סגור
דן סניידר הבעלים של קבוצת הפוטבול וושינגטון קומנדרס
דן סניידר (צילום: AP)

"הטריד מינית": הבעלים לשעבר של קבוצת הפוטבול וושינגטון קומנדרס נקנס ב-60 מיליון דולר

ליגת הפוטבול בארה"ב קנסה את דן סניידר לאחר שבחקירה נמצא כי הוא הטריד מינית עובדת לשעבר, וכי קבוצתו הסתירה רווחים. סניידר בתגובה להאשמות: "שקרים מוחלטים"

לאחר חקירה שנמשכה 17 חודשים, קנסה ליגת הפוטבול האמריקאית (NFL) את הבעלים לשעבר של וושינגטון קומנדרס, דן סניידר, ב-60 מיליון דולר. החקירה הגיעה למסקנה שסניידר הטריד מינית עובדת לשעבר ושהקבוצה דיווחה ל-NFL על הכנסות נמוכות יותר בכוונה להסתיר רווחים. סניידר כינה את ההאשמות על התנהגות בלתי הולמת "שקרים מוחלטים".
בשנת 2022 דיווחה טיפאני ג'ונסטון, עובדת הקבוצה לשעבר בתחום השיווק, לוועדת הפיקוח של בית הנבחרים כי סניידר הטריד אותה מינית במהלך אירוע נטוורקינג - הניח את ידו על ירכה מתחת לשולחן. מאוחר יותר הוא דחף אותה לכאורה, לכיוון החלק האחורי של רכבו כדי שתצטרף אליו לאחר הארוחה. סניידר הכחיש את הטענות.
החוקרת העצמאית מרי ג'ו ווייט, לשעבר יו"ר הרשות לניירות ערך בארה"ב, קבעה בדו"ח בן 23 עמודים כי ג'ונסטון נמצאה "אמינה ביותר". "אנו שואפים למקומות עבודה בטוחים, מכבדים ומקצועיים. מה שג'ונסטון חוותה אינו הולם ומנוגד לערכי ה-NFL", אמר רוג'ר גודל, חבר הוועד של הקבוצה.
ווייט ועמיתיה סקרו למעלה מ-10,000 מסמכים, ראיינו עשרות עדים, לפעמים יותר מפעם אחת, וקיבלו סיוע מצוות רואי חשבון. הדו"ח מציין ארבע עדויות של עדים, שאמרו כי ג'ונסטון סיפרה להם על התקרית עם סניידר זמן קצר לאחר שקרתה.
הדו"ח מפרט בנוסף התנהלות שגויה של החברה בענייני כספים שעלתה מעדות מנהל המכירות לשעבר של הוושינגטון קומנדרס, שלפיה יש לקבוצה "שני סטים של ספרים" לחשבונאות פיננסית, כדי להסתיר הכנסות ממכירת כרטיסים מה-NFL.
הדו"ח מציין כי הקבוצה דיווחה פחות על היקף הכנסות מסוים, "תוך הפרה מכוונת של כללי חלוקת ההכנסות של הליגה", אך אינו קובע את הסכום המדויק של ההכנסה שלא דווחה. זאת בעיקר "בגלל מחדלים של המועדון שאינו משתף פעולה בהפקת המסמכים הרלוונטיים וחוסר הנכונות של מנהלים בכירים לשעבר להתראיין", נכתב בדו"ח.
סניידר הודיע בסוף 2022 כי ימכור את הקבוצה שהיתה ברובה בבעלותו מאז 1999. העסקה הייתה בשווי של קצת יותר מ-6 מיליארד דולר, גידול חד ביחס להשקעה המקורית של סניידר - 800 מיליון דולר.