סגור

טבח מחריד בטקסס: 21 בני אדם, בהם 19 ילדים, נרצחו בבית ספר יסודי

מסע הרג שכמותו לא ידעה ארה"ב מאז הירי ב"סנדי הוק" לפני עשור: סלבדור ראמוס, חמוש בן 18, נטש את מכוניתו, נכנס לבית הספר "רוב" בעיירה יובלדי ופתח באש. הוא רצח 21 בני אדם, כמעט כולם תלמידים בני 7 עד 10, ופצע עוד ילדים. ראמוס, שלפני כן ירה גם בסבתו, חוסל לאחר חילופי אש עם הכוחות. ביידן: "מתי למען השם נעשה מה שצריך ונעמוד מול לובי הנשק?"

טבח מפלצתי בדרום ארה"ב: 19 תלמידים, בני 7 עד 10 בלבד, נרצחו אמש (ג') במסע ירי בבית הספר היסודי "רוב" בעיירה יובלדי שבטקסס. בנוסף נרצחו שני מורים ועוד ילדים נפצעו. מושל המדינה גרג אבוט מסר כי הרוצח הוא סלבדור ראמוס, תלמיד תיכון בן 18, והוא חוסל ביריות על-ידי השוטרים שהוזעקו לזירה. לפי דיווחים, הוא גם הספיק לירות בסבתו לפני שנכנס לבית הספר, ולפי הרשויות היא מאושפזת במצב אנוש. מדובר בטבח יוצא דופן בחומרתו אפילו במונחים של ארה"ב, המורגלת כבר במסעות ירי קטלניים.
4 צפייה בגלריה
בני משפחה, חברים וקרובים מחוץ לבית הספר בטקסס טבח ב טקסס
בני משפחה, חברים וקרובים מחוץ לבית הספר בטקסס טבח ב טקסס
בני משפחה, חברים וקרובים מחוץ לבית הספר בטקסס
(צילום: AFP)
המושל אבוט מסר כי ראמוס הוא תושב יובלדי, וכי הוא נטש את מכוניתו ליד בית הספר ואז נכנס אליו חמוש באקדח, ואולי גם ברובה. לפני שחוסל פתח באש לעבר אנשי משמר הגבול האמריקני שהגיעו להתעמת איתו, פצע קל שניים מהם, ואז התבצר בתוך בית הספר. המושל אמר שנבדקים הדיווחים שלפיהם ראמוס ירה בסבתו לפני שנכנס לבית הספר, ולפי שעה לא ברור מה הקשר בין שני המקרים. החוקרים מעריכים כי ראמוס פעל לבדו. הילדים שנפגעו הם כולם תלמידי כיתות ב' עד ד'. אחת המורות שנהרגה היא אווה מירלס, אישה בשנות ה-40 לחייה.
ב-CNN דווח כי ראמוס עבד בסניף של רשת המסעדות וונדי'ס. "הוא היה טיפוס שקט, כזה שלא מדבר הרבה. הוא לא ממש התרועע עם העובדים האחרים", אמר אדריאן מנדס, מנהל בסניף, שטען כי לא ראה הרבה את היורה בעבודה מכיוון שהם עבדו במשמרות שונות. למרות שלא הכיר אותו ברמה האישית, הוא הוסיף: "הוא פשוט עבד, קיבל תשלום והגיע כדי לקבל את המשכורת שלו".
חברו לספסל הלימודים של היורה אמר כי האחרון שלח לו לפני כמה ימים הודעות עם תמונות של נשק ושל תיק מלא בתחמושת. לדבריו, ראמוס היה זוכה ללעג מצד חבריו לכיתה בשל הבגדים שלבש ומצבה הכלכלי של משפחתו, עד שהפסיק כמעט לחלוטין להגיע לבית הספר. ראמוס גם העלה תמונות של נשק לחשבון האינסטגרם שלו, שלושה ימים לפני שיצא למסע הירי.
