$
קורונה

יפן: "האולימפיאדה בטוקיו עלולה להתבטל"

גם האפיפיור פרנסיסקוס חוסן נגד קורונה; שר הרגולציות והרפורמות ביפן, טארו קונו, אמר כי "הכל אפשרי, עלינו לעשות ככל יכולתנו להתכונן לאולימפיאדה"; בהשפעת מגפת הקורונה, כלכלת גרמניה התכווצה בשנה האחרונה ב-5%; עשרה מיליון אמריקאים כבר התחסנו; ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נגד דרכון דיגיטלי

חדשות חוץ 22:5114.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

22:30 - ראש ממשלת קנדה נגד דרכון דיגיטלי

 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נתן הצצה נדירה לחזונו לעתיד, ואמר שהוא רוצה לשרת את קנדה בעתיד לבוא, ולא אמר מי לדעתו צריך להחליפו בתפקיד. טרודו, שדובר בועידה של רויטרס, אמר גם שהוא מתנגד לרעיון לחייב אנשים לשאת הוכחה דיגיטלית לכך שחוסנו נגד קוביד 19. מפלגת השלטון של טרודו מחזיקה רק במיעוט בבית הנבחרים, כלומר שהוא נסמך על תמיכת האופוזיציה, שיכולה לנשלו מהתפקיד מתי שתחפץ.

 

הוא הבהיר שהוא מתנגד לדרכון חיסון שאנשים שחוסנו יצטרכו לשאת איתם, רעיון שכבר מפותח בדנמרק. "אני חושב שאנחנו רואים שרוב הקנדים רוצים להתחסן, ושזה יביא אותנו למקום טוב מבלי שנצטרך לנקוט באמצעים יותר חמורים שעלולים לפלג את הקהילה והמדינה," הוא אמר.

 

21:00 - יותר מעשרה מיליון אמריקאים כבר חוסנו

 

יותר מעשרה מיליון אמריקאים כבר קיבלו את מנת החיסון הראשונה נכון לאתמול, כך מסר המרכז לבקרת ומניעת מחלות (CDC), בעוד המגפה בת השנה עושה שפטים במדינה. ארה"ב חיסנה 10.2 מיליון איש יום לפני שה-CDC והממשל הוציאו הנחיות חדשות למדינות שאמורות לקבל ראשונות את החיסונים. חוקים נוקשים המתעדפים את עובדי הבריאות

גרמו עד כה לעיכובים, וכעת קיבלו המדינות היתר לחסן את כל בני ה-65 ומעלה.

 

20:30 - אמריקן איירליינס רוצה לחסן את עובדיה

 

אמריקן איירליינס מתכוונת להציע חיסוני קוביד 19 לעובדיה במרפאות שנמצאות בשדות התעופה מהם היא פועלת ברגע שיהיו זמינים, כך שעובדי החברה בשיקגו יוכלו להתחסן כבר בחודש הבא, כך אמר מנהל בחברה לרויטרס. "נעשים הרבה מאמצים לשריין לעצמנו חיסונים מוקדם ככל שניתן," כך אמרה ג'ניפר סאדי, מנהלת בחברה. עם זאת, אמריקן לא מתכננת לחייב את עובדיה להתחסן.

 

14:43 - גם האפיפיור פרנציסקוס חוסן נגד קורונה

 

האפיפיור פרנציסקוס (84) וקודמו האפיפיור בנדיקטוס ה-16 (93) חוסנו היום נגד קורונה, זאת כמה ימים לאחר שרופאו האישי של האפיפיור, ד"ר פבריציו סוקורסי (78), מת מקורונה. אתמול השיק הוותיקן מבצע חיסונים בקרב אנשיו. 

 

 

מימין: האפיפיור הקודם בנדיקטוס ה-16 והאפיפיור הנוכחי פרנציסקוס מימין: האפיפיור הקודם בנדיקטוס ה-16 והאפיפיור הנוכחי פרנציסקוס צילום: איי אף פי

 

14:35 - יפן: "האולימפיאדה בטוקיו עלולה להתבטל"

 

ייתכן שהאולימפיאדה לא תתקיים בסופו של דבר הקיץ בטוקיו, כך לפי שר הרגולציות והרפורמות ביפן. "עלינו לעשות ככל יכולתנו להתכונן לאולימפיאדה, אך זה עוד עלול להתבטל", אמר השר טארו קונו בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "הכל אפשרי, אך כמארחים עלינו לעשות ככל האפשר, כך שאם זה ייצא לפועל, תהיה לנו אולימפיאדה טובה", הסביר.

