סגור
משבר אקלים

אחרי אירופה: גל חום קיצוני גובה קורבנות גם במערב ארה"ב

הרשויות באורגון בודקות האם 14 מקרי מוות שאירעו במדינה בימים האחרונים קשורים לגל החום הקיצוני שפוקד בימים אלו את החוף המערבי של ארה"ב. גל החום מביא איתו גם שריפות, כאשר שריפת מקיני שבוערת בצפון קליפורניה כבר מכסה שטח של 222.6 קמ"ר והביאה למותם של לפחות שני בני אדם

הרשויות במדינת אורגון בארה"ב בודקות האם 14 מקרי מוות שאירעו במדינה בימים האחרונים קשורים לגל החום הקיצוני שפוקד בימים אלו את החוף המערבי של ארה"ב – כך הודיע משרד החוקר הרפואי של אורגון אתמול (ב').
צפון-מערב ארה"ב נמצא בשבוע האחרון בעיצומו של גל חום קיצוני, מהסוג שלפני עשורים מעטים עוד היה מכונה "נדיר", אך עתה הופך להתרחשות שגרתית מדי קיץ. בפורטנלד, העיר הגדולה באורגון, נמדדה ביום ראשון, ביום השביעי ברציפות, טמפרטורה של יותר מ-35 מעלות – שיא למספר הימים הרצופים של מידות חום אלו בעיר. צפונית יותר, בסיאטל, וושינגטון, נמדדו 32.8 מעלות, היום השישי ברציפות של יותר מ-32.2, שיא גם כן.
גל החום מתרחש אחרי שרק ביוני-יולי 2021 חווה האזור גל חום קיצוני דומה, שכתוצאה ממנו מתו כ-800 איש באורגון, וושינגטון ובריטיש קולומביה שבקנדה. בגל זה נמדדה בפורטלנד טמפרטורת שיא של 46.7 מעלות. להערכת מומחים, ההחמרה והתדירות העולות של גלי החום באזור זה ובשאר העולם הן תוצאה ישירה של משבר האקלים, שמעוות את דפוסי האקלים העולמיים וצפוי להחריף ולהאיץ את המגמות הקיימות.
1 צפייה בגלריה
שריפות ליד ירקא צפון קליפורניה
שריפות ליד ירקא צפון קליפורניה
שריפות ליד ירקא, צפון קליפורניה
(צילום: רויטרס)
גל החום הנוכחי, בתוספת רוחות ערות, גם מתדלק את שריפות הטבע בחוף המערבי, כאשר שריפת מקיני שבוערת בצפון קליפורניה כבר מכסה שטח של 222.6 קמ"ר – הגדולה ביותר שבערה השנה במדינה. השריפה אילצה רשויות לבצע פינויים המוניים באזורים כפריים, החריבה עשרות מבנים בעיירה ירקא והביאה למותם של לפחות שני בני אדם.
החום שפולטת השריפה יצר ענן ענק בגובה של כ-12 ק"מ, שכונה "דרקון נושף אש עשוי עננים" ומחולל מעין מיני-מערכת מזג-אוויר משלו. "האש יצרה סופות רעמים, שיכולות להצית שריפות חדשות", אמר לניו יורק טיימס המטאורולוג בראד שף מהשירות המטאורולוגי הלאומי של ארה"ב.
השריפה עצמה היא רק אחת מ-50 שריפות ענק שכבר תועדו השנה בארה"ב, וזאת כאשר עונת השריפות נמצאת רק בראשיתה. עונה זו עלולה להיות חריפה במיוחד, לאור הבצורת המתמשכת באזור ותנאי החום הקיצוניים שמגדילים את הסיכוי להתפרצות שריפות והופכים אותן לעוצמתיות, חמות ומסוכנות יותר.