$
שווקי חו"ל

קרדיט סוויס: המנכ"ל תיאם פורש על רקע שערוריית ריגול אחר עובדים

הבנק הודיע כי קיבל את הודעת ההתפטרות של תיאם, והיא תיכנס לתוקף ב-14 בפברואר; יוחלף על ידי תומאס גוטשטיין; ברקע לפרישה: השערורייה שפרצה בבנק בשנה שעברה, שבמהלכה התפטר בכיר והתאבד חוקר פרטי שפעל בשירות קרדיט סוויס

שירות כלכליסט 08:4907.02.20

על רקע שערוריית הריגול: מנכ"ל קרדיט סוויס, טידג'אן תיאם, פורש מתפקידו, כך הודיע היום (ו') הבנק השוויצרי. לפי ההודעה, דירקטוריון הבנק קיבל פה אחד את הודעת הפרישה שלו שתיכנס לתוקף ב-14 לפברואר. תיאם יוחלף על ידי תומאס גוטשטיין המשמש כעת כראש חטיבת שוויץ של הבנק.

 

 

 

היו"ר אורס רונאר אמר כי תיאם תרם "תרומה כבירה" לבנק מאז הצטרף אליו ב-2015. עוד מסר כי "תחת הנהגתו, קרדיט סוויס ביצע בו זמנית התאמה מחדש באסטרטגיה שלו, שחזר את ההון, הוריד את העלויות, הוציא את העסק שלנו מסכנה, קידם גיוון בעסקים ורמות יוצאות דופן של שיתוף פעולה בין יחידות שונות. בזכותו קרדיט סוויס עומד על קרקע יציבה במיוחד וחזרה בהצלחה לרווחיות". לפי הודעת הבנק, ההתפטרות התקבלה לאחר הצגת הדו"חות לרבעון הרביעי ולשנה כולה.

 

תיאם אמר כי הוא גאה במה שהשיג הצוות שלו במהלך כהונתו, והוסיף בהצהרה כי הוא יהיה "תומך נלהב" במאמצי עמיתיו.

 

ברקע לפרישה: השערורייה שפרצה בבנק בשנה שעברה והחשדות לפיהם הוא ריגל אחר עובדיו ובראשם מנהל חטיבת העושר לשעבר, איקבאל חאן. האחרון הסתבך בעימות מקצועי עם תיאם והתפטר בחודש יולי. זמן קצר לאחר מכן הודיע כי הוא שוקל לעבור ליריב המושבע של קרדיט סוויס, בנק UBS. קרדיט סוויס, שחשש כי "מוריד הגשם" הצעיר ייקח עמו לקוחות וקולגות, נתן הוראה לעקוב אחריו. חאן הגיש בספטמבר תלונה למשטרת ציריך לאחר שהבחין כי מתבצע מעקב אחריו ואחר אשתו. בלהט הרוחות כתוצאה מכך, החוקר שפעל כמתווך בין קרדיט סוויס לחברת החקירות הפרטיות, התאבד.

 

המנכ"ל תיאם המנכ"ל תיאם צילום: בלומברג

 

חקירה פנימית שבוצעה על ידי משרד עורכי הדין Homburger העלתה "אפס ראיות" לכך שתיאם היה מודע למעקב. עם זאת, החקירה הסתיימה בפרישתו של מנהל התפעול הראשי, פייר אוליבייר בואה, בשל מעורבותו בפרשה.

 

תיאם התייחס הבוקר לפרשה ואמר כי "לא הייתי מודע למעקב שבוצע אחר העמיתים לשעבר. זה הפריע לקרדיט סוויס, ללא ספק, ויצר חרדה ונזק. אני מתחרט על כך שזה קרה, וזה לא היה צריך לקרות מעולם".

 

באוקטובר אמר תיאם ל-CNBC שהתאבדותו של החוקר הפרטי הובילה להתפטרותם של עובדים בבנק.

 

x