סגור

דיווח: מקרון הציע לג'ונסון "לאתחל מחדש את היחסים"

התנאי של נשיא צרפת - על בריטניה לעמוד בהסכמי הפרישה מהאיחוד האירופי; ג'ונסון מתנגד, בין השאר, לפשרה שהושגה בעניין הגבול האירי


נשיא צרפת עמנואל מקרון הציע לאתחל מחדש את מערכת היחסים עם בריטניה, אך זאת רק בתנאי שראש הממשלה בוריס ג'ונסון יעמוד בהסכם הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי.


מערכת היחסים בין בריטניה והאיחוד האירופי בכלל וצרפת בפרט, הדרדרה מאז הושלם הברקזיט בשנה שעברה. מקרון נחשב למבקר הקולני ביותר נגד סירובה של בריטניה למלא אחר חלקים בהסכם.
השניים נפגשו בסוף השבוע בפסגת מנהיגי מדינות הG7 שמתקיימת בבריטניה, ובמהלכה אמר מקרון כי לשתי המדינות אינטרסים משותפים, אך הקשר ישתפר רק אם ג'ונסון יעמוד בהתחייבויות הברקזיט, כך לפי אדם המעורה בנושא.

1 צפייה בגלריה
בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה ו עמנואל מקרון נשיא צרפת בפסגת G7
בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה ו עמנואל מקרון נשיא צרפת בפסגת G7
ג'ונסון ומקרון בפסגת המנהיגים
(EPA)


"הנשיא אמר לג'ונסון שצריך לאתחל מחדש את היחסים בין בריטניה וצרפת", טען המקורב שביקש להישאר בעילום שם. "זה יכול לקרות רק אם יעמוד במילתו לאירופים". לפי המקורב, מקרון וג'ונסון דיברו ביניהם באנגלית.
ג'ונסון מתנגד לפשרה שהושגה בעניין הגבול האירי. לפי הפשרה, על הגבול בין צפון אירלנד שבשליטת בריטניה לאירלנד החברה באיחוד האירופי יחולו גם חוקי המכס הבריטיים וגם חוקי השוק המשותף של האיחוד. ואולם הבריטים טוענים כי זה כלל לא ישים.