סגור
חאבייר מיליי אחרי שניצח בבחירות המקדימות ב ארגנטינה אוגוסט 23
חאבייר מיליי אחרי הניצחון בפריימריז (צילום: ALEJANDRO PAGNI / AFP)

לאחר ניצחון מועמד הימין הקיצוני: ארגנטינה ביצעה פיחות חד בפסו והקפיצה הריבית ב-21%

חאבייר מיליי, המכונה "דונלד טראמפ של ארגנטינה", ניצח הלילה בבחירות המקדימות לנשיאות המדינה, לאחר שגרף 30% מהקולות; בתגובה ביצע הבנק המרכזי פיחות של 18% במטבע המקומי והעלה את הריבית ל-118%; בין השאר הבטיח מיליי לסגור את הבנק המרכזי ולבצע דולריזציה של הכלכלה המקומית


הבנק המרכזי בארגנטינה הודיע היום על שני צעדים דרמטיים - פיחות של 18% במטבע הפסו והעלאה חדה של 21 נקודות אחוז בריבית, ל-118%.
שני המהלכים בוצעו לאחר ניצחונו המפתיע של איש הימין הקיצוני חאבייר מיליי, שזכה במקום הראשון בבחירות המוקדמות, לקראת הבחירות הכלליות שיתקיימו באוקטובר.
הזכייה שהדהימה את ארגנטינה משקפת לדעת גורמים פוליטיים את הסיכוי הגדול של מיליי להפוך לנשיא המדינה – התפתחות שמדאיגה מאוד את האליטה הפוליטית המקומית, ולא פחות את המשקיעים בעולם.
החששות הללו הם שגרמו לממשלה הנוכחית להכריז על הפיחות החד והקפצת הריבית, צעדים שנועדו להרגיע את המשקיעים; השווקים הימרו עד כה על זכייה של מועמדים מתונים שיפעלו לשיפור המצב הכלכלי במדינה.
במסגרת ההחלטה על הפיחות קבע הבנק המרכזי של ארגנטינה כי ערך הפסו יעמוד על 350 פסו לדולר עד לבחירות באוקטובר.
הכלכלה השלישית בגודלה באמריקה הלטינית נמצאת כבר שנים ארוכות במשבר כלכלי ופיננסי והיא נמצאת על סף מיתון שישי בעשור האחרון. רזרבות מטבע החוץ שלה מתכווצות במהירות והתחזיות של הכלכלנים הן לאינפלציה שנתית של 142%. בנוסף הממשלה מתקשה להחזיר חוב עצום של 44 מיליארד דולר לקרן המטבע הבינלאומית.
מיליי, הרוכב על הגל של הפופוליזם הימני השמרני הקיצוני, ומכונה "דונלד טראמפ של ארגנטינה", התחייב במסע הבחירות, בין השאר, לסגור את הבנק המרכזי ולבצע דולריזציה של הכלכלה הארגנטינאית. הוא גם טוען שההתחממות הגלובלית היא "שקר", מביע התנגדות להפלות; טוען שחינוך מיני הוא מזימה שנועדה "להרוס את המשפחה"; תומך בהקלות על נשיאת נשק – ומציע אפילו לאפשר סחר באיברים.
לפי שיטת הבחירות בארגנטינה, כמעט כל בעלי זכות הבחירה נדרשים להצביע בבחירות המוקדמות, ורשאים לעשות זאת רק עבור מפלגה אחת, כך שבפועל ההצבעה מהווה סקר כלל-ארצי לקראת הבחירות עצמן. מספירת 96% מהקולות התברר הבוקר שבניגוד לכל הציפיות והסקרים, מיליי הגיע למקום הראשון וגרף כ-30% מהקולות.
המועמדים לנשיאות מטעם גוש מפלגות האופוזיציה המרכזי, בימין-מרכז, קיבלו בפריימריז 28% מכלל הקולות, בעוד המועמדים לנשיאות מטעם גוש מפלגות השמאל-מרכז הפרוניסטי – שנמצא כעת בשלטון – קיבלו יחדיו 27% מהקולות. לנוכח התוצאות הללו, הפרשנים מעריכים כי אף מועמד לא יצליח לחצות את רף ה-50% הדרוש לניצחון בסיבוב הראשון בבחירות, שייערך ב-22 באוקטובר, וכי סביר להניח שייערך סיבוב שני ב-19 בנובמבר.