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס למסע הירי הנורא, לו הוא קרא "עוד טבח בארה"ב", ובהצהרה לתקשורת מיד עם חזרתו מאסיה, שם ערך ביקור מדיני בן חמישה ימים, הביע את תנחומיו למשפחות והתייחס גם לתיקון השני לחוקה המגן על זכותם של אזרחי ארה"ב לשאת נשק. "ילדים יפים ותמימים בכיתות ב' עד ד' מתו, ועוד עשרות ילדים קטנים היו עדים למה שקרה וראו את חבריהם מתים, כאילו הם בשדה קרב", אמר ביידן בתסכול.
"מקרי ירי המוני מהסוג הזה מתרחשים לעתים רחוקות במקומות אחרים בעולם, למה?", תהה הנשיא. "כעם, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו, מתי למען השם אנחנו הולכים לעמוד מול לובי הנשק? מתי למען השם נעשה את מה שכולנו יודעים עמוק בפנים שצריך לעשות? אנחנו חייבים לפעול נגד חוקי הנשק". ביידן הוסיף ש"לאבד ילד זה כמו לקרוע לך חתיכה מהנשמה", כשהוא רומז לבנו הבכור בו ביידן, שהלך לעולמו בגיל 46 לאחר מאבק בסרטן המוח.
מהבית הלבן נמסר כי ביידן עודכן בפרטי אירוע הירי במטוס האייר פורס 1 בעת שעשה את דרכו בחזרה לארה"ב. זמן קצר לאחר מכן הודיע הבית הלבן כי הנשיא הורה להוריד את דגלי ארה"ב לחצי התורן למשך שלושה ימים. ביידן שוחח מהמטוס עם מושל טקסס גרג אבוט והציע לו סיוע. סגנית הנשיא קמלה האריס אמרה לאחר האירוע: "מספיק זה מספיק. כאומה, עלינו לאזור אומץ לפעול כדי להבטיח שדבר כזה לא יקרה שוב".
בבית החולים בבית הספר רוב שבו התרחש הטבח רשומים קרוב ל-600 תלמידים, רובם ממוצא היספני, וגילם הוא חמש עד 11. הוא שוכן 133 קילומטרים ממערב לעיר סן אנטוניו. מיד אחרי תחילת מסע הירי, בשעת צהריים לפי השעון המקומי, נראו הורים נואשים מגיעים אל הכניסה למוסד החינוכי ומחפשים בקדחתנות את ילדיהם, בעוד הרוצח משתולל בפנים. עוצר הוטל על בתי ספר בכל האזור. לפי שעה לא ידוע בדיוק כמה בני אדם נפצעו. בית החולים האוניברסיטאי בסן אנטוניו עדכן כי שני פצועים אנוש הגיעו אליו - אישה בת 66 וילדה בת 10. חקירה פדרלית נפתחה וסוכני FBI הגיעו לזירה.
4 צפייה בגלריה
כוחות הביטחון בבית הספר ב טקסס אחרי תחילת הירי
כוחות הביטחון בבית הספר ב טקסס אחרי תחילת הירי
כוחות הביטחון בבית הספר בטקסס אחרי תחילת הירי
(צילום: AP)
מושל טקסס גרג אבוט מסר מצדו: "תושבים ברחבי המדינה שלנו מתאבלים הלילה על קורבנות הפשע חסר ההיגיון הזה. אני ורעייתי ססיליה אבלים על האובדן המחריד, וקוראים לכל הטקסנים להתאחד ולהפגין את תמיכתנו חסרת הפשרות בכל מי שסובלים כעת".

