סגור

"הקרבות עקובים מדם": השב"כ עולה על הבמה

המחזה החדש של חגי טיומקין, סופר, עורך דין ועם עבר במערך המודיעין, הוא קומדיה העוסקת בצמרת השב"כ

סגן ראש השב"כ אברם מתמודד מול ראש אגף החקירות ראובן על תפקיד ראש השב"כ הבא. דליה, אשתו של אברם, מאוד רוצה שבעלה יקודם אלא שהיא מנהלת רומן סוער עם השיפוצניק הערבי שלהם מחמוד. אם מישהו יגלה את זה, הלך המינוי והלך הרומן. היא עושה הכל כדי שזה לא יקרה. זה סיפור המסגרת של הקומדיה "ניקוי ראש לשב"כ" שכתב חגי טיומקין, בשיתוף רולנדה שגרן, שעלתה לאחרונה ומוצגת בהיכלי התרבות ברחבי הארץ ובתיאטרון חיפה, בהשתתפות זוהר שטראוס, גיא אריאלי, אמיר שורוש, דקלה הדר, נתי קלוגר ועוד.

2 צפייה בגלריה
פנאי חגי טיומקין
פנאי חגי טיומקין
טיומקין. "כמו כל מערכת בירוקרטית, גם זו לא מושלמת"
(צילום: יוסי צבקר)
טיומקין, עורך דין בתחום התאגידים והחברות, שירת בעברו במערך המודיעין ונחשף לא פעם למערכות הביטחון. הוא מחבר מותחני הריגול "תיק כחול לבן", "תיק ספקולטיבי" ו"תיק IVF" המתארים עלילות של אנשי שב"כ ומציגים במידה מסוימת את הארגון כגוף בירוקרטי מושחת. כשספרו הראשון עמד לצאת לאור ב־1992, הוא נאלץ לעתור לבג"ץ כיוון שהצנזורה סירבה לאשר את פרסומו. "לא היו שם סודות מדינה אלא נימה ביקורתית. מבחינתם העובדה שבצמרת השב"כ יש בוגד, זה דבר שלא יעלה על הדעת, בטח לא בשנות ה־90", מספר טיומקין. "יש לי סימפטיה לעבודה החשובה שהמערכת הביטחונית עושה, אבל כמו כל מערכת בירוקרטית, היא לא מושלמת. הספרים היו ריאליסטיים ומותחים, ובמחזה החלטתי שאני מתפרע וכתבתי קומדיה על גבול הפארסה. יש בו גם ביקורת על השוביניזם, הגזענות ועודף הביטחוניזם בחברה הישראלית".
2 צפייה בגלריה
פנאי מתוך ההצגה ניקוי ראש לשב"כ
פנאי מתוך ההצגה ניקוי ראש לשב"כ
"ניקוי ראש לשב"כ". ביקורת על השוביניזם, הגזענות ועודף הביטחוניזם
(צילום: יוסי צבקר)
איך זה בא לידי ביטוי?
"הסייד הערבי שואל את דליה למה יש לה בבית ניירות של השב"כ, והיא עונה לו, 'אולי אני מועמדת לתפקיד ראשת השב"כ'. על זה הוא עונה לה, 'אשה, ראשת השב"כ? תהיה לכם קודם רבנית ראשית ספרדית'. כלומר, הביטחוניזם הוא דת גבוהה יותר בהיררכיה אפילו מהדת היהודית. וגם אנחנו כל כך שוביניסטים שלא יעלה על הדעת אשה כראשת השב"כ. אפילו באנגליה השמרנית כבר היו שתיים. כשאברם חושד שמחמוד הוא המאהב של אשתו ומתעמת איתה על זה, היא מכחישה ו’נעלבת’. היא עונה לו, 'הוא המאהב שלי? אברם, הוא ערבי...’”. אם נשים בצד את סיפור האהבה של דליה ומחמוד ונתמקד בקרבות בין הסגן לראש אגף החקירות, מסתבר שהמציאות לא מאוד רחוקה מהדמיון. "לא צריך להיות בשב"כ כדי להבין שהקרבות עקובים מדם. בכל גוף גדול יש קרבות על כוח ואגו, זה כולל גם את המינויים בצבא לתפקיד הרמטכ"ל, ראה פרשת אשכנזי ואהוד ברק על המינוי של גלנט, או שנים אחורה כשרצו למנות את דן שומרון ושלפו סיפור ישן חסר ביסוס על שמועות שהוא גיי. אין כאן שום דבר חדש. גם לאחרונה נתניהו ניסה לקדם את מינויו של ראש המל"ל מאיר בן שבת לראש השב"כ הבא, והמערכת הביטחונית לא ממש אוהבת את זה. אז יש מלחמות. אבל בגדול אני רוצה שהקהל יצחק ואני מקווה שזה מה שיקרה ושאף אחד לא יבוא בטענות שאני צוחק על השב"כ".