סגור
רוברט קראפט תמונה מ2023
רוברט קראפט (צילום: בלומברג)

סערת ההפגנות באוניברסיטת קולומביה: המיליארדר רוברט קראפט "עוצר התרומות"

קראפט היהודי-אמריקאי הודיע כי המוסד "נכשל בשמירה על בטחונם של הסטודנטים היהודים"; במקביל, ליאון קופרמן הודיע כי ימשיך בהקפאת התרומות לקולומביה - צעד שאותו החל לאחר הטבח של 7.10: "המפגינים משוגעים, ולא מבינים על מה הם מדברים"

סערת ההפגנות האנטי ישראליות באוניברסיטת קולומביה: המיליארדר היהודי-אמריקאי רוברט קראפט הודיע כי יפסיק את התרומות למוסד באופן מיידי, בטענה כי הוא נכשל בשמירה על בטחונם של הסטודנטים היהודים. כך מדווח "ניו יורק פוסט". קראפט, המחזיק בין השאר בבעלות על קבוצת הפוטבול ניו אינגלנד פטריוטס, הוא בוגר בקולומביה וסיים את לימודיו במוסד ב-1963.
במקביל, המיליארדר היהודי-אמריקאי ליאון קופרמן הודיע כי ימשיך בהקפאת התרומות לקולומביה, צעד שאותו נקט מעט לאחר הטבח של 7 באוקטובר. קופרמן, שהוריו היגרו לארה"ב מפולין, אמר ל-CNN בהתייחסו למפגינים: "הם פאקינג מטורפים, ולא מבינים מה הם עושים או על מה הם מדברים".
לפי הדיווח בפוסט, מיליארדרים אחרים, בהם לן בלווטניק (המחזיק בין השאר בבעלות על ערוץ 13), עשויים גם הם להפסיק את התרומות למוסד בעקבות ההפגנות. "ההנהגה של אוניברסיטת קולומביה חייבת לנקוט צעדים מיידיים כדי להבטיח שסטודנטים יהודים יהיו מוגנים מפני איומים והפחדות, ושמי שמפר את המדיניות יטופל", אמר בלווטניק לפוסט.
לפי הערכות שפורסמו ב"ניו יורק פוסט", קופרמן, בלווטניק וקראפט תרמו יחד כמעט 100 מיליון דולר לקולומביה, לטובת הקמת מבנים בקמפוס, מתן מלגות למהנדסים והשקת מרכז לסטודנטים יהודים. עם זאת אף אחד מהתורמים לא קרא להחלפת נשיאת קולומביה, מינוש שפיק.
אתמול חסמה האוניברסיטה את כניסתו של פרופ' פרופ' שי דוידאי, פסיכולוג חברתי ומרצה בבית הספר למינהל עסקים של האוניברסיטה, בנימוק כי לא ניתן להבטיח את בטחונו. בראיון ל"כלכליסט" אמר דוידאי כי "כמעט כל הסטודנטים היהודים ברחו מכאן ביום שבת בערב ובראשון, אין מילה אחרת לתאר את זה, כי הם פשוט הבינו שהם לא יכולים להיות בטוחים בקמפוס".