סגור

אישה עם בארט ב-40 מיליון דולר: מלון בלאג'יו בלאס וגאס מכר 11 ציורים של פיקאסו

בעלת המלון בלאס וגאס, קבוצת MGM Resorts, ביקשה לגוון אתנית ומגדרית את אוסף האמנות שלה, וסות'ביס עשתה לה מכירה פומבית - בה נמכרו בין היתר 11 ציורים של פיקאסו

אחד הציורים המוכרים של פיקאסו, Femme au Béret Rouge-Orange (אישה ובארט אדום-כתום), נמכר בסוף השבוע במחיר של 40.5 מיליון דולר – המחיר הגבוה ביותר במכירה פומבית שכללה 11 ציורים של פיקאסו (לצד כמה יצירות נוספות).


בית המכירות סות'ביס ארגן את המכירה, שנערכה במלון בלאג'יו בלאס וגאס, שם הוצגו היצירות במשך שנים. סכום הרכישות הכולל באירוע עמד על כמעט 110 מיליון דולר.
3 צפייה בגלריה
הציור אישה ובארט אדום-כתום של פיקאסו נמכר במכירה פומבית ב סות'ביס סותביס
הציור אישה ובארט אדום-כתום של פיקאסו נמכר במכירה פומבית ב סות'ביס סותביס
המכירה הפומבית שערכה סות'ביס בה נמכר הציור המפורסם של פיקאסו - אישה ובארט אדום-כתום
(רויטרס)

הציור האמור (Femme au Béret Rouge-Orange) משנת 1938, שמציג את המאהבת, המוזה הגדולה של פיקאסו ואם ביתו מארי תרז וולטר, זכה להצעת המחיר הגבוהה ביותר באירוע. הסכום שקיבל היה גבוה ב-10 מיליון דולר מההערכה שניתנה לו לפני האירוע.
גיוון האוסף
ההצעה השנייה בגובהה ניתנה ליצירה Homme et Enfant של האמן הספרדי, בסכום של 24.4 מיליון דולר; השלישית, בסכום של 9.5 מיליון דולר, ניתנה לציור Buste d’Homme. זהות הרוכשים לא פורסמה.
מכירת היצירות של פיקאסו נעשתה כחלק מהמדיניות החדשה של קבוצת בתי המלון והקזינו MGM Resorts, הבעלים של בלאג'יו, שמכוונת לגיוון אוסף האומנות הנרחב מאד שבבעלותה – באופן שיכלול יותר יצירות של נשים, מיעוטים, ואנשי קהילת הלהט"ב.

3 צפייה בגלריה
הציור אישה ובארט אדום-כתום של פיקאסו נמכר במכירה פומבית
הציור אישה ובארט אדום-כתום של פיקאסו נמכר במכירה פומבית
הציור המפורסם של פיקאסו - אישה ובארט אדום-כתום, במכירה הפומבית של סות'ביס
(רויטרס)

השינוי המתוכנן הוא רק חלק ממהלך נרחב שמובילים מוזיאונים וגלריות בארה"ב, בהמשך לביקורת הנוקבת שהושמעה נגדם והקריאות לשינוי תפיסתי כולל, ולגיוון האוספים המוצגים. בבדיקה שערך ב-2019 ארגון Public Library of Science, נמצא שב-18 המוזיאונים המובילים בארה"ב, 87% מהיצירות המוצגות הן של גברים ו-85% מהיצירות הן של אמנים לבנים.
האוסף שמוחזק על ידי קבוצת MGM Resorts כולל 900 יצירות של 200 אמנים – הקבוצה החלה ביצירת האוסף לפני מעל 20 שנה, תחת הבעלים הקודם של בלאג'יו, קבוצת Wynn Resorts של סטיב ווין – בעל אוסף אומנות נכבד משלו.

3 צפייה בגלריה
Les Femmes d Alger ציור פיקאסו
Les Femmes d Alger ציור פיקאסו
הציור של פיקאסו - Les Femmes d Alger - היצירה של פיקאסו שנמכרה במחיר הגבוה ביותר - 179.4 מיליון דולר
(צילום: ויקיפדיה)

על אף הסכומים הנאים שהתקבלו בסוף השבוע בלאס וגאס, הם לא מתקרבים לעסקאות הגדולות ביותר שנעשו ביצירות של פיקאסו – גם לא לעשירייה הפותחת.
את המחיר הגבוה ביותר עד היום קיבלה העבודה Les Femmes d'Alger (Version 'O'), שנמכרה במכירה פומבית של כריסטי'ס במאי 2015 תמורת 179.4 מיליון דולר. במקום העשירי ברשימה, היצירה המוקדמת של פיקאסו Femme Assise מ-1909, שקיבלה במכירה של סותב'יס ב-2016 מחיר של 63.4 מיליון דולר.