סגור

ארה"ב פותחת שעריה למבקרים מחוסנים מ-33 מדינות

המגבלות הנוכחיות אוסרות כניסה על מבקרים שהיו שבועיים טרם הגעתם לארה"ב בבריטניה, סין, הודו, דרום אפריקה, איראן, ברזיל ומספר מדינות אירופיות. החל מה-8 בנובמבר יוכלו מבקרים מחוסנים להיכנס לארה"ב עם הצגת בדיקת קורונה שלילית - וללא צורך בבידוד

הבית הלבן מסר היום (ו') כי ארה"ב תתיר לנוסעים בינלאומיים מ-33 מדינות שמחוסנים באופן מלא לקורונה להיכנס למדינה החל מה-8 בנובמבר. בכך מסיר הבית הלבן את האיסור לכניסת מבקרים מהאיחוד האירופי, בריטניה ומדינות נוספות בעולם, כך על פי דיווח באתרי וסוכנויות החדשות בארה"ב ובבריטניה. לפי הודעת הבית הלבן, מבקרים מחוסנים שיציגו בדיקת קורונה שלילית מ-72 השעות האחרונות יוכלו להיכנס לארה"ב עם הכניסה בתוקף של הכללים החדשים.


הכללים הנוכחיים - שיסתיימו כאמור ב-8 בנובמבר - מונעים כניסה לרוב האזרחים שאינם אמריקאים שהיו בבריטניה, סין, הודו, דרום אפריקה, איראן, ברזיל או מספר מדינות אירופיות במהלך 14 הימים לפני הגעתם לארה"ב. עם זאת, המדיניות עוררה מחלוקת, שכן נוסעים מ -150 מדינות אחרות, שרבות מהן נאבקו בשיעורי תחלואה גבוהים, המשיכו להיכנס לארה"ב בחופשיות.
גורמים רשמיים מסרו כי מבקרים שחוסנו באחד מהחיסונים שאושרו על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) או שקיבלו אישור שימוש חירום מארגון הבריאות העולמי (WHO) יוכלו להיכנס לארה"ב. אישור החירום יאפשר לנוסעים שקיבלו את החיסון מתוצרת אסטרזניקה, שנעשה בו שימוש רחב בבריטניה, וכמו כן אנשים שחוסנו בחיסון של סינוואק וסינופארם הסיניות, להיכנס לארה"ב. עוד אושר, כי מבקרים בארה"ב שיעמדו בתנאים האלה לא יצטרכו להיכנס לבידוד עם כניסתם למדינה.

1 צפייה בגלריה
ניו יורק מנהטן פסל החירות ארה"ב המדינות העשירות 2018
ניו יורק מנהטן פסל החירות ארה"ב המדינות העשירות 2018
פסל החירות, ארה"ב
(צילום: AFP)

ההודעה של הבית הלבן היום שופכת אור על השינויים שהוכרזו לראשונה עוד בספטמבר. גורמים בממשל ביידן אמרו בתחילה כי המדיניות החדשה תיכנס לתוקף ב"תחילת נובמבר". הודעה זו הותירה אזרחים זרים רבים ללא תשובות ברורות ועם קושי בתכנון נסיעתם לארה"ב.
המגבלות הוטלו תחילה על ידי ממשל טראמפ בתחילת המגפה כדי להאט את התפשטות נגיף הקורונה. הן הורחבו על ידי הממשל החדש של הנשיא ביידן בחורף. ממשל ביידן מסר כי על מבקרים להיות מחוסנים באופן מלא לקורונה בטרם ייכנסו לארה"ב.
הצעד הנוכחי מהווה הקלה גם לחברות תעופה גדולות כמו דלתא, יונייטד ואמריקן איירליינס, שהתקשו לחזור לרווחיות על רקע המגבלות על טיסות בינלאומיות בשנה וחצי האחרונות. מניותיהן של שלוש החברות עולות במסחר בניו יורק היום. מנכ"ל חברת התעופה וירג'ין אטלנטיק, שי וייס, בירך על הצעד ואמר שהוא משקף את הצלחת מבצע החיסונים העולמי. "בריטניה תוכל כעת להדק את קשריה עם השותפה הכלכלית החשובה ביותר שלנו, ארה"ב. ההחלטה תיתן דחיפה לתיירות ותאפשר לאיחוד בין חברים, משפחה ושותפים עסקיים", אמר.
ארה"ב פיגרה אחרי מדינות רבות אחרות בהסרת מגבלות הנסיעות שלה, מה שגרם לחיכוך עם מספר בעלות בריתה. ביום שלישי הודיעו גורמים רשמיים בארה"ב כי גם ההגבלות בגבול היבשתי שלה עם קנדה ומקסיקו לאזרחים זרים מחוסנים במלואן, יסתיימו. עם זאת, לא מחוסנים לא יוכלו להיכנס לגבולות ארה"ב במעבר יבשתי.