סגור
חסן נסראללה מנהיג חיזבאללה
נסראללה בנאומו היום. טען כי צה"ל מרכז כוחות גדולים בגבול לבנון, ובכך נמנעת הסטתם לעזה (צילום: רויטרס)

פרשנות
נסראללה לא סיפק את הסחורה למי שציפה שיצטרף למערכה

מזכ"ל החיזבאללה לא היה במיטבו בנאום הראשון שנשא מאז תחילת המלחמה. הוא ניגב את הזיעה שניגרה מפניו לא פעם והשתעל. הקלקולים האלה שיקפו את רמת הנאום שכלל סיסמאות, שקרים על הטבח בעוטף ומסר ברור - חיזבאללה ואיראן לא היו מעורבים במתקפת ה-7 באוקטובר

אחרי שחיזבאללה בנה דרמה במשך שבוע לקראת נאומו הראשון של חסן נסראללה מאז החלה המלחמה בעזה ב-7 באוקטובר הוא דיבר לקהל שומעיו במשך קרוב לשעה וחצי. נסראללה לא היה במיטבו. לפחות פעמיים נאלץ לנגב את הזיעה שניגרה מפניו, והבמאי נאלץ להסיט את המצלמה לעבר ההמונים שהתרכזו בדאחיה שבדרום ביירות. כמו כן הוא השתעל קלות לא פעם במהלך הנאום.
הקלקולים הקטנים הללו שיקפו גם את רמתו של הנאום שקשה לומר שסיפק את הסחורה למי שציפה בעזה כי יכריז על הצטרפות למערכה. בדבריו לגבי העתיד היה נסראללה מעורפל והשמיע סיסמאות: "כל האפשרויות פתוחות" ו"מי שרוצה למנוע מלחמה אזורית כדאי שיפסיק את ההרג בעזה".
גם שקרים בוטים היו חלק מהנאום, ובראשם טענתו של נסראללה כי מי שטבח באזרחים תושבי עוטף עזה היה צה"ל בעצמו שנתקף ב"כעס ושיגעון" ולא אנשי חמאס.
נסראללה טען בתחילת דבריו כי ההחלטה והביצוע של מתקפת ה-7 באוקטובר הייתה של חמאס בלבד ומטעמי סודיות לא חשף את התכניות שלו, ולכן גם בחיזבאללה לא היו מודעים למועד ההתקפה. בכך ניסה נסראללה להדוף טענות שנשמעו כאילו איראן או חיזבאללה בעצמו היו מעורבים בהתקפה.
נוכח קולות הביקורת העולים מצד תומכי חמאס על כך שחיזבאללה לא ממש מסייע במאמץ המלחמתי, הסביר נסראללה כי ארגונו מנהל מערכה מסוג שונה מבעבר עם ישראל והוא תוקף כל מטרה צבאית בגבול לבנון.
לדבריו, "רק מי שנמצא באזור הגבול" מבין את עוצמת המערכה המתנהלת מול ישראל. עם זאת, הוא הוסיף כי ייתכן שחיזבאללה לא יסתפק בצורת העימות הנוכחית. נסראללה הוסיף כי צה"ל מרכז כוחות אדירים בגבול לבנון, ולכן בכך נמנעת הסטת כוחות אלה לרצועת עזה.
חלק נכבד מנאומו של נסראללה הוקדש לתקוף את ארה"ב וטען כי היא זו שעומדת מאחורי "הרג הנשים והילדים" שמבצעת ישראל ברצועת עזה. הוא הוסיף כי חיזבאללה אינו חושש מתגבור הכוחות האמריקאיים באזור, וגם לא מהאיומים שהנשק האמריקאי יופנה כנגד ארגונו.