סגור
וודאפון
וודאפון (צילום: רויטרס)

בריטניה: רשות התחרות תבחן את מיזוג וודאפון ות'רי

הרשות, שאישרה באוקטובר את עסקת מיקרוסופט-אקטיוויז'ן בליזארד, תבחן אם העסקה המוצעת למיזוג שתיים מהשחקניות המרכזיות בשוק הטלקום הבריטי לא תוביל ל"הפחתה משמעותית של התחרות"

הרשות להגנת התחרות של בריטניה (CMA) אמרה היום שהיא פותחת בחקירה לגבי המיזוג המוצע בין חברת וודאפון והרשת הסלולרית ת'רי (Three) שבידי CK Hutchison. החקירה תבחן ראשית האם העסקה תוביל ל"הפחתה משמעותית של התחרות", כך אמרה רשות התחרות והשווקים הבריטית. אם יתברר שכך הדבר, ה-CMA תמשיך לחקירת עומק בעניין.
"העסקה תמזג בין שתיים מהשחקניות המרכזיות בשוק הטלקום הבריטי, הקריטי למיליוני לקוחות, עסקים, ולכלכלה בכללה", כך אמרה מנכ"לית ה-CMA, שרה קארדל. "ה-CMA תעריך כיצד החיבור הזה בין רשתות מתחרות עשוי להשפיע על התחרות, לפני שתחליט על הצעדים הבאים". לרשות ה-CMA עומדים 40 ימי עסקים כדי לבחון את העסקה, לפני שתחליט על צעדה הבא.
העסקה, שעליה הוסכם בשנה שעברה, תתן לוודאפון בעלות של 51% על העסק הממוזג, כשבידי סיי קיי האצ'יסון יישארו יתר המניות. בראש המיזם החדש יעמוד מנכ"ל וודאפון בבריטניה, אחמד עיסאם, בעוד שסמנכ"ל הכספים הנוכחי של ת'רי, דארן פרקיס, ימלא את אותו התפקיד בחברה הממוזגת. וודאפון נמצאת בתקופת מעבר מאז פרש מתפקידו מנכ"ל החברה הקודם, ניק ריד, בשלהי 2022, והיא מינתה באפריל את מרגריטה דלה וואלה כמנכ"לית קבועה, כדי לחדש את החברה.
השילוב של עסקיה של וודאפון בבריטניה עם ת'רי UK יפחית את מספר מפעילות המובייל במדינה לשלוש בלבד, אחרי שורה של מיזוגים גדולים בתעשייה בשנים האחרונות. וודאפון ות'רי UK הגנו על העסקה ופרסמו היום את הדברים הבאים: "אנו מאמינים שהמיזוג המוצע בין וודאפון ות'רי יגביר משמעותית את התחרות באמצעות יצירת עסק משולב עם יותר משאבים להשקעה בתשתיות, כדי להתחרות טוב יותר בשתי השחקניות הממוזגות הגדולות יותר", כך כתב עיסאם, שהוסיף שוודאפון "מצפה להמשך השיח המבנה" עם ה-CMA, כעת לאחר שהתהליך הרשמי החל.
ה-CMA, שכוחה הולך ומתעצם, בחנה לאחרונה מיזוגים ורכישות גדולות, כגון הרכישה של מיקרוסופט את חברת הגיימינג אקטיביז'ן בליזארד תמורת 69 מיליארד דולר, לה נתנה הרשות אור ירוק באוקטובר לאחר שפסלה אותה בתחילה.