סגור

בגיל 86: מת אמיר כווית, השייח' א-סבאח

נאווף אל אחמד אל-ג'אבר א-סבאח כיהן בתפקיד בשלוש השנים האחרונות. בזמן הפלישה העיראקית לכווית כיהן כשר ההגנה. קרן ההון הריבונית של המדינה היא החמישית בשוויה בעולם ומנהלת נכסים בשווי מוערך של 803 מיליארד דולר

אמיר כווית השייח' נאווף אל אחמד אל-ג'אבר א-סבאח מת בגיל 86, כך הודיעה הטלוויזיה במדינה. "בעצב רב ויגון אנחנו אבלים על מותו של השייח", נמסר בהודעה. שייח נאווף נולד בכווית סיטי ב-1937. אביו שלט במדינה בשנים 1950-1921. יש לו חמישה ילדים, הבכור מונה בשנה שעברה לתפקיד ראש הממשלה.
א-סבאח הנהיג את המדינה בשלוש השנים האחרונות לאחר מותו של אחיו למחצה השייח סבאח אל אחמד א-סבאח, ולפני כן כיהן כשר ההגנה בזמן הפלישה העיראקית ב-1990 וכשר הפנים. יורשו הוא אחיו למחצה השייח משעאל אל אחמד אל ג'אבר בן ה-83, הנחשב ליורש העצר המבוגר בעולם.
אוכלוסיית כווית מונה 4.8 מיליון תושבים, מתוכם 3.4 מיליון עובדים זרים. היא המחזיקה השישית בגודלה בעולם של עתודות נפט ונחשבת לבת ברית קרובה של ארצות הברית. קרן ההון הריבונית של המדינה היא החמישית בשוויה בעולם ומנהלת נכסים בשווי מוערך של 803 מיליארד דולר.
הפרלמנט של כווית אמנם נחשב בעל סמכויות נרחבות יחסית למדינות אחרות באיזור, אך המשפחה השלטת היא שמחזיקה בתפקידים הבכירים בממשלה ולאמיר יש הסמכות העליונה בכל הנושאים הפוליטיים. יש לו גם את הכוח לבטל החלטות של הפרלמנט ולפזר אותו.