סגור

החשש התגשם – בניו יורק יש יותר דירות Airbnb מדירות להשכרה

מלאי הדירות להשכרה בעיר נמוך בכמה אלפים מאלה המוצעות להשכרה קצרת טווח ב-Airbnb, ומתפתחות מלחמות מחירים. כבר ב-2008 כשנכנסה החברה לשוק עלה חשש שהיא תפגע במלאי הנכסים הזמינים בערים הגדולות ותוביל לעליות מחירים

שוק השכירות בניו יורק לוהט ולפי דו"ח של סוכנות הנדל"ן דאגלס אלימן, מתפתחת מלחמת מחירים על אחת מכל חמש דירות המוצעות להשכרה במנהטן ואחת מכל שלוש דירות יוקרה.
לפי הדו"ח, המלאי בכל מנהטן, ברוקלין וצפון מערב קווינס נמוך מ-10 אלף, ליתר דיוק באפריל עמד על 7,669 יחידות דיור.

2 צפייה בגלריה
סנטרל פארק ווסט מנהטן ניו יורק רחובות יוקרתיים
סנטרל פארק ווסט מנהטן ניו יורק רחובות יוקרתיים
סנטרל פארק ווסט, מנהטן, ניו יורק
(צילום: ויקיפדיה)

פירוש הדבר כי המלאי נמוך בכמה אלפים מכלל הנכסים בניו יורק המוצעים להשכרה ב-Airbnb ועומדים על 10,572, כך לפי אתר AirDNA שעוקב אחר השכרות לטווח הקצר. הנתון הזה אף גבוה יותר ועומד על 20,397 באתר Inside Airbnb, שגם מנטר את הפרסומים ב-Airbnb.
מאז החלה החברה לפעול ב-2008 עלו חששות שהיא תפגע במלאי הנכסים הזמינים ותוביל לעליות מחירים בערים כמו ניו יורק וסן פרנסיסקו, שם כבר סובלים ממחסור בדיור.
ב-Airbnb לא מפרסמים מידע על הנכסים המוצעים או על הזמנות ולא הגיבו על הנתונים שנאספו. עם זאת, נציגי החברה אישרו שמלאי הנכסים בניו יורק ירד מאז תחילת המגפה. הם גם ציינו עוד גורמים, שאינם קשורים לאתר עצמו, שאחראיים למחסור בדיור. "בשנתיים האחרונות, חלה ירידה בהיצע הנכסים בעיר, והוא מייצג כעת חלקיק מהיחידות להשכרה בעיר, זאת בעוד מחירי השכירות עולים ואישורי הבנייה לדירות חדשות נפלו באחוז דו ספרתי", מסר דובר מטעם החברה.
הנתונים של Airbnb לא לגמרי מדוייקים מכיוום שהם משווים את ההיצע שלהם לכל היחידות המושכרות בניו יורק, ולא רק לדירות הפנויות להשכרה. נכון ל-2017, היו בניו יורק 2.18 נכסים להשכרה, אך רק שיעור קטנטן מביניהם זמינים בכל שנה או חודש נתונים.

2 צפייה בגלריה
השדרה החמישית 666 ב מנהטן
השדרה החמישית 666 ב מנהטן
השדרה החמישית במנהטן
(צילום: בלומברג)

בחברה מכחישים כל העת כי יש להם תפקיד במחסור, ומתעקשים שהם מספקים הכנסה שמסייעת לאנשים להמשיף ולהתגורר בערים יקרות. בחברה גם טענו כי הנתונים שהחברות האחרות מוציאות מהאתר שלהם אינם בהכרח מדוייקים, בין השאר מכיוון שיש מספר מודעות לכל נכס ונכסים שמופיעים כזמינים גם כשהם תפוסים. לדוגמה, בית בעיר שמושכר רק כשהבעלים בחופשה בעצמם יופיע בחיפוש לאורך כל השנה, אך למעשה זמין רק למספר שבועות בכל שנה.
גם אם הטיעונים של Airbnb נכונים, עדיין אין ספק שדירות רבות הורדו מהשוק לטובת שכירות קצרת טווח לאורך כל השנה. בכל מקרה שוק הדיור בניו יורק על סף משבר, ויש סיכוי גבוה בהרבה למצוא דירת חדר למספר שבועות מאשר דירה לשנה שלמה, מגמה שלא צפויה להשתנות בזמן הקרוב.