סגור
ניקי היילי
ניקי היילי, בסוף השבוע בדרום קרוליינה. "40% זו לא קבוצה קטנה" (צילום: REUTERS/Brian Snyder)

התורמים נוטשים, אבל היילי תמשיך לרוץ מול טראמפ

התבוסה של מושלת דרום קרוליינה לשעבר במדינת הבית שלה עלתה לה בתמיכה של המיליארדר צ'ארלס קוק. עם קופת קמפיין קטנה משל טראמפ וביידן, היילי עדיין ממצבת את עצמה כחלופה היחידה לנשיא לשעבר

ניקי היילי, היריבה הרפובליקאית האחרונה של דונלד טראמפ, ספגה השבוע (בין שבת לראשון) מפלה בפריימריז שנערכו במדינת הבית שלה דרום קרוליינה — עם 60% מהקולות שהלכו לטראמפ לעומת 40% להיילי — וכתוצאה איבדה את תמיכתה הפיננסית של קבוצת תורמים ובראשה המיליארדר צ'ארלס קוק.
הדינמיקה הזו היא טריטוריה מוכרת עבור היילי. בחודש האחרון, בעודה רושמת הפסד אחר הפסד, תורמים גדולים אחרים הודיעו על הפסקת תמיכתם במושלת דרום קרוליינה ושגרירת האו"ם לשעבר. בין היתר הודיע על כך בינואר מייסד לינקדאין ריד הופמן, לאחר שהפסידה את המרוץ בניו המפשיר. בינתיים, כל המתמודדים האחרים שייצגו את המפלגה הרפובליקאית, פרשו מהמרוץ.
היילי, לעומת זאת, לא מתכננת לפרוש, אף שכל הסקרים מצביעים על ניצחון מוחץ לטראמפ חרף 91 סעיפים פליליים התלויים ועומדים נגדו בארבעה כתבי אישום שונים. היילי הבטיחה להתמודד עד ה־5 במרץ — Super Tuesay, היום שבו מתקיימת הצבעה ברוב המדינות — ומציבה את עצמה כחלופה היחידה לנשיא לשעבר. "אני רואת חשבון" אמרה בשבת האחרונה. "אני יודעת ש־40% זה לא 50%, אבל אני גם יודעת ש־40% זו לא קבוצה קטנה — יש מספר עצום של מצביעים רפובליקאים שאומרים שהם רוצים אלטרנטיבה".
קבוצת Americans for Prosperity של קוק פועלת כבר מעל שנה עבור מועמדים חלופיים לטראמפ. עם זאת, היא החלה לתמוך בהיילי רק בתחילת דצמבר ולפי הערכות רכשה עבורה מודעות בשווי כ־6 מיליון דולר בשלושת החודשים האחרונים. מטעם הקבוצה נמסר, כי בהתחשב באתגרים, הם לא מאמינים שקבוצה כלשהי תוכל "לייצר הבדל מהותי" כדי לסייע להיילי להגיע לניצחון. את הכספים הם ינווטו במקום זאת למרוצים שונים בסנאט ובקונגרס. טראמפ הביע את שביעות רצונו בפוסט ברשת החברתית שלו Truth Social: "'אמריקאים נגד שגשוג' הודיעו שהם מפסיקים לתמוך בניקי 'מוות מוחי' (מוח ציפור?) היילי", כתב בלעג והוסיף, "צ'ארלס קוק והקבוצה שלו יצאו פראיירים כבר מההתחלה!".
כעת היילי נותרה בודדה מאי־פעם, בעוד מרבית הממסד הרפובליקאי מיישר קו מאחורי טראמפ. ובכל זאת, במטה שלה מאמינים שהתמיכה בה תגדל ככל שהמשפטים הפליליים של טראמפ יתקדמו. עוד ציינו, כי נותר למטה אורך נשימה רב ותמיכת המונים רחבה שנכנסה לפעולה מיד עם ההפסד בדרום קרוליינה, עם גיוס של מעל מיליון דולר מתורמים קטנים תוך 24 שעות.
ועדיין, קופת הקמפיין שלה קטנה ביחס למתמודדים. בתחילת פברואר היו בה 13 מיליון דולר, לעומת 35 מיליון דולר במטה טראמפ ו־56 מיליון דולר במטה הנשיא ביידן.
לפי סקר שערכה סוכנות בלומברג בתחילת החודש, 53% מהבוחרים במדינות מתנדנדות, שההכרעה בהן אינה מובטחת לאף מועמד, יסרבו להצביע לטראמפ אם יורשע. עוד מראים סקרים, כי אם הבחירות יתקיימו בין הנשיא המכהן לטראמפ, הן צפויות להיות צמודות, וכי כל שינוי קטן בתמיכה, במיוחד במדינות מתנדנדות, יכריע אותן.
הסיכון עבור טראמפ גדול ובהתאם הוא משקיע הון עתק כדי להילחם בעשרות הסעיפים הפליליים. שתיים מקבוצות התמיכה (Super PAC) הגדולות שלו הוציאו במשותף 50 מיליון דולר ב־2023 על הוצאות משפטיות — יותר מכל מה שהשקיע טראמפ בהוצאות קמפיין רגילות, כמו משכורות ומודעות. אך הוא אינו משקיע רק הון, אלא גם זמן ומרץ: משפטו של טראמפ בניו יורק בנוגע לדמי שתיקה ששילם ייפתח ב־25 במרץ, משפטו בנוגע למסמכים הסודיים שהסתיר באחוזתו בפלורידה צפוי להתחיל ב־20 במאי ואילו משפטו בנוגע לקשירת קשר לביטול תוצאות הבחירות צפוי להתחיל ב־5 באוגוסט. במקביל, הוא נלחם גם בבית המשפט העליון על פסיקה שניתנה במדינת קולורדו, לפיה הוא אינו יכול להתמודד בפריימריז בשל חלקו בהסתה למרד בהסתערות על גבעת הקפיטול.
בה בעת, ההימור של היילי הוא בכל זאת קלוש. גם במהלך קמפיין הבחירות של טראמפ בשנת 2016, שורה של אירועים חריגים נראו כמכריעים עבור סיכויי הניצחון שלו, בין היתר, הדלפת קלטת שבה הוא נשמע מדבר בגסות על נשים. טראמפ ניצח בסופו של דבר במרוץ, כשהוא מגייס את השערוריות הללו כדי לטעון שכוחות גדולים פועלים נגדו בתיאום. עם זאת, אם יתמודד לנשיאות ויפסיד לביידן שוב, ייתכן ומאמציה של היילי ישתלמו לה כרפובליקאית היחידה שהיתה מוכנה להתייצב מולו עד הסוף.