סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
מוסף שבועי 8.6.23 מימין ד"ר איליה סוצקבר ומנכ"ל OPEN AI סם אלטמן באוניברסיטת תל אביב
המדען הראשי של OpenAI ד"ר איליה סוצקבר והמנכ"ל סם אלטמן באוניברסיטת תל אביב לפני שנה (צילום: אביגיל עוזי)

חצי שנה אחרי שניסה להדיח את סם אלטמן: איליה סוצקבר עוזב את OpenAI

ד"ר סוצקבר, המדען הראשי של חברת הבינה המלאכותית הגנרטיבית, הוא ישראלי יליד ברה"מ שהוביל את המהלך הכושל להדחת המנכ"ל. לדברי סוצקבר, הוא פורש על מנת לקדם "פרויקט בעל משמעות אישית עמוקה". בהודעה לעובדי החברה כתב אלטמן: "זה מאוד עצוב בעבורי, איליה הוא אחד המוחות הגדולים של הדור שלנו" 

המייסד והמדען הראשי של OpenAI, ד"ר איליה סוצקבר, עוזב את החברה חצי שנה בלבד לאחר שהוביל את המהלך הכושל להדחתו של המייסד והמנכ"ל סם אלטמן – כך הודיעה הלילה (ד') חברת הבינה המלאכותית הגנרטיבית (GenAI). לדברי סוצקבר, הוא פורש על מנת לקדם "פרויקט בעל משמעות אישית עמוקה בעבורי", שאת טבעו לא חשף.
"זה מאוד עצוב עבורי", כתב אלטמן בהודעה לעובדי החברה. "איליה הוא אחד המוחות הגדולים של הדור שלנו, אור מדריך בתחום שלנו, וחבר יקר. החוכמה והחזון שלו ידועים היטב; החום והחמלה שלו ידועים פחות, אבל חשובים לא פחות". ד"ר ג'ייקוב פאצ'וקי, מהחוקרים המובילים בחברה, יחליף את סוצקבר כמדען הראשי שלה.
סוצקבר (37) הוא ישראלי יליד ברית המועצות שעלה לירושלים בגיל 5. את לימודיו האקדמיים התחיל באוניברסיטה הפתוחה, אך את כל התארים השלים באוניברסיטת טורנטו, שם עשה דוקטורט בלמידת מכונה תחת הנחייתו של פרופ' ג'פרי הינטון, אחד החוקרים פורצי הדרך המוקדמים בתחום הבינה המלאכותית (AI).
אחרי השתלמות פוסט ד"ר באוניברסיטת סטנפורד, היה סוצקבר מייסד משותף עם הינטון של חברת הבינה המלאכותית DNNResearch. החברה נרכשה על ידי גוגל במרץ 2013, ארבעה חודשים בלבד אחרי שהוקמה כספין-אוף של קבוצת המחקר של הינטון. סוצקבר עבד כמדען מחקר בצוות Google Brain, שהתמקד במחקר בסיסי בתחום ה-AI, עד סוף 2015 אז פרש על מנת להקים את OpenAI.
בחברה החדשה, הוביל סוצקבר את המחקר שהוביל ליצירת מודלים, אלגוריתמים ושירותים פורצי דרך דוגמת Dall-E ו-ChatGPT, שהם האחראים הישירים למהפכת ה-GenAI שנמצאת כיום בעיצומה. הוא נחשב לאחת הדמויות המקורבות ביותר לאלטמן, ואף ליווה אותו בעת ביקורו בישראל ביוני 2023 ודיבר לצדו בהופעותיו הפומביות.
עם זאת, היה גם אחד מארבעת חברי הדירקטוריון שהדיחו את אלטמן מתפקידו כמנכ"ל החברה בנובמבר שעבר, על רקע חילוקי דעות שלא התבהרו במלואם בצורה מספקת. אלו כנראה קשורים לעימות בין אלטמן לסוצקבר לגבי המהירות שבה OpenAI מפתחת ומפיצה מודלים ושירותים חדשים. "(פיטורי אלטמן) נעשו כחלק מחובת הדירקטוריון, שהיא להבטיח ש-OpenAI בונה בינה מלאכותית כללית (AGI), שמטיבה עם כלל האנושות", אמר סוצקבר לעובדים בפגישת חירום זמן קצר לאחר הדחת אלטמן.

מהלך ההדחה יצר סערה רחבה במגזר ה-AI ובתקשורת העולמית, כשבאחד משיאיו סיכם אלטמן עם מיקרוסופט על הקמת חטיבת AI חדשה בראשותו, שצפויה היתה לגייס את מרבית החוקרים והמפתחים המובילים מ-OpenAI ולהפוך אותה לקליפה חלולה של עצמה. על רקע זה, סוצקבר הפך את עמדתו והיה לאחד המובילים של המאמצים להשיב את אלטמן לתפקיד המנכ"ל. חמישה ימים אחרי שהודח חזר אלטמן לחברה, וסוצקבר שמר על תפקידו.
כלפי חוץ, שידרו השניים שהיחסים ביניהם תקינים. ואולם, לפי הניו יורק טיימס בפועל סוצקבר לא שב לעבודה בחברה ומחליפו, פאצ'וקי, מילא מאז בפועל את תפקיד המדען הראשי. לדברי מקורות, אלטמן ניסה לקדם את חזרתו של סוצקבר לעבודה, אך מאמצים אלו כשלו עתה רשמית עם ההודעה על פרישתו.
"OpenAI לא תהיה מה שהיא בלעדיו", כתב אלטמן ב-X (לשעבר טוויטר). "אני אסיר תודה על מה שהוא עשה כאן ומחויב לגמור את המשימה שהתחלנו יחד". סוצקבר כתב: "אני בטוח ש-OpenAI תבנה AGI בטוחה ובת-תועלת. היו לי את הכבוד והזכות לעבוד יחד (עם אלטמן והבכירים האחרים, ע"כ) ואני אתגעגע מאוד לכולם. היו שלום, ותודה על הכל".