סגור

קרדיט סוויס יוצאת לקרב: מי שלח מייל מכפיש בשמו של המנכ"ל?

בחודש שעבר נשלח "מטעמו" של מנכ"ל קרדיט סוויס תומאס גוטשטיין מייל מזויף שבו נחשפו פרטי חשבונות בנקים של עובדים, כתובות, מספרי טלפון ועוד. ענקית הפיננסים, הטוענת כי נגרם לה נזק עצום כתוצאה מהדלפת הפרטים, מנהלת כעת קרב משפטי כדי לחשוף מי שלח את המייל הפוגעני

מי שלח מייל מזויף בשמו של מנכ"ל קרדיט סוויס תומאס גוטשטיין? זה בדיוק מה שמנסה כעת לברר דרך בית המשפט ענקית הפיננסים קרדיט סוויס.
בחודש שעבר נשלח "מטעמו" של מנכ"ל החברה תומאס גוטשטיין אימייל מזויף, שהכיל נתונים אישיים רגישים על עובדים לשעבר. הדואר האלקטרוני נשלח לעשרות נמענים, ובכלל זה לפקידים במערכת אכיפת החוק במדינות רבות, רגולטורים ועיתונאים.
1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 23.5.19 מפוצצים בנק קרדיט סוויס סניף ציריך
מוסף שבועי 23.5.19 מפוצצים בנק קרדיט סוויס סניף ציריך
סניף ציריך של בנק קרדיט סוויס
(צילום: רויטרס)

על רקע זה, הגיש הבנק - על פי דיווח ב"בלומברג" - תביעה בארה"ב המבקשת לחשוף את זהותו של שולח המייל האמיתי - שלדעת החברה הוא גורם פנימי.
"באמצעות חשבון ג'ימייל מזויף הנושא את שמו של גוטשטיין, צורפו להודעה שנשלחה ב-20 במרץ קבצים שנועדו לגרום לקרדיט סוויס את מרב הנזק האפשרי", ציינה החברה בתביעה שהוגשה על ידה לבית המשפט הפדרלי בסן פרנסיסקו.
המייל חשף, בין השאר, כתובות של עובדים לשעבר בקרדיט סוויס, מספרי טלפון, תאריכי לידה, מספרי ביטוח לאומי, פרטי חשבון בנק, מין ומצב משפחתי ועוד - כך על פי התביעה.
האירוע הפוגעני נשלח בעוד קרדיט סוויס עדיין מלקקת את הפצעים מפרשת ארכגוס, שבה היא ספגה מכה של 4.7 מיליארד דולר, הגדולה ביותר עד כה מבין בנקי ההשקעות שהעבירו אשראי לסוחר ביל הוואנג.
גוטשטיין, שמונה לתפקיד מנכ"ל קרדיט סוויס בפברואר אשתקד לאחר שערוריית ריגול שגרם להדחת קודמו, אמר כי "לקחים רציניים יופקו" מהשערוריה.
המחברים המסתוריים של הודעת המייל המזויפת מסרו כי יש ברשותם מאות אלפי רשומות דומות נוספות לגבי עובדי קרדיט סוויס ו"בעלי עניין אחרים", ואיימו לחשוף אותם, על פי התביעה.
האימייל ביקש להוכיח את מה שלטענתו הוא חושף: הפרת נתונים לכאורה בקרדיט סוויס. הוא ביקש מהנמענים "לנקוט צעדים נגד הבנק", אלא אם קרדיט סוויס תנקוט ב"פעולה מהירה ומיידית", על פי התביעה.
הבנק מכחיש כי לא הצליח להגן על נתונים אישיים. קרדיט סוויס ציינה בתביעה כי היא פועלת לפי "מדיניות ונהלים קשוחים" לשמירה על המערכות ומאגרי המידע שלה וכי תוכן הדוא"ל חושף כי מחברי המייל קיבלו בשלב מסוים גישה למידע פנימי מפורט, כולל קשריו החוזיים של הבנק ויחסיו העסקיים השוטפים.
קרדיט סוויס הדגישה כי האחראים "עשויים להיות עובד אחד או יותר, אך אין עדיין מידע מספיק בכדי לקשר באופן מוחלט את המייל לכל אדם או קבוצת אנשים ספציפית".