ראש העיר יוסטון: "כמה ילדים עוד צריכים לאבד את חייהם?"

הירי בטקסס אירע שבוע וחצי בלבד אחרי הטבח בסופרמרקט במרכול בעיר באפלו שבמדינת ניו יורק, שבו רצח פייטון ג'נדרון בן ה-18 עשרה בני אדם. ג'נדרון היה גזען שהאמין בעליונות האדם הלבן, וניכר כי בטבח פעל לפגוע בשחורים. את מסע הירי הוא תכנן במשך חודשים, ולפני שיצא אליו פרסם מניפסט גזעני ואנטישמי שבו טען בין היתר כי השחורים "מחליפים" את הלבנים באמריקה. הוא העביר את המתקפה בשידור חי ברשת, ובמהלכה תועד מבקש סליחה מגבר לבן שהסתתר מפניו – על אי-הנעימות שגרם לו.
4 צפייה בגלריה
בני משפחה וקרובים מתגודדים ליד בית הספר ב טקסס
בני משפחה וקרובים מתגודדים ליד בית הספר ב טקסס
בני משפחה וקרובים מתגודדים ליד בית הספר
(צילום: Getty Images North America)
הטבח בבאפלו היה רק האחרון בשורה של מסעות רצח המוניים שפקדו את ארה"ב בשני העשורים האחרונים, כשברקע הוויכוח הבלתי נגמר בין רפובליקנים התומכים בזכות לשאת נשק, שמעוגנת בחוקה, לבין דמוקרטים הדורשים להחריף באופן דרמטי את ההגבלות על שימוש בכלים אלה.
מאז תחילת מגפת הקורונה ב-2020 חלה עלייה עקבית במספר המקרים של אלימות נשק בארה"ב, ולפי דו"ח שפורסם בחודש שעבר ירי מכלי נשק (בכלל זה התאבדויות, מעשי רצח ותאונות) הוא כעת סיבת המוות הראשית של ילדים ובני נוער בארה"ב – יותר מאשר תאונות דרכים, שהובילו את הרשימה עד לאחרונה. בשנת 2020, השנה האחרונה שיש נתונים מלאים לגביה, כ-4,300 קטינים אמריקנים מתו מפגיעות ירי.
בצל הוויכוח הציבורי על הזכות לשאת נשק פרסם הלילה ראש העיר יוסטון שבטקסס, סילבסטר טרנר הדמוקרטי, הצהרה שבה קרא, שוב, לחולל שינוי דרמטי בחוקי הנשק של ארה"ב. "לבי נשבר ואני מזועזע", כתב. "בשבועיים האחרונים לפחות 23 בני אדם איבדו את חייהם באירועי ירי המוני בבאפלו שבניו יורק ועכשיו ביובלדי שבטקסס. הקונגרס חייב לפעול, והמושלים והמחוקקים במדינות השונות של ארה"ב חייבים להעביר חוקים הגיוניים לבקרת נשק. המצביעים חייבים לדרוש זאת מהנציגים שלהם. כמה עוד ילדים צריכים לאבד את חייהם באלימות נשק חסרת היגיון?". דבריו של טרנר באים כשברקע ההכנות בארה"ב לבחירות אמצע הכהונה בנובמבר, שבהן ייבחרו בין השאר מושלים וחברים חדשים בקונגרס.
הטבח ביובלדי אמש מצטרף לשלל אירועי ירי קטלניים שנרשמו בבתי ספר בארה"ב בעשור האחרון. מסע הירי הגדול האחרון במוסד חינוכי היה זה שביצע אית'ן קרמבלי בן ה-15 באוקטובר במישיגן, ושבו רצח ארבעה בני אדם. אחרי האירוע התברר כי הוריו הם שקנו לו את האקדח ששימש אותו לירי, וכי הם התעלמו משלל סימני אזהרה ואף סירבו לקחת את בנם הביתה אחרי שזומנו לבית הספר בגלל התבטאויותיו המטרידות. בין השאר צייר כלי נשק על מבחן בגאומטריה וכתב "חיי חסרי ערך" ו"המחשבות לא פוסקות".
4 צפייה בגלריה
ילדים מפונים מהזירה בביה"ס רוב ב טקסס
ילדים מפונים מהזירה בביה"ס רוב ב טקסס
ילדים מפונים מהזירה בביה"ס רוב
(צילום: רויטרס)
הטבח הקשה ביותר שאירע בבית ספר בארה"ב התרחש לפני כמעט עשור, בדצמבר 2012, בניוטאון שבקונטיקט, שם נכנס צעיר בשם אדם לנזה לבית הספר היסודי "סנדי הוק"' וירה למוות ב-26 בני אדם – 20 ילדים בני שש עד שבע ועוד שישה אנשי סגל מבוגרים. לפני צאתו לטבח רצח את אמו. הטבח הקטלני ביותר שאירע מאז במוסד חינוכי היה זה שבו נרצחו בשנת 2018 17 תלמידים ואנשי צוות בבית הספר תיכון בפארקלנד, פלורידה, על-ידי התלמיד לשעבר ניקולס קרוז.