סגור

האו"ם: מחירי המזון בעולם זינקו ב-30% תוך שנה - לשיא של עשור

לפי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, המחירים באוקטובר טיפסו ב-3% לרמתם הגבוהה ביותר מאז יולי 2011 .בין הסיבות: זינוק בביקוש ויבול חסר. מחירי החיטה והשמן הצמחי הובילו את העליות

מחירי המזון בעולם עלו לרמתם הגבוהה ביותר זה עשור, בעקבות זינוק בביקוש ויבול חסר, כך לפי האו"ם. המחירים טיפסו באוקטובר ב-3% לעומת ספטמבר - זה החודש השלישי הרצוף של עליות - כך לפי ארגון המזון והחקלאות של האומות המאוחדות. לפי הדיווח על הנתונים ב-CNN, הזינוק במחירים נבע בעיקרו מעלייה במחירי החיטה והשמן הצמחי.


מדד מחירי המזון של האו"ם עוקב מדי חודש אחרי שינויים במחירים של מגוון מוצרי מזון. המדד עלה ביותר מ-30% במהלך השנה האחרונה וכעת הוא עומד על רמתו הגבוהה ביותר מאז יולי 2011, כך לפי נתוני האו"ם שהתפרסמו אתמול.
מחיר החיטה, שגדלה על שטחי אדמה גדולים יותר מכל גידול מסחרי אחר, עלה ב-5% באוקטובר בגלל יבול מופחת מיצואנים גדולים כולל קנדה, רוסיה וארצות הברית.

2 צפייה בגלריה
שדה חיטה קנדה מחירי המזון
שדה חיטה קנדה מחירי המזון
שדה חיטה בקנדה
(צילום: רויטרס)

גם מחירי השעורה, האורז והתירס עלו. מחירים של שמן דקלים, סויה, חמניות ולפתית הובילו לעלייה של 9.6% במדד מחירי הירקות של האו"ם. מחירי שמן הדקלים זינקו בעקבות חששות לגבי ייצור חסר במלזיה עקב מחסור במהגרי עבודה.

2 צפייה בגלריה
פועל ב שדה סויה באילינוי ארה"ב
פועל ב שדה סויה באילינוי ארה"ב
שדה סויה באילינוי, ארה"ב
(צילום: בלומברג)
ארגון המזון והחקלאות של האו"ם מציין ביקוש עולמי גבוה למגוון מוצרים כמו אבקת חלב, עופות, שמנים צמחיים ושעורה. אספקת מוצרי מזון ומחיריהם נתונים ללחץ בעקבות מזג אוויר קיצוני, בעיות בשרשראות האספקה, מחסור בעובדים ועלייה בעלויות הייצור.