סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
מטה איביי Ebay סן חוזה קליפורניה
מטה איביי בקליפורניה (צילום: בלומברג)

עובדי איביי הטרידו בני זוג שמתחו עליה ביקורת - והחברה תשלם קנס של 3 מיליון דולר

חברת הסחר המקוון הגיעה להסדר עם הממשל האמריקאי לאחר שעובדיה פעלו על מנת להשתיק את הביקורת של דייוויד ואינה סטיינר. בין היתר, הם שלחו לבני הזוג מסרים מאיימים ברשת, רכשו פרסומות פיקטיביות לאירועי מין בביתם ושלחו להם פריטים מאיימים כמו מסכת חזיר מדממת. "הקורבנות עברו שבעה מדורי גיהינום", אמר בכיר במשרד המשפטים

איביי (eBay) תשלם קנס של 3 מיליון דולר בתיק שבו הואשמה על ידי משרד המשפטים האמריקאי בהטרדה מאיימת, הטרדת עדים ושיבוש הליכי משפט – כך לפי הסדר שאליו הגיעה חברת הסחר המקוון עם הממשלה.
הקנס יביא לסיומו פרשה שהחלה ב-2019, במסגרתה פעלה איביי על מנת להשתיק בני זוג שכתבו ניוזלטר שכלל ביקורת על פעילות החברה. מעשי החברה כללו הטרדה מקוונת ולא מקוונת על ידי עובדי איביי, שהמשיכו עד למעצרם של העובדים. "איביי נקטה בפעילות פלילית פשוט מחרידה", אמר ג'ושוע לוי ממשרד המשפטים, לפי דיווח של הניו יורק טיימס. "עובדי וקבלני החברה שמעורבים בקמפיין הזה העבירו את הקורבנות שבעה מדורי גיהינום, באמצעות קמפיין משתק שכוון על מנת להשתיקם ולהגן על המותג eBay".
שני הקורבנות, דייוויד ואינה סטיינר, הפעילו אתר בשם EcommerceBytes שסיקר, לעתים בצורה ביקורתית, את פעילות איביי. במטרה להשתיק את הביקורת נגדה, עובדי איביי שלחו לבני הזוג מסרים אישיים מאיימים בטוויטר (כיום X), ניסו להתקין מכשיר GPS על רכבם, רכשו פרסומות פיקטיביות לאירועי מין בביתם של השניים ושלחו להם פריטים מאיימים דוגמת מסכת חזיר מדממת. בשלב מסוים, צוות של עובדי אבטחה באיביי טס ממטה החברה בעמק הסיליקון לביתם של בני הזוג במסצ'וטסס על מנת להאיץ את קמפיין ההפחדה. לאחר שנחשפו, החלו העובדים במסע הסתרה שכלל השמדת הודעות מפלילות.
לפי כתב האישום נגד איביי, להטרדה היו שותפים ככל הנראה גם בכירים בחברה. "לפעמים צריך פשוט להפוך מישהו לדוגמה", כתב סמנכ"ל התקשורת של איביי לסגן נשיא בכיר בחברה. "צדק. אנחנו נחמדים מדי. צריך למחוץ אותה (את אינה סטיינר - ע"כ)".
ב-2020 נעצרו שבעה עובדים בצוות האבטחה של איביי בחשד להטרדת בני הזוג. כולם הודו באשמה, ושישה מהם נידונו לעונשי מאסר בפועל או מאסר בית. ראש צוות האבטחה, ג'ים באו, נידון בספטמבר 2022 ל-57 חודשי מאסר.
כחלק מההסדר עם משרד המשפטים, האישומים נגד איביי יבוטלו בתוך שלוש שנים אם זו תשמור על התנהגות טובה. בשנה הבאה עתידים להתחיל הדיונים בתביעה אזרחית שהגישו בני הזוג נגד החברה.