סגור
דונלד טראמפ מכריז על ריצה לנשיאות ב-2024
דונלד טראמפ מכריז על ריצה לנשיאות ב-2024 (רויטרס)

אישום נגד דונלד טראמפ: לראשונה בהיסטוריה נשיא אמריקאי יעמוד לדין

התיק נגד הנשיא לשעבר נוגע לדמי השתיקה ששילם לכאורה לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. לאחר שדווח כי בכוונת טראמפ להפוך את הסגרתו מפלורידה לניו יורק ל"מפגן התרסה", עורכת דינו מסרה שהוא "כנראה" יסגיר את עצמו ביום שלישי. טראמפ: "אני חף מפשע לחלוטין, זו רדיפה פוליטית"

דרמה בארצות הברית: חבר מושבעים גדול במנהטן הצביע בעד הגשת כתב אישום נגד דונלד טראמפ בפרשת תשלום דמי השתיקה לכאורה לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. כך דווח הלילה (יום ו') ב-CNN ובכלי תקשורת נוספים בארצות הברית. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה האמריקאית שנשיא בהווה או לשעבר יעמוד לדין פלילי.
סעיפי האישום עדיין אינם ידועים, ובמשרד התובע הכללי של מנהטן אישרו כי כתב האישום יישאר חסוי לעת עתה. עם זאת, ברשת CNN דווח כי כתב האישום מכיל יותר מ-30 סעיפים הנוגעים להונאה עסקית, לפי שני מקורות יודעי דבר. אחת מעורכי דינו של טראמפ, סוזן נשלס, אמרה כי ככל הנראה טראמפ יסגיר את עצמו לרשויות ביום שלישי הקרוב.
הנשיא לשעבר מיהר להגיב לאישום הצפוי, ואמר בין היתר כי הוא "חף מפשע לחלוטין". זמן קצר לאחר מכן טראמפ מסר הצהרה ארוכה בתגובה להגשת כתב האישום: "מדובר ברדיפה ופליטית ובהתערבות בבחירות ברמה הגבוהה ביותר בהיסטוריה. הדמוקרטים מהשמאל הקיצוני - אויביהם של הגברים והנשים החרוצים במדינה הזו - פתחו בציד מכשפות נגדי מהרגע שבו ירדתי מהמעלית הזהובה במגדל טראמפ ועוד לפני שהושבעתי כנשיא ארה"ב, במטרה להשמיד את תנועת 'להחזיר את אמריקה לגדולתה'".
טראמפ האשים כי "אתם זוכרים את זה בדיוק כמוני: רוסיה, רוסיה, רוסיה, התרמית של מולר, אוקראינה, אוקראינה, אוקראינה, תרמית ההדחה 1, תרמית ההדחה 2, הפשיטה הלא-חוקית והלא-חוקתית במאר א-לאגו, ועכשיו זה. הדמוקרטים שיקרו, רימו וגנבו באובססיה שלהם 'לתפוס את טראמפ', אבל עכשיו הם עשו דבר שלא מתקבל על הדעת - הגשת כתב אישום נגד אדם חף מפשע לחלוטין, באקט בוטה של התערבות בבחירות".
אחת מעורכי דינו של טראמפ, אלינה האבה, האשימה כי הנשיא לשעבר הוא "קורבן של גרסה מעוותת ומושחתת של מערכת המשפט האמריקאית", והוסיפה: "הוא יזוכה".
ב"וושינגטון פוסט" תואר כי לאחר שטראמפ יואשם, ייתכן שיאזקו אותו וישימו אותו במעצר, אך סביר להניח שהתובעים יפנו לעורכי הדין שלו וישאלו אם הוא מוכן להסגיר את עצמו, שכן בדרך הזו הוא יוכל להימנע ממעצר לעיני הציבור. בהתאם, זמן מה לאחר החלטת חבר המושבעים, משרד התובע הכללי במנהטן יצר קשר עם עורכי דינו של טראמפ כדי לארגן את הסגרתו לרשויות.
הדיווחים כי טראמפ יסגיר את עצמו לרשויות מגיעים לאחר דיווח שפורסם ב"גרדיאן" בשבוע שעבר, שבו תואר כי טראמפ הסביר לאנשיו כי אם יוגש נגדו כתב אישום בניו יורק והוא יידרש להגיע לשם מפלורידה על מנת לעבור את ההליך הפרוצדורלי הראשוני הנדרש עם תחילת המשפט - שכולל בין היתר לקיחת טביעות אצבע וצילום תמונת פנים - הוא מעדיף להפוך זאת למפגן של "התרסה", באמצעות הדרישה שלא לקבל יחס מועדף ושידיו ייאזקו כמו נאשמים אחרים. כך, לשיטת טראמפ, תחוזק טענתו לרדיפה פוליטית מצד התובע המחוזי במנהטן, איש המפלגה הדמוקרטית שמוביל את החקירה בפרשה, וה"בייס" של הנשיא לשעבר יקבל גם זריקת עידוד לקראת הבחירות בשנה הבאה.
