סגור
בנק Capital One קפיטל וואן בנקים אמריקאיים
בנק קפיטל וואן (צילום: איי אף פי)

ניתוח
המיזוג שייצור ענק כרטיסי אשראי מטריד את הממשל בארה"ב

בנק קפיטל וואן צפוי לרכוש את חברת שירותי הפיננסים דיסקבר בעסקה שתייצר את גוף הלוואות כרטיסי האשראי הגדול בארה"ב. המהלך יהיה נתון לבדיקה רגולטורית קפדנית בעקבות הוראת הממשל לבחון מקרוב מיזוגים בענף הבנקאות

אחת העסקאות הגדולות במגזר הפיננסי האמריקאי יוצאת לדרך. קפיטל וואן צפויה לרכוש את דיסקבר (Discover Financial Services) בעסקה שתמזג שתיים ממנפיקות כרטיסי האשראי הגדולות במדינה. היקף העסקה, שצפויה להתבצע כולה במניות, יעמוד על 35.3 מיליארד דולר ובסופה יחזיקו בעלי מניות קפיטל וואן בכ־60% מהחברה הממוזגת, ובעלי מניות דיסקבר ביתר.


העסקה תמזג שני מותגי מימון צרכניים שיעלו על כל המתחרות בשוק הלוואות כרטיסי האשראי האמריקאי, מג'יי.פי מורגן ועד סיטי, ויחזיקו בנתח שוק של 19% בהיקף 1.3 טריליון דולר. כך על פי Bloomberg Intelligence. לקפיטל וואן (Capital One) כ־100 מיליון לקוחות כרטיסי אשראי, נכסים בהיקף כ־480 מיליארד דולר ו־280 סניפים. הבנק הוא התשיעי בגודלו במדינה והשחקן הרביעי בגודלו בשוק כרטיסי האשראי לפי נפח עסקאות. לדיסקבר כ־305 מיליון מחזיקי כרטיסי אשראי והיא השישית בגודלה בשוק האמריקאי. שווי השוק של קפיטל וואן עומד על כ־52 מיליארד דולר, ובשנה החולפת זינקה מנייתה ב־26%, בעוד שווייה של דיסקבר הסתכם בכ־26 מיליארד דולר ומנייתה הוסיפה כ־1% בלבד ב־12 החודשים האחרונים. אחת המשקיעות הגדולות בקפיטל וואן היא ברקשייר הת'אוויי של וורן באפט, שהשקיעה מיליארד דולר בשנה החולפת.
"רכישת דיסקבר היא הזדמנות יוצאת דופן להפגיש בין שתי חברות מצליחות מאוד עם יכולות וזיכיונות משלימים ולבנות רשת תשלומים שיכולה להתחרות ברשתות התשלומים ובחברות התשלומים הגדולות ביותר", אמר ריצ'רד פיירבנק, מייסד, יו"ר ומנכ"ל קפיטל וואן. בכוונת החברה לשמור על המותג דיסקבר שנוסד ב־1985 על ידי קמעונאית הענק סירס. מייקל רודס, מנכ"ל ונשיא דיסקבר, אמר שהעסקה תפגיש "שני מותגים חזקים" ותאפשר הזדמנויות מקיפות לבעלי המניות והלקוחות.
קפיטל וואן מקדמת את העסקה באחת השנים הקשות של דיסקבר. באוגוסט התפטר המנכ"ל רוג'ר הוכשילד על רקע בדיקה רגולטורית על האופן שבו סיווגה חשבונות אשראי. לפי החברה, מאז 2007 היא סיווגה חלק מכרטיסי האשראי בתמחור גבוהה מהנדרש ותפריש 365 מיליון דולר, פיצוי מוערך לנפגעים. באוקטובר פתחה דיסקבר במהלכים לחיזוק נוהלי הציות שלה ובדצמבר מינתה את רודס. בינואר היא מסרה שבכוונתה למכור את תיק הלוואות הסטודנטים, וב־1 בפברואר הפסיקה לתת אותן. את 2023 סיכמה בצניחה של 34% ברווח הנקי ל־2.9 מיליארד דולר, כשברבעון הרביעי נרשמה שחיקה של 62% ברווח לעומת הרבעון המקביל ב־2022.
העסקה צפויה להיסגר בסוף השנה או בתחילת 2025 ותלויה באישורים רגולטוריים ובבעלי המניות. אך אישור רגולטורי איננו ברור מאליו. מדובר בעסקת מיזוג חריגה בנוף, שתצמצם עוד יותר את התחרות בענף. אף שפועלים בו כ־4,000 בנקים, עשרת המנפיקים הגדולים של כרטיסי אשראי, בהם קפיטל וואן ודיסקבר, אחראים על 80% מכלל ההלוואות.
לא רק גודל העסקה יביא עליה בחינה קפדנית, אלא גם רוח ממשל ביידן, לאחר שב־2021 נתן הוראה לבחון מקרוב מיזוגים בענף הבנקאות. את ההוראה הזו הזכיר ביוני ג'ונתן קנטר מחטיבת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים, נוסף לדגש ששם הממשל על קידום התחרות. כמו כן יישקל מגוון רחב יותר של גורמים בעת הערכת מיזוגי בנקים. זמן קצר אחר כך ציינו במשרד מבקר המטבע, כי הם שוקלים לבטל את תהליך הבדיקה המהיר למיזוגים. בשנה החולפת נחסם מיזוג חברות התעופה ג'ט בלו וספיריט, כאשר קודם לכן בוטל מיזוג מתוכנן בין בנק TD ל־First Horizon Corp בעקבות בדיקה רגולטורית מקיפה.