סגור

בריטניה: מכה אנושה לג'ונסון - שני שרים בכירים התפטרו

מהמשבר הזה בוריס ג'ונסון יתקשה לצאת: חודש אחרי ששרד הצבעת אי-אמון איבד ראש ממשלת בריטניה את שרי האוצר והבריאות, שאמרו שהם לא מסוגלים להמשיך לכהן בממשלה בראשותו. הרקע: הסתבכות של ג'ונסון ולשכתו בפרשת מינויו של מחוקק שהטריד מינית. מתנגדיו של ג'ונסון במפלגה השמרנית מנסים לחדש את ניסיונות ההדחה: "הוא גמור, לא צריך להמשיך את הסבל הזה"

שרי הבריאות והאוצר בממשלתו של בוריס ג'ונסון התפטרו הערב מתפקידם, והודיעו שהם לא מסוגלים להמשיך לכהן בממשלה בראשות ג'ונסון - על רקע פרשה נוספת שמערערת את הממשלה.
השרים המתפטרים, סג'יד ג'אוויד ורישי סונאק, התייצבו לצד ג'ונסון בסערות האחרונות שעברו עליו - גם אחרי החשיפה על "מסיבות הקורונה" שערכו עובדי לשכתו, בזמן שאזרחי בריטניה היו תחת הגבלות קשות בגלל הקורונה, וגם בזמן הדו"ח שפורסם בנושא. הסערה האחרונה, שהובילה לפרישת השרים, עוסקת ביחסו של ג'ונסון לטענות שמחוקק שצירף לממשלתו הטריד מינית.
ביום חמישי הודיע כריס פינצ'ר, סגן המצליף הראשי של הקואליציה, שהוא מתפטר מתפקידו - אחרי טענות שהטריד מינית שני גברים בארוחת ערב פרטית שהייתה ערב קודם לכן. "בלילה שעבר שתיתי יותר מדי והבכתי את עצמי ואנשים אחרים", כתב לג'ונסון. נגד פינצ'ר כבר פורסמו תלונות דומות בעבר, ולשכתו של ג'ונסון התקשתה להסביר מדוע הוא צורף לממשלה מלכתחילה. תחילה הכחישו בדאונינג 10 שג'ונסון ידע על הטענות נגד פינצ'ר, ובהמשך ג'ונסון ואנשיו שינו את גרסתם. ג'ונסון התנצל והודה ששגה כשלא הבין שפינצ'ר לא ראוי לקבל תפקיד בממשלה שלו. "בדיעבד, זה היה טעות לעשות את זה. אני מתנצל בפני כל מי שנפגע מאוד מכך", אמר ג'ונסון לכלי התקשורת.
הערב, אחרי כמה ימים סוערים, הודיע שר הבריאות סג'יד ג'אוויד על התפטרותו ואמר שהוא לא יכול להמשיך לכהן בתפקיד "עם מצפון נקי". ג'אוויד אמר שהוא איבד אמון ביכולת ג'ונסון להנהיג את בריטניה בשם האינטרס הלאומי. מיד לאחר מכן בישר רישי סונאק, שר האוצר, שגם הוא מתפטר.
"אנחנו לא יכולים להמשיך ככה", כתב סונאק במכתב ההתפטרות. "הציבור מצפה בצדק מהממשלה לפעול בצורה הולמת, כנה ומיומנת. אני מודע לכך שיכול להיות שזו העבודה המינסטריאלית האחרונה שלי, אבל אני מאמין ששווה להיאבק למען הסטנדרטים האלה ולכן אני מתפטר".
במכתב ההתפטרות ציין סונאק שבפני בריטניה ניצבים "אתגרים עצומים", והוסיף שלציבור "מגיע לשמוע את האמת". לאחרונה התעמתו סונאק וג'ונסון בשיחות סגורות בנושא התקציב. הערב אמר שר האוצר המתפטר שהוא הבין שהגישות הכלכליות שלו ושל ג'ונסון "שונות באופן מהותי".
ג'ונסון שרד לפני חודש הצבעת אי-אמון שנערכה במפלגה השמרנית. מהמשבר הנוכחי, כך נראה כרגע, הוא יתקשה להתאושש. חלק מהמחוקקים השמרנים מנסים לחדש את הניסיונות להדיח אותו. "הוא גמור", אמר הערב מחוקק שמרני שעד לאחרונה תמך בג'ונסון. "הוא לא צריך להאריך את הסבל הזה. זה מביש לקולגות שלו, למפלגה ולמדינה שלו". מחוקק נוסף שעבר למחנה של מתנגדי ג'ונסון הסכים איתו: "זה נגמר. זה ידהים אותי אם הוא ימשיך עד הקיץ".