סגור

אולימפיאדת טוקיו
הזהב של טום דיילי הוא זהב של דור שלם

הקופץ למים הבריטי התחרה בבייג'ינג בגיל 14 וזכה במדליות ארד ב-2012 ו-2016. עכשיו זכה בזהב בטוקיו. הביקורות היו שהוא מתמקד יותר בלהשיג עוקבים ביוטיוב מאשר מדליות בבריכה. היום הוכיח שאפשר להשיג את שני הדברים. "אני הומו וגם אלוף אולימפי", אמר לעיתונאים

טום דיילי הגיע בגיל 27 לאולימפיאדה הרביעית שלו בטוקיו. הקופץ למים הבריטי התחרה בבייג'ינג בגיל 14 וזכה במדליות ארד ב-2012 ו-2016 - אך מעולם לא זכה בזהב.
דיילי הוא אחד מהספורטאים האולימפיים המוכרים בעולם. הוא השתמש בהכרה שהשיג בבייג'ינג כדי לפתוח עמוד יוטיוב פופולרי ומאז הוא משתמש היטב במדיות החברתיות - ייתכן שהוא הספורטאי האולימפי הראשון שהבין את החשיבות של הרשתות החברתיות בעידן הנוכחי.
יש לו יותר מ-100 מיליון צפיות בחשבון היוטיוב שלו, לו יש יותר מ-800,000 מנויים. דיילי מספק לעוקביו הרבים טיפים לתזונה בריאה, כושר ועוד.
1 צפייה בגלריה
טום דיילי שחיין בריטי מדליית זהב אולימפיאדת טוקיו
טום דיילי שחיין בריטי מדליית זהב אולימפיאדת טוקיו
טום דיילי עם מדליית זהב באולימפיאדת טוקיו
(צילום: Getty)
מעריציו מלווים אותו לאורך השנים. הם היו שם כשאביו בן ה-40 מת מסרטן מוח - כשהוא היה רק בן 17; הם ליוו אותו כשהתחתן עם בן זוגו - הבמאי דסטין לאנס בלאק, והם ליוו אותו כשהפך לאבא בעצמו ב-2018 הם היו שם איתו כשהקים עמותות למען להט"בים צעירים וגם שעמד מול ביקורות קשות בעקבות כישלונות בבריכה.
כצפוי, בגלל מי שהוא דיילי ספג לא מעט ביקורות. בכל זאת, אקטיביסט הומו צעיר שפופולרי ברשתות החברתיות שאף פעם לא זכה בזהב האולימפי ("תתמקד בקפיצה למים!!!!!") ולכן היום, הזכייה הראשונה שלו בזהב אולימפי (קפיצה זוגית למים) היא סוג של ניצחון לדור שלו.
כן, רק היום זכו שתי בנות 13 במדליות אולימפיות בסקייטבורד - אבל דווקא דיילי מסמל את הניצחון של הדור שגדל לתוך עולם עם יוטיוב, פייסבוק וטוויטר. דור שהתחשל באווירה ציבורית ביקורתית ולא מרחמת. למשל, דיילי חטף ביקורות ברשתות ובתקשורת כשהלך להתחרות במדינות הומופוביות ("אני חושב שלהגיע לשם ולטפס על הפודיום כהומו, זו הצהרה רועמת יותר מחרם. היא מראה שאנחנו אמיתיים. שאפשר לראות אותנו. זה חזק") או כשהעז להפסיד את מדליית הזהב בלונדון ואז הושווה לאנה קורניקובה (כי הוא ספורטאי חתיך שגילה כישרון בגיל צעיר ולא הגשים את הציפיות של הציבור ממנו).
הביקורות, שכמעט גרמו לו לפרוש, היו לא הוגנות ברובן. גם דלקת ריאות קשה, זעזועי מוח, דלקות ושברים מאמץ גרמו לו לשקול פרישה ב-2018. אבל דיילי, כאמור, הוכיח היום שהוא לא רק כוכבן רשת. הוא הראה שהוא ספורטאי אולימפי נהדר.
"להיות ספורטאי אולימפי זה אומר לקום ב-6 בבוקר כל יום, לאכול ארוחות בוקר, להגיע לבריכה ב-7:30, להתחמם, ואז להתחיל להתחרות עם עצמך בעשר", סיפר בראיון ב-2020. "ארבע שנים ככה. אתה מרגיש טוב ארבע שנים ואז הכל נגמר ביום אחד. כמה שניות למען האמת". בכך סיכם את החוויה האולימפית לרוב הספורטאים. עבודה של ארבע שנים שלעיתים נגמרת בפתאומיות אחרי כמה שניות.
היום, כאמור, סיים את ארבע השנים וכמה שניות עם זהב. "אני הומו וגם אלוף אולימפי", אמר לעיתונאים. "אני מרגיש מועצם מאוד בגלל שכשהייתי צעיר יותר הרגשתי שאני לא יוכל להשיג כלום בגלל מי שאני".
אבל הנה הוא. אלוף אולימפי. השיג הכל בגלל מה שהוא.