סגור

מורגן פרימן, אנתוני בלינקן ועוד אלף אמריקאים מצטרפים לרשימת האנשים שכניסתם לרוסיה אסורה

הרשימה פורסמה בתגובה לסנקציות שהשית ממשל ביידן על רוסיה, וכוללת אנשים שהוחרמו בשל "עידוד רוספוביה"; בכירים בממשל, רבנים, פעילים בקהילת הלהטב"ק ועוד. כמו כן פורסמה רשימה של 26 אזרחים קנדים שאינם מורשים להיכנס לרוסיה, ביניהם רעיית ראש הממשלה ומפקד חיל האוויר

פלישתה של רוסיה לאוקראינה וראיות לפשעי מלחמה שבוצעו על ידה הביאו מדינות רבות בעולם להשית סנקציות עליה. רוסיה פרסמה רשימה של קרוב לאלף אמריקאים שאינם מורשים להיכנס למדינה לצמיתות, זאת בתגובה לסנקציות שהשית ממשל ביידן עליה.
הרשימה, שפורסמה על ידי משרד החוץ הרוסי, כוללת את השחקן מורגן פרימן, מנהיג הרוב בסנאט צ'אק שומר ואת יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי. לפי ההודעה, האנשים ברשימה הוחרמו בשל "עידוד רוספוביה" (פוביה מרוסיה). הרשימה כוללת לא מעט בכירים בממשל ביידן, ביניהם מזכיר המדינה אנטוני בלינקן, שר ההגנה לויד אוסטין וסגנית הנשיא קמלה האריס, וכן דוברת הבית הלבן לשעבר ג'ן סאקי והילארי קלינטון.
"רוסיה לא מחפשת עימותים ופתוחה לדו שיח אמיתי ומכבד. אנחנו מבדילים בין הציבור האמריקאי, שתמיד מוערך על ידינו ובין הרשויות בארה"ב והאנשים המשרתים אותן שמעודדים רוספוביה", נכתב בהודעת משרד החוץ הרוסי. "האנשים האלה נכללים ברשימה השחורה שלנו".
1 צפייה בגלריה
ננסי פלוסי
ננסי פלוסי
יו"ר בית הנבחרים האמריקאי ננסי פלוסי
(צילום: איי אף פי)
הרשימה המורכבת מ-963 אמריקאים כוללת גם את נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בנו האנטר ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג, עליהם השיתה רוסיה סנקציות כבר במרץ, זמן קצר לאחר הפלישה לאוקראינה. כמו כן פורסמה רשימה של 26 אזרחים קנדים שאינם מורשים יותר להיכנס לרוסיה, ביניהם רעיית ראש הממשלה, סופי גרגואר טרודו ומפקד חיל האוויר הקנדי אריק ז'אן קני. הצעדים נגד הקנדים הם בתגובה להצעת חוק שהועלתה בשבוע שעבר בקנדה שנועדה למנוע את כניסתם למדינה של מעל אלף רוסים ומקורבים לנשיא ולדימיר פוטין.
עם זאת, הרשימה כוללת גם שלושה אמריקאים מתים: הסנטורים לשעבר ג'ון מקיין, שמת ב-2018, הארי ריד שמת בדצמבר האחרון ואורין האץ' שמת בחודש שעבר. בדיקה של הוושינגטון פוסט אף מצאה כי חלק מהשמות הרשימה מוגדרים פשוט כ"אזרחי ארה"ב", וכוללים רבנים, פעילים בקהילת הלהטב"ק, עורך דין מאיוואה ומרצה להיסטוריה באוניבסיטת ייל. גם הופעתו של השחקן מורגן פרימן (84) ברשימה מעט מפתיעה. אולם, לפי משרד החוץ הרוסי, השחקן זוכה האוסקר הוכנס לרשימה מכיוון שב-2017 האשים את רוסיה בקשירת קשר נגד ארה"ב. פרימן השתתף בסרטון שהפיק ארגון שניסה לעורר מודעות להתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. "הותקפנו. אנחנו במלחמה", אמר אז פרימן.