סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. לא מחק את ההאשמות גם אחרי שהבין שטעה (צילום: שרון צור)

מהצד השני: רשת ההשפעה הזרה פעלה גם נגד מובילי המחאה

הרשת הזרה ששתלה פוסטים שקראו להפיץ פרטים אישיים של שוטרים והפילה בפח את השר איתמר בן גביר, פעלה גם בכיוון ההפוך. תחת הכינוי "הציידים", היא שתלה פוסטים וקבוצות בווטסאפ ובטלגרם, בהם קראה להפיץ תמונות ופרטים אישיים של פעילי שמאל

אחרי "משפט הבוגדים", מגיע תור "הציידים". השבוע נחשפה רשת השפעה זרה שהתחזתה לפעילות של מתנגדי ההפיכה המשפטית, חשפה פרטים אישיים של שוטרים ואף הצליחה להפיל בפח את השר לביטחון לאומי. עתה חושף ארגון פייק ריפורטר את השלב השני של מבצע ההשפעה הזר: רשת בווטסאפ ובטלגרם שחושפת פרטים של מובילי המחאה תוך התחזות לתומכי הרפורמה המשפטית. פעילות הרשת כבר דווחה לווטסאפ ולרשויות הביטחון.
לדברי פייק ריפורטר, דפוסי הפעולה של הרשת החדשה, שמכנה עצמה "הציידים", זהים לאלו של רשת "משפט הבוגדים", והיא פועלת בעיקר דרך קבוצות טלגרם ו-ווטסאפ. לאדמינים של קבוצות הציידים יש מספרי טלפון ישראליים, אבל ככל הנראה הם לא מקושרים לאזרחים ישראלים. העברית שלהם קלוקלת. מטרות הקבוצה המוצהרות הן חיזוק אחדותו וחוזקו של עם ישראל, תוך טענה כי זו חובתו של כל יהודי.
המפעילים מבקשים מחברי הקבוצה לזהות מפגינים נגד הרפורמה ופעילי שמאל, ולברר את פרטיהם האישיים. זאת, כדי לקדם "מדינה בלי בוגדים" ו"להתעמת עם האנרכיסטים". בדומה למשפט הבוגדים, גם קבוצת הציידים מסמנת יעדי תקיפה באמצעות פרסום תמונותיהם, כשהתוכן הוויזואלי דומה וכולל תמונה של הקורבן, שם ואייקונים שחושפים פרטים אישיים כמו מספר טלפון או כתובת מגורים. להערכת חוקרי פייק ריפורטר, מקור מידע זה הוא דליפות של מאגרי מידע דוגמת מאגר רשות האוכלוסין (אגרון) שדלף לפני כשני עשורים ופנקס בוחרים שדלף ממערכת אלקטור בה השתמש הליכוד.
"גם קבוצת משפט הבוגדים וגם קבוצת הציידים מראות כיצד מבצעי השפעה זרים מבינים את הטרמינולוגיה של המחנות ומשתמשים בה כדי לייצר אמינות, הקצנה והפעלה", אמר מנכ"ל פייק ריפורטר, אחיה שץ. "בקבוצת הציידים מנסים לשכנע את המשתמשים להדפיס פוסטרים שהם עיצבו ולהפיץ. יש כאן ניסיון להפעיל אזרחים במדינת ישראל כדי להפיץ את המסרים שלהם. לצערנו אנו רואים עלייה חדה בנסיונות הללו בחודשים האחרונים ועדים למקרים נוספים כאלו. הקבוצה אף העבירה טופס למשתמשים, לאיסוף פרטיהם".
שץ הוסיף כי שתי הקבוצות הן חלק ממבצע השפעה זר אחד, אחריו עוקב פייק ריפורטר בחודשים האחרונים: "יש כאן הזנחה, מחדל חוזר וכשל של מספר מערכות", הוא מסביר. "ראשונה טוויטר בעידן מאסק, שהפסיקה לטפל במקרים הללו למרות דיווחים שהועברו על הרשתות הללו ועל אף דפוס פעולה שקל מאוד לזהות ולהגביל. גם רשויות הביטחון לא הצליחו לעשות דבר משמעותי עד כה - בין השאר בגלל אפס מאמץ רגולטורי של המדינה לקדם הגנות על אזרחים ברשת וליידע מפני סכנות.
"רק שלשום המשטרה הוציאה הודעה ראשונה שמדובר בגורמים זרים כדי לרכך את נפילתו של השר לביטחון לאומי בפח ההתערבות הזרה. החברה הישראלית מותקפת על ידי רשתות השפעה מבית ומחוץ. ואחרי שהישראלים מופקרים על ידי כל הגורמים, עד ששר שאמון על ביטחון האזרחים כבר מתייחס לרשת כזאת, הוא מהדהד את המסרים שלה ברשלנות נפשעת. הפרסום הכוזב עדיין מופיע בעמוד הטוויטר והטלגרם שלו וממשיך להיות מופץ בשלל קבוצות וערוצים ברשת".