סגור
סניף פקטורי 54 עודפים בילו סנטר 2009
פקטורי 54 עודפים בבילו סנטר (צילום: טלי שני)

בקשת כופר ואי דיווח בזמן: פרטים נוספים על מתקפת הכופרה על קבוצת האופנה אירני

מתקפת הסייבר על יבואנית מותגי האופנה הבינלאומיים התגלתה כמתקפת כופרה. עוד נודע כי הרשות להגנת הפרטיות עשויה לקבוע לקבוצה הפרה בגין אי הדיווח על המתקפה, זאת בנוסף להליך האכיפה שנפתח נגדה

מתקפת הסייבר על קבוצת האופנה אירני היא מתקפת כופרה, כך נודע ל"כלכליסט". כופרה היא תוכנה מזיקה שנועלת את המחשב ומונעת גישה לקבצים ולתוכנות, בדרך כלל באמצעות הצפנת מידע, ודורשת תשלום כופר בתמורה להשבת הגישה למשתמשים.
עוד נודע כי הרשות להגנת הפרטיות עשויה לקבוע לקבוצת האופנה הפרה בגין אי הדיווח על מתקפת הסייבר, בנוסף להליך האכיפה שנפתח נגדה, במסגרתו תיבחן עמידת החברה בכלל הוראות החוק והתקנות. מבדיקה ראשונית שבוצעה ברשות מול קבוצת האופנה עולה כי על החברה הייתה מוטלת החובה לדווח לרשות באופן מידי על האירוע מכוח תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע).
מתקפת הסייבר על יבואנית מותגי האופנה הבינלאומיים, שנחשפה אתמול ב"כלכליסט", החלה כבר בתחילת השבוע, ועובדי המטה לא הגיעו לעבודה סדירה מיום ראשון. היום (ה') נמסר להם לשוב למשרדים. בקבוצת האופנה זיהו פעילות חריגה במערכות המחשוב לפני מספר ימים, אך אתמול מסרו כי הפעילו באופן מידי את מערך הגיבוי, והפעילות העסקית לא נפגעה. "מערך ההגנה פעל באופן מידי תוך כדי פריסה של הגיבויים וההקשחות הרלוונטיות. החברה נמצאת בשלבי סיום של האירוע עם מומחים מובילים. הפעילות העסקית לא נפגעה ונמשכה כסדרה", נמסר מהחברה. גורמים בחברה מסרו אתמול כי העבודה במטה צומצמה בגלל פעילות יזומה לפרמט את תחנות העבודה של העובדים.
הקופות בחנויות החברה המשיכו לעבוד כרגיל, וגם באתר האונליין לא היו שיבושים שכן הוא נמצא על הענן. עם זאת החברה, שמפעילה 150 חנויות אופנה, מתקשה זה שבוע לנהל את המלאי בצורה נאותה בשל השבתת מערכות המחשוב הפנימיות.
קבוצת אירני היא אחת מקבוצות האופנה הגדולות בישראל, המייצגת מותגים בינלאומיים, ובהם בלנסיאגה, איב סאן לורן, ולנטינו, טומי הילפיגר, לולולמון, דיזל, ליוויס ועשרות מותגים נוספים. מותגי הקבוצה נמכרים ברשת החנויות פקטורי 54, בחנויות קונספט שבבעלות הקבוצה ובחנויות אופנה ייעודיות. הקבוצה מפעילה כ-150 חנויות, ומייבאת 150 מותגי אופנה מובילים, ברובם מותגים יוקרה. היא מנוהלת על ידי רוני אירני, ומעסיקה 1,800 עובדים.
בשבוע שבעבר חוותה חברת תנובה מתקפת סייבר על חלק ממערכות המחשוב של החברה, ובחודש אפריל הופלו אתרי חברות הסלולר, אוניברסיטת תל אביב, "ג'רוזלם פוסט", ביטוח לאומי וגופים נוספים כחלק ממתקפת סייבר של האקרים אנטי-ישראלים. האתרים הופלו למספר דקות עד מספר שעות, אך לא נגרמו נזקים חריגים למערכות.