סגור

ברוסיה מודאגים: "האצת האינפלציה - לא דבר חולף או זמני"

האינפלציה השנתית במדינה עומדת על 5.9%, לאחר שחזרה להאיץ במאי. נגידת הבנק הרוסי המרכזי, אלווירה נביולינה: "אנחנו רואים יותר ויותר גורמים עקביים להאצה, ולכן החלטנו להתחיל להעלות את הריבית לשיעור נייטרלי". משקיעים מצפים כעת לפגישת הבנק הרוסי המרכזי שמתוכננת ל-11 ביוני, לפני שיחליטו כיצד לפעול

ישנם סימנים לכך שכלכלת רוסיה "מתחממת" יתר על המידה, לאור האינפלציה השנתית של 5.9%; כך אמר היום (ה') שר האוצר הרוסי, אנטון סילואנוב. "אם נמשיך בהוצאות המוגברות, מה נקבל? התחממות יתר. ניתן כבר לראות סימנים לכך, כמו האינפלציה הגבוהה". את הדברים אמר סילואנוב בפורום הכלכלי הבינלאומי בסנט פטרסבורג, כך לפי רויטרס.
אינפלציית המחירים לצרכן ברוסיה חזרה להאיץ במאי, לאחר שעמדה על 5.5% באפריל. מוקדם יותר השבוע אמרה נגידת הבנק הרוסי המרכזי, אלווירה נביולינה, ל-CNBC ש"האינפלציה מאיצה", ושבשונה ממקומות אחרים, היא אינה נתפסת כתופעה חולפת שנובעת מהפתיחה המחודשת של הכלכלה והעלייה בביקוש הצרכנים. "במקרה שלנו זה שונה. אנחנו חושבים שלחץ האינפלציה ברוסיה אינו דבר חולף, ואינו זמני. אנחנו רואים יותר גורמים כלכליים עקביים, ולכן החלטנו להתחיל להעלות את הריבית לשיעור נייטרלי", אמרה נביולינה ל-CNBC.
משקיעים מצפים כעת לפגישת הבנק הרוסי המרכזי שמתוכננת ל-11 ביוני, לפני שיחליטו כיצד לפעול, בעוד ההערכות לפיהן הבנק עשוי להעלות את שיעור הריבית בעד 50 נקודות בסיס, מרמתו הנוכחית של 5%, הולכות ונפוצות. יעד האינפלציה של הבנק הוא 4%. נביולינה אמרה שהבנק המרכזי ינתח את כל הגורמים, כולל תחזית האינפלציה ומצב הכלכלה, אך גם ש"אנו רואים את הסיכון בכך שתחזיות האינפלציה שלנו גבוהות, ושהן כאלה כבר כמה חודשים".
1 צפייה בגלריה
מסעדה מלאה ב מוסקבה רוסיה בימי הקורונה 15.10.20
מסעדה מלאה ב מוסקבה רוסיה בימי הקורונה 15.10.20
מסעדה במוסקבה
(צילום: איי פי)
אתמול הוציא הבנק המרכזי מזכר בו ציין שהכלכלה ממשיכה לצמוח ברבעון השני, ושהתוצר הלאומי הגולמי עשוי לחזור לרמה של לפני המגפה עד אמצע 2021. עם זאת, כך ציינו אנליסטים מהבנק, הצמיחה הכלכלית עדיין אינה מאוזנת, עם תעשיות ממוקדות יצוא ושירותים שמתאוששות בקצב גבוה מאוד בחודשים האחרונים ביחס לאחרות.