סגור
משבר אקלים

תחזית: בעתיד הקרוב גלי חום קיצוניים יהפכו לדבר שבשגרה

ניתוח שערכו 21 מדענים מכל העולם מראה כי משבר האקלים העלה את הסבירות לגלי חום מהסוג הנוכחי פי 10. מדענית אקלים מהאימפיריאל קולג': "ישנם יותר גלי חום שוברי שיאים שמגיעים מהר יותר מהערכות מרבית מודלי האקלים"

אם גל החום החמור שבישל בשבוע שעבר את אירופה ובריטניה היה "קיצוני", בעתיד הלא רחוק גלים מסוגו עתידים להפוך לעניין שבשגרה. כך מעלה ניתוח שערכו 21 מדענים מכל העולם ושלפיו משבר האקלים העלה את הסבירות לגלי חום מסוג זה פי 10.
בבריטניה, בשיא גל החום, נמדדו טמפרטורות של 40.3 מעלות, גבוה משמעותית מהדמיות של מודלי אקלים. לפי דיווח של הגארדיין, על מנת לבדוק האם יש קשר בין גלי חום אלו למשבר האקלים השתמשו מדענים במידע מזג אוויר והדמיות מחשב כדי להשוות את האקלים כיום לאקלים בעבר, וכן ניתחו את הטמפרטורות בשני ימי השיא של גל החום.
הממצאים האלו מידות חום קיצוניות במערב אירופה וגדלו בקצב מהיר יותר מתחזיות של מודלי אקלים. בשעה שהמודלים חזו עלייה של 2 מעלות בעיצומו של גל חום, בהשוואה למידע היסטורי גלי החום הנוכחי היה חם ב-4 מעלות יותר משהיה לולא משבר האקלים. החשש המרכזי הוא שלא מדובר במקרה ייחודי, אלא במגמה שתאפיין גלי חום עתידיים.
"באירופה ובחלקים אחרים בעולם אנחנו רואים יותר ויותר גלי חום שוברי שיאים שמביאים לטמפרטורות גבוהות יותר, מהר יותר מכפי שהעריכו מרבית מודלי האקלים", אמרה לגארדיין מדענית האקלים ד"ר פרידריקה אוטו מהאימפיריאל קולג' בלונדון. "זה ממצא מדאיג שמצביע על כך שאם פליטות פחמן לא יצומצמו במהירות, ההשלכות של משבר האקלים על גלים חום קיצוני באירופה, שהם כבר קטלניים מאוד, יהיו אפילו חמורות יותר מכפי שחשבנו בעבר".
פרייזר לוט מהשירות המטאורולוגי של בריטניה הוסיף: "לפני שנתיים, מדענים בשירות המטאורולוגי העריכו שהסיכוי ליותר מ-40 מעלות בבריטניה עומד על 1 ל-100 בכל שנה נתונה, לעומת סיכוי של 1 לאלף באקלים טבעי. זה מפקח לראות שהאירוע הזה התרחש כל כך מהר אחרי המחקר ההוא, לראות את המידע הגולמי מגיע מתחנות הניטור שלנו. המחקר החדש מאשר את ממצאי המחקר הקודם, ומצביע על כיוונים אפשריים לשיפור. ההתפתחויות האחרונות, שמאפשרות לחזות גלי חום שבועיים מראש, משמשות לבניית הדור הבא של הדמיות אקלים".