סגור

האמנית דינה רקנאטי נפטרה בגיל 93

אלמנתו של רפאל רקנאטי ואמו של אודי, חייתה כ-70 שנה בניו יורק ועלתה לארץ לפני כ-5 שנים. בראיון שהעניקה לכלכליסט לפני כחצי שנה אמרה: "אני לא מתעצבנת בקלות, לא מבקרת אנשים, מנסה לייצר אווירה של שלום. היו לי חיים מרגשים מאד"; רקנאטי היתה אמורה להשיק תערוכה בימים הקרובים


הציירת והפסלת דינה רקנאטי נפטרה אתמול (שבת) בגיל 93. רקנאטי התגוררה כ-70 שנה בניו יורק ועלתה לישראל רק לפני כ-5 שנים לאחר מות בנה הצעיר, מייקל בגיל 58.
בראיון יחידי שהעניקה בשנים האחרונות ל"כלכליסט" לפני חצי שנה בלבד, סיפרה על על הסיבות לעלייה לישראל בגיל כל כך מבוגר, על החיים בחיק אצולת ההון, ועל ההתעקשות להמשיך לצייר בשנה האחרונה לחייה, גם כשהיא ישובה בכסא גלגלים.
פסלי החוצות של דינה הוצגו במקומות מרכזיים דוגמת רחבת בית אריאלה בת"א, מרכז הקונגרסים בירושלים ובדרך לנתב"ג. תערוכה של פסליה וציוריה, כולל מתקופת הקורונה, היתה אמורה להפתח רשמית ימים לפני פטירתה ב"פורום" בהרצליה פיתוח.
ההשקה תוכננה במקור למרץ 2020, אולם בשל הקורנה הפתיחה נדחתה. מנהלת ואוצרת הגלריה דינה רקנאטי לאמנות, רותי אופק, אמרה כי "את הפתיחה הראשונה תכננו ממש בשבוע הראשון של הקורונה סביב מרץ 2020, הזמנות כבר נשלחו. עם פרוץ הקורונה נאלצנו לשלוח ביטול. הכוונה היתה לפתוח ביום שישי הקרוב, דינה היתה כבר במצב מאוד לא טוב, לא חשבנו שדינה תגיע לפתיחה, אבל רצינו לפתוח את התערוכה בחייה. זה צחוק הגורל. דחינו ודחינו, עכשיו החלטנו יאללה הולכים על זה ודינה נפטרה" אמרה.

בישראל היא התגוררה בבית הפרטי בהרצליה ששימש אותה ואת בעלה רפאל, כשהגיעו לבקר בישראל. רפאל שנפטר ב-1998, היה אחד מארבעת בניו של ליאון רקנאטי שהגיע לישראל מסלוניקי ב1935, וזוהה עם ארבעת בניו עם הקמת בנק דיסקונט. בנה הבכור אודי שימש ראש אגף ני"ע בדיסקונט במרוצת שנות ה-80 לצד אביו כיו"ר. ב-2003 כשהמשפחה מכרה את אחזקותיה באי.די.בי (באמצעותה החזיקה בין היתר בבנק) לנוחי דנקנר - פנה להשקעות פרטיות לאחר מכירת אחזקות המשפחה בבנק.
.
3 צפייה בגלריה
דינה רקנאטי
דינה רקנאטי
דינה רקנאטי
(צילום: תומי הרפז)
רקנאטי נולדה ב-1928 בקהיר, ושם חייתה עד לנישואיה לרפאל בגיל 18. את רפאל כירה כשהיה כשליח "עלייה ב'" בקהיר. היא סיפרה לכלכליסט: "הוא היה אחד השליחים שהגיעו לשכנע את יהודי מצרים שחיו ברווחה, לעלות לישראל. ליוויתי אותו למשימות שאליהן נשלח כי לא דיבר מילה בערבית. עזרתי לו במעברים לפורט סעיד או סואץ, מקומות שבהם היה צריך לענות על שאלות. הוצגתי כבת זוגו ובסוף באמת הפכנו בני זוג. אחרי החתונה עברנו ללונדון. בעלי למד ספנות, אני אמנות, ומשם עברנו לאמריקה, שם לבעלי הייתה הזדמנות להיכנס לעסקי הספנות".
"לציורים מ-2020 קראתי 'מראות קורונה'"
רקנאטי חדלה מציור כשבנה חלה וחזרה לצייר רק עם המעבר לארץ לפני 5 שנים. על החזרה לציור סיפרה: "אני מציירת בישיבה, לציורים מהתקופה הזאת קראתי 'מראות קורונה' בגלל העת שבה צוירו. כשאני יכולה לצייר אני מרגישה הרבה יותר טוב. רגע אחרי שסיימתי אני אומרת: 'זה נורא, צריך לזרוק'. למחרת אני חושבת: 'רגע, זה דווקא בסדר'".
3 צפייה בגלריה
פנאי דינה רקנאטי ציורים ציור
פנאי דינה רקנאטי ציורים ציור
עבודות של דינה רקנאטי
(צילום: EPA, שאטרסטוק)
רקנאטי שנפטרה משבץ מוחי, אמרה בראיון לכלכליסט כי כבר חוותה שבץ מאז עלתה לישראל, אך ממנו הצליחה להתאושש: "עמדתי למות. איכשהו חזרתי לחיים והפתעתי את כולם. אני שמחה כי זה נתן לי את ההזדמנות לראות עוד את המשפחה שלי, את הנינים שלי אפילו שמרחוק בגלל הקורונה".
3 צפייה בגלריה
אודי רקנאטי
אודי רקנאטי
אודי רקנאטי
(אוראל כהן)
בראיון סיפרה על נסיבות עלייתה לישראל: "אחרי שמייקל, בני הצעיר שהתגורר בארה"ב, נפטר, לא נותרה לי עוד סיבה להישאר שם. רבים מחבריי נפטרו. ראיתי שאין את מי לראות יותר ותמיד רציתי לבוא לפה. בני הבכור אודי עודד אותי לעלות, ואני שמחה על זה".
על הפירוד בתוך משפחות ההון אמרה: "אני מבינה שלעתים יש מאבקים בין אנשים שאין להם כלום. כשאחד לוקח מהשני את המעט שיש. אבל מסתבר שגם כשיש יותר ממספיק – זה יוצר ריבים".