סגור
תל אביב הקרייה מגדלי עזריאלי 1
תל אביב (צילום: בלומברג)

ניו יורק בראש, תל אביב גם מככבת: 10 הערים היקרות לרילוקיישן

תל אביב היא העיר השמינית היקרה בעולם לרילוקיישן, כך לפי דירוג יוקר המחיה השנתי של חברת ECA International. מדובר בירידה של שני מקומות לעומת הדירוג של 2022. ניו יורק עקפה את הונג קונג שמדורגת השנה במקום השני. ומי עוד ברשימה?

תל אביב היא העיר השמינית היקרה בעולם לרילוקיישן, כך לפי דירוג יוקר המחיה השנתי שעורכת חברת ECA International לשנת 2023. ירידה של שני מקומות לעומת הדירוג של השנה שעברה. בדירוג של 2021 דורגה תל אביב במקום השביעי.
במקום הראשון דורגה ניו יורק שטיפסה מהמקום השני בשנה שעברה ועקפה את הונג קונג, שמסתפקת השנה במקום השני. העלייה לצמרת של ניו יורק נובעת מהאינפלציה המאמירה ועלויות הדיור הגבוהות. ז'נבה ולונדון דורגו במקומות השלישי והרביעי, בהתאמה.
במקום החמישי דורגה סינגפור שעלתה מהמקום ה-13 בדירוג של השנה שעברה. הסיבה העיקרית לזינוק במקומות הוא "עלייה משמעותית בעלויות הדיור", כך לפי עורכי הדירוג.
הדירוג מתבסס על ניתוח של מחירי מוצרים ושירותים בערים השונים, כולל עלויות שכירות באזורים הפופולרים למגורים על ידי עובדים ברילוקיישן. בדירוג השתתפו 207 ערים מ-120 מדינות ברחבי העולם.
איסטנבול רשמה את העלייה הגדולה ביותר הדירוג וטיפסה 95 מקומות מהשנה שעברה למקום ה-108, זאת בשל זינוק של 80% במחירים בעקבות המדיניות הכלכלית של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, שנבחר החודש לכהונה נוספת. ערים נוספות שהתייקרו כוללות את דובאי, שדורגה במקום ה-12 בעקבות הנהירה של עשירים מרוסיה לנסיכות.
ערים אירופיות עלו לרוב בדירוג השנה, מלבד ערים בנורבגיה ושבדיה שדווקא ירדו בשל היחלשות המטבעות המקומיים. פריז וערים צרפתיות אחרות נפלו גם כן, וזאת מכיוון ששיעורי האינפלציה בצרפת היו נמוכים יחסים לממוצע באיחוד האירופי. הערים האמריקאיות התחזקו בשל האינפלציה הגבוהה, וסן פרנסיסקו אף עלתה 4 מקומות למקום ה-7 השנה.
10 הערים היקרות לרילוקיישן:
10. טוקיו, יפן (מיקום בשנה שעברה: 5)
9. סיאול, קוריאה (10)
8. תל אביב, ישראל (6)
7. סן פרנסיסקו (11)
6. ציריך, שוויץ (7)
5. סינגפור (13)
4. לונדון, בריטניה (4)
3. ז'נבה, שוויץ (3)
2. הונג קונג (1)
1. ניו יורק (2)