$
עולם

נשיא האולימפיאדה בטוקיו התנצל על דבריו הסקסיסטיים, אך סירב להתפטר

יושירו מורי, ראש ממשלת יפן לשעבר העומד בראש הוועדה המארגנת של האולימפיאדה ב-2021, קיים מסיבת עיתונאים ובה הודה כי דבריו לפיהם "נשים לא מפסיקות לדבר, וזה מעצבן" היו "לא הולמים" ובניגוד לרוח האולימפית. אולם מורי מסרב להכנע ללחץ הציבורי ולעזוב את תפקידו

חדשות חוץ 15:5104.02.21
יושירו מורי, נשיא הוועדה המארגנת של אולימפיאדת טוקיו, התנצל על דברים סקסיסטים שאמר על נשים, אך סירב להיענות לקריאות שדרשו את התפטרותו.

 

 

מורי (83), לשעבר ראש ממשלת יפן ונשיא הוועדה המארגנת של האולימפיאדה שאמורה להתקיים השנה בטוקיו, הודה כי הדברים שאמר לפיהם חברות הוועד מדברות יותר מדי היו "לא הולמים" ובניגוד לרוח האולימפית.

 

הכנות לאולימפיאדת טוקיו 2021 הכנות לאולימפיאדת טוקיו 2021 צילום: רויטרס

 

 

מורי אמר את הדברים השנויים במחלוקת בפגישה מוקדם יותר השבוע של נאמני הוועד האולימפי היפני, כך לפי דיווח בעיתון אסאהי. "אם נגדיל את מספר חברות הוועד, יהיה עלינו לוודא שזמן הדיבור שלהן יהיה מוגבל במידה מסוימת, יש להן קושי להפסיק, וזה מעצבן", אמר. "יש לנו 7 נשים בוועדה המארגנת, אבל כולם מבינים את מקומם".

 

הדברים עוררו זעם רב, ובטוויטר היפני החלו בקריאות להתפטרותו תחת ההאשטאג "מורי, בבקשה תתפטר". חלק מהמשתמשים אף קראו לספונסריות להפעיל לחץ על הוועדה המארגנת שתפטר אותו.

 

ב-2019 קבע הוועד האולימפי היפני יעד שיותר מ-40% חברי הוועד יהיו נשים. אך בכל זאת, כיום יש 5 נשים בלבד מתוך 24 החברים. באופן כללי יפן משתרכת מאחורי מדינות אחרות בקידום שוויון מגדרי, ודורגה במקום ה-121 מתוך 153 מדינות במדד שוויון מגדרי שפרסם הפורום הכלכלי העולמי בשנה שעברה.

 

"לא יצא לי לדבר עם נשים כל כך הרבה לאחרונה"

 

בתגובה לביקורת הציבורית כינס מורי מסיבת עיתונאים והתנצל. עם זאת, הוא הוסיף וטען שלדעתו ההתמקדות במספר הנשים בדרגים הגבוהים אינה חשובה. "איני מתכוון להתפטר. עבדתי קשה בשבע השנים האחרונות והקדשתי את עצמי לעזור לוועד האולימפי היפני", הסביר.

 

יושירו מורי, יו"ר הוועדה המארגנת אולימפיאדת טוקיו יושירו מורי, יו"ר הוועדה המארגנת אולימפיאדת טוקיו צילום: רויטרס

 

"לא יצא לי לדבר עם נשים כל כך הרבה לאחרונה", ענה מורי לאחר שנשאל על מה התבסס בטענה שחברות הוועדה מדברות יותר מדי בפגישות. בריאיון נוסף שקיים אמר כי אשתו, בתו ונכדתן נזפו בו על הדברים. "אשתי כעסה עליי אתמול בלילה. היא אמרה 'שוב אמרת משהו טיפשי. אתה הופך נשים לאויבות ואני זו שסובלת".

 

הדברים וההתנצלות החלקית קרוב לוודאי שיעוררו עוד כעס ציבורי ביפן נגד האולימפיאדה וההתעקשות לקיים אותה בעיצומה של מגפה. לפי סקר שנערך לאחרונה, קרוב ל-80% מהיפנים מתנגדים לקיום האולימפיאדה ביולי הקרוב.

 

אולימפיאדת טוקיו הייתה אמורה להתקיים במקור בקיץ השנה שעברה אף נדחתה בשל התפרצות הקורונה.

x