סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מנכ''ל אינטל: "המחסור בשבבים עלול להימשך עוד שנתיים"

לדברי פט גלסינגר, "אף שהתעשייה ביצעה מהלכים כדי לפתור את הבעיה בטווח הקצר, עלולות לעבור עוד שנתיים לפני שנתגבר על המחסור". אינטל הודיעה מוקדם יותר השנה שהיא מתכננת להשקיע כ-20 מיליארד דולר בהקמת כמה מפעלים בשנים הקרובות

משבר השבבים העולמי הוא כבר עובדה מוגמרת, אך עד כה היתה ציפייה שעם הדעיכה של מגפת הקורונה בעולם המערבי, הוא צפוי גם לדעוך ולהיעלם מחיינו.
אך אם נשאל את דעתו של מנכ''ל אינטל פט גלסינגר, המצב כנראה לא צפוי להשתנות כל כך מהר. בשיחה עם סוכנות רויטרס, במהלך אירוע השקה של החברה, אמר גלסינגר: "אף שהתעשייה ביצעה מהלכים כדי לפתור את הבעיה בטווח הקצר, עלולות לעבור עוד שנתיים לפני שנתגבר על המחסור".
עד כה, יצרניות רכב, מחשבים ועוד מוצרים הנסמכים על שבבים, כבר החלו להאט את קצב הייצור של מוצריהן באופן כזה שכבר פוגע בזמינותם בשווקים רבים. התוצאה היא כמובן עלייה במחירי המוצרים האלה ובעיקר זמני המתנה ארוכים.
1 צפייה בגלריה
מנכ"ל אינטל פט גלסינגר על רקע הבניין של אינטל
מנכ"ל אינטל פט גלסינגר על רקע הבניין של אינטל
מנכ"ל אינטל פט גלסינגר על רקע הבניין של אינטל
(צילום: בלומברג)
המצב עד כדי כך מדאיג שאפילו יצרניות מחשבים כגון HP או Dell כבר הזהירו בסוף השבוע האחרון שהמספרים המצוינים בדו"חותיהן האחרונים כנראה לא יחזרו על עצמם ברבעונים הקרובים. אפילו אפל כנראה תסבול מהבעיה, ועל פי דיווחים תעכב את ייצור דגמי המקבוק פרו החדשים אף שתאריך ההשקה לא שונה רשמית.
אינטל כבר הודיעה מוקדם יותר השנה שהיא מתכננת להשקיע כ-20 מיליארד דולר בהקמה של כמה מפעלי שבבים בשנים הקרובות, לפחות 2 במדינת אריזונה בארה"ב. בין היתר, בחברה מתכננים אפשרות להפוך לקבלן ייצור עבור חברות חיצוניות כגון ARM או אפל שנחשבות ליריבות עסקיות כיום. בכל מקרה, בטוח שמחירי השבבים צפויים לעלות.
גם על פי הערכות של חברת המחקר גרטנר, המצב כנראה ישפיע על מחירי השבבים לפחות ב-2021/22. לדברי האנליסטים של החברה, יצרניות פרוסות הסיליקון שמהוות את הבסיס לייצור שבבים, כבר החלו להעלות את מחירי המוצרים שלהן, מה שיגרום ליצרניות השבבים להעלות את מחיריהן בהתאם. הערכות אלה של גרטנר ושל חברות נוספות, כמו גם ההצהרה של גלסינגר, מעידות שהמצב לא צפוי להשתפר בקרוב ואולי אפילו להפך.