סגור

למרות ההפסדים בתקופת אברמוביץ': העסקה לרכישת צ'לסי צפויה להיות אחת היקרות בהיסטוריה

קבוצת הכדורגל האנגלית צברה הפסדים של מיליארד דולר בשני העשורים שעברו מאז נרכשה על ידי האוליגרך רומן אברמוביץ', אולם לפי הדיווחים ההצעות לקנייתה עומדות על כ-3 מיליארד דולר. אם הן יצאו לפועל, זה יהיה המחיר הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור קבוצת ספורט. בין הקונים הפוטנציאליים: קן גריפין, ג'וש האריס ודיוויד בליצר

קבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי צברה הפסדים של מיליארד דולר בשני העשורים שעברו מאז נרכשה על ידי האוליגרך רומן אברמוביץ', כך לפי הוול סטריט ג'ורנל. אולם בכל זאת, ההצעות שהוגשו לקנייתה של הקבוצה מצביעות על כך שהיא צפויה להיות אחת מהעסקאות היקרות בהיסטוריית הספורט. לפי הוול סטריט ג'ורנל, הסיבה העיקרית להצעות הגבוהות היא מחסור במועדונים יוקרתיים המוצעים למכירה.


אברמוביץ', שהאיחוד האירופי ובריטניה השיתו עליו סנקציות בשל קרבתו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, העמיד למכירה את הקבוצה הלונדונית בחודש שעבר. הקבוצה משכה לא מעט הצעות, רבות מהן מצד קונים אמריקאים שבבעלותם קבוצות ספורט אחרות.
2 צפייה בגלריה
קן גריפין מייסד מנכ"ל קרן גידור סיטאדל Citadel
קן גריפין מייסד מנכ"ל קרן גידור סיטאדל Citadel
קן גריפין. ישתף פעולה עם הבעלים של שיקגו קאבס על מנת לרכוש את צ'לסי
(צילום: בלומברג)
לפי הדיווחים, הקונים הפוטנציאלים כוללים קבוצה בהובלתו של טוד בוהלי, שמשקיע גם בלוס אנג'לס דודג'רס; משפחת ריקטס, שמחזיקים בבעלות על קבוצת שיקגו קאבס וחברו לאיש העסקים המיליארדר קן גריפין; סטיבן פליוקה, מבעלי הבוסטון סלטיקס ויו"ר משותף של חברת ההשקעות הפרטיות ביין קפיטל; וג'וש האריס ודיוויד בליצר, הבעלים של פילדלפיה 76. העסקה צפויה להיסגר עד סוף החודש.
גורמים הנוגעים לדבר טוענים כי ההצעות עומדות על כ-3 מיליארד דולר. אם הן יצאו לפועל, זה יהיה המחיר הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור קבוצת ספורט, כך לפי הנתונים שאספו בחברת Dealogic. המחיר הגבוה ביותר ששילמו עד כה עבור קבוצת ספורט עומד על 2.4 מיליארד דולר, ששילם המיליארדר האמריקאי סטיבן כהן ב-2020 עבור קבוצת הבייסבול ניו יורק מטס. אולם, צ'לסי כנראה לא תחזיק בתואר הזה לזמן רב - ההערכה היא שהמכירה של קבוצת הפוטבול האמריקאית דנבר ברונקוס תעפיל על כל השאר.
2 צפייה בגלריה
רומן אברמוביץ' מוכר את צ'לסי אוליגרכים רוסיה
רומן אברמוביץ' מוכר את צ'לסי אוליגרכים רוסיה
רומן אברמוביץ'
(צילום: גטי)
למשקיעים אמריקאים יש עניין רב בפרמיירליג האנגלית. כך למשל, האחים גלייזר מפלורידה הם בעלי השליטה במנצ'סטר יונייטד הנסחרת גם בבורסת ניו יורק, וארסנל נרכשה ב-2018 על ידי סטן קרונקי, הבעלים של קבוצת הפוטבול לוס אנג'לס ראמס. כמו כן, משחקי הליגה זוכים לפופולאריות בקרב הצופים האמריקאים. בשנה שעברה שילמה חברת התקשורת NBC יוניברסל קרוב ל-2.7 מיליארד דולר להארכת זכויות השידור לשש שנים, זינוק של כמעט פי 3 לעומת החוזה הנוכחי שמסתיים בחודש הבא.
אברמוביץ' רכש את צ'לסי ב-2003 עבור 140 מיליון פאונד. בתקופה הזו, ההפסדים של הקבוצה עמדו על 1.2 מיליארד דולר, כך לפי הרישומים התאגידיים בבריטניה. אברמוביץ' עצמו העניק לקבוצה קרוב ל-2 מיליארד דולר בהלוואות. הוא הודיע כבר כי לא יקבל את הכסף ממכירת הקבוצה ויוותר על ההלוואות שעוד חייבים לו. אחת הסיבות להפסדים היא ההוצאות הגבוהות על שחקנים נחשבים.