 

האולימפיאדה בטוקיו 2021 האולימפיאדה בטוקיו 2021 צילום: גטי אימג'ס

 

 

14:30 - שחקן הטניס הסקוטי אנדי מארי חולה בקורונה

 

שחקן הטניס הסקוטי אנדי מארי אובחן כחיובי לקורונה. מארי (33) היה אמור לטוס להתחרות בטורניר אוסטרליה הפתוחה במלבורן, אך במקום זאת נדרש להיכנס לבידוד בביתו בלונדון. עם זאת, נמסר כי הוא עוד מקווה להחלים בזמן ולהגיע לטורניר, שיוצא לדרך ב-8 בפברואר.

 

כל השחקנים המשתתפים בטורניר חייבים להציג בדיקת קורונה שלילית לפני שיורשו לעלות על אחת מ-15 הטיסות ששכרו עבורם מארגני הטורניר לאוסטרליה. כל אחד מהמטוסים הוא בתפוסה של 25% בלבד. גם לאחר הנחיתה באוסטרליה השחקנים נדרשים לעבור שורה של בדיקות קורונה במהלך שהותם בבידוד של 14 יום.

 

 

12:20 - 270 מיליון חיסונים נוספים יסופקו למדינות באפריקה

 

האיחוד האפריקאי הודיע כי השיג 270 מיליון מנות של חיסונים נגד קורונה, שיחולקו ביבשת. זאת בנוסף ל-600 מיליון מנות שיועברו באמצעות היוזמה של ארגון הבריאות העולמי (WHO) לספק חיסונים למדינות עניות. נשיא דרום אפריקה סיריל רמאפוזה, שמכהן כנשיא האיחוד האפריקאי, אמר כי היה חשש שהמנות שיחלק ארגון הבריאות לא יספיקו כדי לחסן חמישית מהאוכלוסייה. עם זאת, קרוב לוודאי שיעבור עוד זמן עד שיגיעו החיסונים, זאת מכיוון שעוד נמשך המו"מ על תנאי הרכישה של החיסונים וקיימות עוד שאלות בנוגע למכונות של היבשה לקבל אותם. באופן כללי, נתוני התחלואה והמוות נמוכים יחסית במרבית אפריקה, אך עדיין נרשמו עליות בתחלואה בחלק מהאזורים.

 

12:20 לבנון נכנסה לסגר של 11 יום - כולל עוצר לכל שעות היממה

 

בלבנון החלו בסגר למשך 11 ימים, שכולל גם עוצר לכל שעות היממה. פירוש הדבר כי התושבים צריכים לבקש אישור מיוחד כדי לצאת מהבית ואפילו הסופרמרקטים נסגרו. לפי דיווח בסוכנות הידיעות AP, שוטרים הקימו מחסומים ברחבי המדינה כדי לבדוק את אישורי הנהגים. אלה הן ההגבלות המחמירות ביותר שהוטלו במדינה מאז פרוץ המגפה, והן הוטלו לאחר שבבתי החולים אזלו המיטות הפנויות ומספר הנדבקים היומי טיפס בשבוע שעבר ל-5,440.

 

12:09 - כלכלת גרמניה התכווצה בשנה האחרונה ב-5%

 

הכלכלה של גרמניה התכווצה בשנה האחרונה בשיעור של 5%, כך לפי הנתונים הרשמיים שפורסמו היום. הנתונים היו טובים במעט מהתחזית שציפתה להתכווצות של 5.1%, ומשקפים את הטלטלות הכלכליות שעברו גרמניה ושאר העולם ב-2020, על רקע התפרצות מגפת הקורונה ששיבשה את הפעילות הכלכלית. העלייה בתחלואה בקורונה הובילה להטלת כמה סגרים בגרמניה ולעצירת המשק. גרמניה נמצאת גם עכשיו בסגר, ובשבוע שעבר הכריזה הקנצלרית כי הוא יימשך עד סוף החודש לפחות.

 

הקנצלרית אנגלה מרקל הקנצלרית אנגלה מרקל צילום: אי פי איי

 

היום דיווחו הרשויות על יותר 25מ- אלף נדבקים חדשים, כך שהמספר הכולל של נדבקים עומד על מעל 1.9 מיליון. ההתכווצות בתמ"ג מגיעה לאחר שב-2019 התרחבה הכלכלה הגרמנית ב-0.6%. עם זאת, מצבה של גרמניה טוב יחסית לשאר הכלכלות הגדולות באיחוד האירופי. כך, למשל, לפי התחזית של הבנק האירופי המרכזי, צרפת תתכווץ ב-9.3% ואיטליה ב-9%. (ליטל סמט)

 

9:35 - סין דיווחה על מקרה מוות ראשון מקורונה לראשונה לאחר 8 חודשים

 

סין דיווחה על מקרה מוות מקורונה לראשונה זה שמונה חודשים ועל מספר הנדבקים הגבוה זה עשרה חודשים. ברקע, הכנות לחג לאומי שבמהלכו צפויים מאות מיליוני תושבים לנסוע לחופש. ועדת הבריאות הלאומית של סין מסרה בהצהרתה כי 138 מקרים חדשים של קורונה התגלו ב-13 בינואר (אתמול), עלייה לעומת 115 מקרים יום קודם לכן והקפיצה החדה ביותר במספר מקרי ההדבקה היומיים מאז ה-5 במרץ. בנוסף סין דיווחה על מקרה מוות - הראשון מאז אמצע מאי.

