סגור
חייל של צבא אוקראינה בנמל אודסה לפני העמסת משלוח התבואה הראשון המיועד ליצור
חייל של צבא אוקראינה בנמל אודסה לפני העמסת משלוח התבואה הראשון המיועד ליצור (רויטרס)

לאחר ההסכם עם רוסיה: ספינה ראשונה עם תבואה יצאה מנמל אודסה באוקראינה

הספינה הנושאת 26 טון של תירס היא הראשונה היוצאת מנמל אוקראינה מאז הפלישה הרוסית בפברואר. זו הפעם הראשונה שבה מיושם ההסכם שאליו הגיעו אוקראינה ורוסיה בתיווך טורקיה והאו"ם לפתיחה מחדש של הנמלים בים השחור. התקווה הגדולה: ההסכם יהיה הצעד הראשון לפתרון משבר המזון העולמי

שר התשתיות של אוקראינה אולכסנדר קוברקוב, עדכן שספינה ראשונה הנושאת תבואה יצאה מנמל אודסה, כחלק מההסכם עם רוסיה ובתיווך האו"ם לביטול חסמי נמלי הים השחור באוקראינה. "על הספינה 'ראזוני' הועמסו 26 טון של תירס, והיא צפויה להגיע ללבנון", כתב השר בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו.
הספינה, שנושאת דגל של סיירה לאון, היא הראשונה שיוצאת מאוקראינה מאז הפלישה הרוסית למדינה בחודש פברואר האחרון. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, הספינה תעבור בדיקה באיסטנבול, שאליה היא צפויה להגיע מחר, לפני שתמשיך ליעד הסופי שלה - נמל טריפולי בלבנון. גורם שתיאם את יציאת הספינה ציין כי "צבאות הצדדים התבקשו לשמור על שלומה של הספינה".
יציאת הספינה מהנמל באודסה התאפשרה בזכות ההסכם שעליו חתמו לפני שבוע וחצי רוסיה ואוקראינה, שתיים מיצואניות המזון הגדולות בעולם. ההסכם איפשר פתיחה מחדש של הנמלים בים השחור ליצוא חיטה. התקווה היא שההסכם, שהושג בתיווך טורקיה והאו"ם, יעזור למנוע משבר מזון עולמי שהוצת בשל הפלישה הרוסית לאוקראינה.
החסימה של הנמלים האוקראיניים בים השחור על ידי כוחות רוסיה החמירה את השיבושים העולמיים בשרשראות האספקה, והשילוב עם הסנקציות שהשיתו מדינות המערב על רוסיה בשל המלחמה הוביל לזינוק במחירי המזון ולאינפלציה גבוהה.
פרטי ההסכם לא פורסמו באופן רשמי, אבל לפי סוכנות הידיעות הרוסית Tass, שלושת הנמלים האוקראיניים, כולל הנמל באודסה, ייפתחו מחדש. לפי הדיווחים, כ-20 מיליון טונה של תבואה תקועים באודסה מאז החלה הפלישה ב-24 בפברואר.
במאי האחרון פורסם ב"פייננשל טיימס" כי כוחות הכיבוש הרוסיים גונבים ציוד ומחרימים מאות אלפי טונות של דגנים שנשלחים בספינות משא לקרים ולמזרח התיכון. באזורים מסוימים נאסר על חקלאים לעבד את שדותיהם.