סגן נשיא ארה"ב לשעבר מייק פנס, שכיהן תחת טראמפ, אמר בריאיון ל-CNN כי הגשת כתב האישום נגד הנשיא לשעבר היא "שערורייה". פנס אמר כי "עבור מיליוני אמריקנים, כתב האישום נראה כלא יותר מרדיפה פוליטית", והוסיף כי האשמת הנשיא לשעבר היא "פגיעה במדינה" ותסייע רק לזרוע פילוג בין האזרחים.
מושל פלורידה רון דסנטיס, יריבו העיקרי של טראמפ בפריימריז הרפובליקניים, האשים את התובע הכללי במנהטן כי הוא "מכופף את החוק כדי לתקוף יריב פוליטי". דסנטיס הוסיף כי "ניצול מערכת המשפט כנשק לקידום אג'נדה פוליטית הופך את שלטון החוק על ראשו", והצהיר כי פלורידה לא תסייע אם תוגש בקשת הסגרה נגד טראמפ, "לנוכח הנסיבות המפוקפקות" הנוגעות להגשת כתב האישום.
אחד מילדיו של הנשיא לשעבר, איש העסקים אריק טראמפ, כינה את ההחלטה "התנהגות משפטית לא-הולמת של העולם השלישי". דוברו של טראמפ, טיילור בודוויץ', האשים כי "לא מדובר בכתב אישום בגין עבירה - לא הייתה כל עבירה". עורך דינה של דניאלס, קלארק ברוסטר, אמר כי האישום הצפוי אינו "סיבה לשמחה", אך הוסיף "תנו לאמת ולצדק לנצח".
הסנאטור צ'אק שומר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, אמר כי "טראמפ כפוף לאותם חוקים כמו כל אמריקני אחר. הוא יוכל להיעזר במערכת המשפט ובחבר מושבעים, לא בפוליטיקה, כדי לקבוע את גורלו על פי העובדות והחוק. אסור שתהיה השפעה, הפחדה או התערבות פוליטית חיצונית בתיק. אני מעודד את מבקריו ואת תומכיו של טראמפ לתת לתהליך להתקדם בשלום ובהתאם לחוק".
התיק נגד טראמפ נוגע לפרשת דמי השתיקה שטראמפ שילם לכאורה לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. במסגרת הפרשה חשוד הנשיא לשעבר כי בשנת 2016 הורה לעורך דינו דאז מייקל כהן לשלם בשמו דמי שתיקה לדניאלס ולדוגמנית פלייבוי קרן מקדוגל, שטענו כי ניהלו עם טראמפ קשרים מיניים.
דניאלס, ששמה האמיתי הוא סטפני קליפורד, קיבלה 130 אלף דולר, ומקדוגל קיבלה 150 אלף דולר. כהן הודה ב-2018 בהסדר טיעון כי שילם את הכסף הזה "כדי להשפיע על הבחירות לנשיאות", כלומר למנוע מהשתיים לחשוף את קשריהן עם טראמפ ולגרום לו מבוכה ערב ההצבעה. על עורך הדין, שהודה גם בעבירות נוספות, נגזרו שלוש שנות מאסר, והוא ריצה אותן מדצמבר 2018 עד נובמבר 2021.
ב-CNN נכתב הלילה כי ההחלטה בוודאי תשגר גלי הלם ברחבי המדינה, ותדחוף את המערכת הפוליטית בארה"ב - שמעולם לא ראתה את אחד ממנהיגיה לשעבר מתמודד עם האשמות פליליות, שלא לדבר על בעודו מתמודד שוב על הנשיאות - למים לא ידועים.
טראמפ, שמסובך משפטית בעוד שורה של תיקים ותביעות, בהם פרשת המסמכים המסווגים שלקח איתו לפלורידה ועל פי החשד הסתיר באחוזתו, כבר הבהיר כי הוא מתכוון לרוץ לבית הלבן גם במקרה שיוגש נגדו כתב אישום. לפי סקר שפרסם היום מכון הסקרים Ipsos, שיעור גבוה של 44% מהרפובליקנים סבורים שבמקרה כזה עליו לפרוש מהמרוץ.