרדיאן" כתבו כי מדובר באינדיקציה לכך שלקוחות החברה סימנו את הטלפון הזה כיעד לפריצה. בנוסף, כלי התקשורת ב"פרויקט פגסוס" ערכו ניתוח מעבדתי מעמיק ל-67 טלפונים שנכללו ברשימה הזו. הבדיקה העלתה כי ביותר מחצי מהם, 37, נמצאו עדויות לפעילות של תוכנת הריגול הישראלית. מניתוח המעבדה הזה עלו גם ראיות לכך שזמן קצר עבר מהרגע שהמספרים של הטלפונים הללו הוזנו ברשימה ועד שנפרצו בידי "פגסוס" – לעתים שניות אחדות.
ברשימה שהודלפה נכללים אמנם חשודים בפלילים, אך לפי הדיווחים גם מאות אנשי עסקים, אנשי דת, אקדמאים, עובדים בארגונים ללא מטרות רווח ופקידי ממשל. לעיתים, כך נכתב ב"גרדיאן", מדובר היה בשרים, נשיאים או ראשי ממשלות. עוד דווח כי הרשימה כוללת קרובי משפחה של שליט מדינה שזהותו לא נחשפה – מה שמצביע לכאורה על כך שאותו שליט הורה לאנשי המודיעין שלו לעקוב אחרי בני משפחתו.
בין העיתונאים ששמותיהם נכללים ברשימה – אך כאמור לא ברור אם הטלפונים שלהם אכן נפרצו – נמנית גם העורכת הראשית של העיתון "פייננשל טיימס", רולה חלף. בסך הכול, כך לפי ה"גרדיאן", יש ברשימה 180 עיתונאים, בהם גם מרשת CNN, מהעיתון "ניו יורק טיימס" ומסוכנויות הידיעות AP ורויטרס.

2 צפייה בגלריה
משרדי NSO ב הרצליה
משרדי NSO ב הרצליה
משרדי NSO בהרצליה
(צילום: אוראל כהן)
לפי הניתוח שערכו גופי התקשורת השותפים לחשיפה, לפחות 10 ממשלות שהיו לקוחותיה של NSO הכניסו מספרי טלפון לרשימה שהודלפה: אזרבייג'ן, בחריין, קזחסטן, מקסיקו, מרוקו, רואנדה, סעודיה, הונגריה, הודו ואיחוד האמירויות. מקסיקו, כך דווח, הזינה את הכמות הגבוהה ביותר של מספרי טלפון – 15,000. לפי הדיווח כמה סוכנויות ממשלתיות במקסיקו רכשו את "פגסוס". מרוקו ואיחוד האמירויות הכניסו שתיהן 10,000 מספרים לרשימה. מספרי הטלפון שנכללו ברשימה שייכים כאמור לגורמים ששוכנים ב-45 מדינות, בארבע יבשות. 1,000 מהמספרים שייכים לגורמים מאירופה.
ב"גרדיאן" הוסיפו כי מניתוח המידע שהודלף עולה שככל הנראה כלי הריגול שימש את סעודיה ואת בעלת בריתה איחוד האמירויות כדי לעקוב אחר טלפונים של מקורביו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, מבקר המשטר בריאד שנרצח על ידי מתנקשים בשגרירות הסעודית באיסטנבול. המעקבים הללו, כך לפי הדיווח, נעשו בחודשים שלאחר הרצח של חשוקג'י באוקטובר 2018. גם מספר הטלפון של התובע הטורקי שחקר את הרצח נכלל ברשימה הזו. עוד דווח ב"גרדיאן" כי מהמידע שהודלף עולות ראיות לניצול לרעה של "פגסוס" בידי ממשלת הונגריה, שבראשה עומד ויקטור אורבן שמואשם כבר זמן רב בהתנהלות אוטוריטרית. לפי הדיווח יש ראיות שמצביעות על כך שהונגריה ניצלה את התוכנה כדי לפגוע בפעילותם של עיתונאים-חוקרים במדינה.
בתגובה להדלפה אמש נמסר מ-NSO: "מדובר בדו"ח שקרי שמבוסס על הנחות יסוד שגויות במסגרת קמפיין מאורגן ומתוזמר היטב על-ידי בעלי עניין ידועים. החברה שוקלת את צעדיה המשפטיים למול הטענות ההזויות המוצגות בדו"ח. יודגש כי מוצרי החברה נמכרים אך ורק לגופי מודיעין ואכיפת חוק כחלק מהמלחמה בטרור ובפשיעה חמורה ברחבי העולם".