סגור
חיילים של צבא אוקראינה במחסן חיטה במחוז חרסון שהופצץ על ידי רוסיה
חיילים של צבא אוקראינה במחסן חיטה במחוז חרסון שהופצץ על ידי רוסיה (גטי)

רוסיה ואוקראינה חתמו על הסכם ליצוא חיטה: "צעד ראשון לפתרון משבר המזון"

ההסכם, שהושג בתיווך טורקיה והאו"ם, יאפשר לפתוח מחדש את נמלי הים השחור ליצוא תבואה - וצפוי להביא לשחרור מיליוני טונות חיטה לשוקי העולם

אוקראינה ורוסיה - שתיים מיצואניות המזון הגדולות בעולם - חתמו היום (ו') על הסכם שיאפשר פתיחה מחדש של הנמלים בים השחור ליצוא חיטה. התקווה היא שההסכם, שהושג בתיווך טורקיה והאו"ם, יעזור למנוע משבר מזון עולמי שהוצת בשל הפלישה הרוסית לאוקראינה.
בטקס החתימה שנערך באיסטנבול השתתפו שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גואטרש ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.
החסימה של הנמלים האוקראיניים בים השחור על ידי כוחות רוסיה רק החמירה את השיבושים העולמיים בשרשראות האספקה, והשילוב עם הסנקציות שהשיתו מדינות המערב על רוסיה בשל המלחמה הוביל לזינוק במחירי המזון ולאינפלציה גבוהה.
פרטי ההסכם לא פורסמו, אבל לפי סוכנות הידיעות הרוסית Tass, שלושת הנמלים האוקראיניים, כולל הנמל באודסה, ייפתחו מחדש. לפי הדיווחים, כ-20 מיליון טונה של תבואה תקועים באודסה מאז החלה הפלישה ב-24 בפברואר.
מארצות הברית נמסר כי היא מברכת על ההסכם ורואה ברוסיה אחראית ליישומו. שר החוץ הטורקי צייץ בטוויטר כי ההסכם שהתגבש מסמל את "הצעד הראשון לפתירת משבר המזון הנוכחי".
באוקראינה הדגישו מוקדם יותר כי החתימה על ההסכם תהיה רק מול טורקיה והאו"ם, כך לפי דובר של הממשלה. "אוקראינה לא חותמת על שום מסמכים מול רוסיה. אנחנו נחתום על הסכם עם טורקיה והאו"ם", כתב עוזר הנשיא מיכאלו פודוליאק בטוויטר. לדבריו, רוסיה תחתום על הסכם נפרד וזהה.
מעל 5,000 אנשים נהרגו מאז החלה המלחמה באוקראינה, ויותר מ-6 מיליון אנשים נאלצו לעזוב את בתיהם ולברוח מאוקראינה.
במאי האחרון פורסם ב"פייננשל טיימס" כי כוחות הכיבוש הרוסיים גונבים ציוד ומחרימים מאות אלפי טונות של דגנים שנשלחים בספינות משא לקרים ולמזרח התיכון. באזורים מסוימים נאסר על חקלאים לעבד את שדותיהם.