 

09:00 - מנכ"ל מודרנה: "הקורונה תישאר איתנו לנצח"

 

סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה, החברה שפיתחה את אחד החיסונים המורשים לשימוש נגד קורונה, מאמין שהקורונה תישאר איתנו "לנצח". לפי הערכות מומחים לבריאות ציבורית ומחלות זיהומיות, הקורונה תהפוך בסופו של דבר למחלה הקיימת בכל הקהילות, אך ברמות נמוכות בהרבה. "הקורונה לא עומדת להיעלם", הדגיש גם בנסל. "אנחנו נחיה עם הנגיף, לדעתנו לנצח", אמר בכנס שארגן הבנק ג'יי.פי מורגן. מדינות רבות אמנם כבר החלו במתן חיסונים, אך בארה"ב קצב החלוקה איטי משקיוו, וקרוב לוודאי שיעברו עוד חודשים לפני שיחוסנו מספיק אנשים כדי לייצר חסינות עדר, כלומר שלנגיף לא יהיו מספיק גופים מארחים כדי להתפשט. עם זאת, בנסל מעריך כי ארה"ב תהפוך לאחת המדינות הגדולות הראשונות שתשיג "הגנה מספקת" נגד הנגיף. (ליטל סמט)

 

 

מנכ"ל מודרנה, סטפן בנסל מנכ"ל מודרנה, סטפן בנסל צילום: איי

 

08:30 - דיווח: החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון  בטוח ומייצר תגובה חיסונית מבטיחה

 

החיסון נגד קורונה שמפתחת חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון וניתן במנה אחת בלבד הוגדר כבטוח ומייצר תגובה חיסונית מבטיחה הן בצעירים והן במבוגרים, כך לפי הנתונים שנאספו מהניסוי הקליני שנערך לחיסון ופורסמו בכתב העת ניו אינגלנד לרפואה (New England Journal of Medicine). בניסוי השתתפו מתנדבים בגילי 55-18 וכן מעל גיל 65 שקיבלו מנות חיסון בריכוזים גבוהים ונמוכים או תרופת דמה. חלק מהמשתתפים בגילי 18-5 נבחרו גם לקבל מנה שנייה. החיסון קיבל את השם Ad26.COV2.S.

 

 

 צילום: בלומברג

 

08:00 - גרמניה: יותר מ-25 אלף חיוביים חדשים ביממה, יותר מ-1,200 מתו

 

מכון רוברט קוך לבקרת מחלות בגרמניה דיווח כי 25,164 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ביממה האחרונה, ועוד 1,244 חולים מתו. אתמול, לשם השוואה, אובחנו בנגיף כמעט 20 אלף, ומתו יותר מ-1,000. עד כה נמצאו במדינה 1,978,590 מאומתים ומספר הקורבנות הגיע ל-43,881. לאור נתוני התחלואה, הקנצלרית אנגלה מרקל העריכה שלשום כי הסגר במדינה יימשך עד תחילת אפריל.

 

חיסון בגרמניה חיסון בגרמניה צילום: אי.אף.פי

 

07:45 - בריטניה: רשתות הפארם יחסנו נגד קורונה

 

רשתות הפארם בבריטניה יתחילו היום לתת חיסונים נגד קורונה. בין הרשתות Boots ו-Superdrug. שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק אמר שזה מצוין שיהיו נגישות וזמינות של חיסונים ברחובות הראשיים. רשתות הפארם ממוקמות בלב הקהילות המקומיות ויעשו הבדל גדול בתוכנית החיסונים.

 

 

 צילום: בלומברג

 

 

07:00 - ברזיל: 1,274 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות של ברזיל עדכן כי ביממה האחרונה 60,899 בני אדם נמצאו חיוביים לקורונה במדינה. מאתמול מתו 1,274 מהחולים הפעילים בברזיל. מפרוץ המגפה אובחנו יותר מ-8.2 מיליון נשאי קורונה, מתוכם מתו כ-206 אלף בני אדם.

 

 

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו צילום: רויטרס

 

x