סגור

פריז תנקה את נהר הסן וניתן יהיה לשחות בו

מאז 1988 נכשלו כל הניסיונות של הצרפתים להפוך את נהר הסן בטוח לשחייה. הפעם פריז מתכננת להשתמש במיכל מים ענק שימנע ממי הביוב להשפך לנהר, ויאפשר לה להשתמש בו בדיוק בזמן לאולימפיאדת הקיץ 2024

פרויקט חדש שהושק בפריז עשוי לעזור לה להשיג יעד ותיק וחמקמק: להפוך את נהר הסן לנקי מספיק כדי שיהיה אפשר לשחות בו.


בפריז נמצא אמנם אחד מהנהרות העירוניים היפים בעולם, אך כל הניסיונות להפוך אותו לבטוח לשחייה נכשלו מאז 1988, אז הבטיח ראש העיר ז'אק שיראק לנקות אותו תוך חמש שנים – הבטחה שלא קוימה.

2 צפייה בגלריה
קורונה תיירים עם מסכות למרגלות מגדל אייפל ב פריז
קורונה תיירים עם מסכות למרגלות מגדל אייפל ב פריז
תיירים בפריז
(צילום: אי פי איי)

ב-2017 פתחה העיר מתקני שחייה בחלק היותר מוגן של הנהר – תעלת סנט מרטין, שעוברת במזרח פריז לפני שהיא נפתחת אל הסן. אבל אפילו השלוחה הקטנה הזאת נסגרה מספר פעמים כאשר רמות החיידקים בה עלו גבוה מדי.
אך הפעם יש לעיר תוכנית שאולי תצליח להפחית את הזיהום באופן יותר בר קיימא, ולהפוך את הנהר לראוי לשחייה, וכך להשתמש בו גם לתחרויות, בדיוק בזמן לאולימפיאדת הקיץ 2024. פריז בונה בימים אלה מיכל מים ענק מתחת לגן ציבורי שנמצא בסמיכות לגאר ד'אוסטרליץ שבגדה השמאלית, שיאגור מי סערה וימנע ממי ביוב להישפך לנהר כאשר מערכות הניקוז של העיר גואות.
מיכל המים הזה בא לפתור בעיה שאינה ייחודית לפריז. מערכת הביוב של העיר מערבבת מי גשם עם ביוב, ובמהלך גשמים כבדים היא לא מצליחה להזרים את כל המים שאמורים לעבור דרכה. במקרים כאלה, המים והביוב המעורבבים נשפכים לתוך הסן דרך 44 מרזבי סערה.

2 צפייה בגלריה
נהר סן סיין פריז
נהר סן סיין פריז
נהר הסן, פריז
(צילום: גטי)

יותר משני מיליון מטרים מעוקבים של מים מזוהמים מוצאים דרכם לנהר בצורה הזאת, וממלאים אותו בחיידקים מזיקים. זה מה שבא המיכל למנוע, ע"י כך שהוא קולט מים בנפח שיכול למלא 30 בריכות שחייה אולימפיות. "זהו פרויקט יוצא דופן בגודלו בעיר צפופה כמו פריז", כך אמר המהנדס הראשי של העיר.
הפרויקט צפוי לעלות 1.4 מיליארד יורו ולהיוותר בלתי נראה לגמרי מפני הקרקע, ומעליו יישאר מספיק מקום לנטוע עצים. פריז אינה העיר היחידה שמנסה לנקות את הנהר העובר בה. ברלין נמצאת בתהליך אישור תוכנית של הפיכת אחת השלוחות של נהר השפרה לראויה לשחייה, ועיריית לונדון משחקת באפשרות של הקמת בריכות שחייה צפות עם מים נקיים לאורך נהר התמזה.