סגור

תביעה נגד ארנסט יאנג בשוויץ: התרשלה וגרמה לקריסה תאגידית

לפי תביעה בסך מיליארד דולר שהוגשה במחוז צוג, חברת רואי החשבון ניפקה חוות דעת חיוביות לתאגיד זירומקס בגין פעילותו באוזבקיסטן, אך זה קרס ב-2010 על רקע מאבק פוליטי במדינה האסיאתית והותיר חובות עתק

רואי חשבון של פירמת ארנסט אנד יאנג (EY) אישרו תשלומי ענק לחברות מפוקפקות בשנים שלפני אחת הקריסות התאגידיות הגדולות בהיסטוריה של שווייץ. כך לפי כתבה בפייננשל טיימס.


זירומקס (Zeromax), קונגלומרט שבסיסו בקנטון השוויצרי צוג, ניהל אימפריה עסקית באוזבקיסטן בעלת אינטרסים שנעו מתעשיית הטקסטיל המקומית ועד להפקת גז טבעי. הוא הפך למעסיק הגדול ביותר במדינה האסיאתית, שאחראי לעד 10% מהתמ"ג שלה.

1 צפייה בגלריה
ארנסט אנד יאנג משרד רואי חשבון
ארנסט אנד יאנג משרד רואי חשבון
ארנסט אנד יאנג
(צילום: ויקיפדיה/ dr. avishai teicher)

הקונגלומרט קרס ב-2010 על רקע המאבק הפוליטי דאז במדינה, והותיר אחריו חובות של יותר מ-6.1 מיליארד דולר (5.6 מיליארד פרנקים שווייצריים), שהתגלו רק לאחרונה. אלה הופכים את הקריסה לפשיטת הרגל השנייה בהיקפה בהיסטוריה של שווייץ, אחרי זאת של סוויסאייר ב-2001.
לפחות 2.5 מיליארד פרנקים שווייצריים מנכסי החברה טרם אותרו, על פי הנושים. הודות למערכת המשפטית השווייצרית הידועה לשמצה באי שקיפותה, פרטים לגבי המבנה המסועף של הקונגלומרט ורשת הבנקים והחברות במקלטי מס מולם פעלה החברה רק מתחילים כעת להיחשף, בעוד הנושים המתוסכלים פועלים על מנת להשיב לידיהם את רכושם.
עשרות מסמכים שהגיעו לידי הפייננשל טיימס, כולל דוחות משטרה, הצהרות בנקים, מסמכים פנימיים וקבלות, מעלים שאלות לגבי מעורבותה של ארנסט אנד יאנג בפעילות החברה, לאחר שזו ניפקה לזירומקס מסמכים חיוביים בנוגע לאיתנותה הפיננסית בשנים 2005-2007.
החברה המשיכה לשמש כרואת החשבון של זירומקס במשך שלוש שנים, עד לקריסתה ב-2010, ולא פרסמה חוות דעת פיננסיות נוספות לגביה באותן שנים.
שלוחתה של ארנסט אנד יאנג בשווייץ נתבעת כעת במחוז צוג בסך מיליארד דולר ע"י קרן הגידור ליון קפיטל פוינט (Lion Point Capital) האמריקאית, שרכשה חוב של החברה ב-2019. במקביל, מאות נושים אירופאים, כולל עסקים קטנים רבים בגרמניה ובמרכז אירופה, עדיין ממתינים למיליארדי דולרים מזירומקס.
מארנסט אנד יאנג נמסר בתגובה: "החלטת בית המשפט של אוזבקיסטן מ-2010 הביאה להפקעה למעשה של נכסי זירומקס ולפשיטת הרגל שלה. הנושא עדיין נמצא תחת דיון משפטי, וארנסט יאנג שווייץ תגן על חפותה מול הטענות".