סגור
חנות מזון מכולת רשת אמזון פרש amazon fresh
אמזון פרש (צילום: AP)

אמזון מבטלת את השירות שאפשר לצאת מהמרכולים שלה בלי לעבור בקופה

החברה הודיעה כי תפסיק את השימוש במערכת Just Walk Out בסניפי רשת אמזון פרש בארה"ב, ותחליף אותה בסריקת מוצרים בעגלה. עם זאת, המערכת תמשיך לשמש בסניפי אמזון גו ובסניפי אמזון פרש בבריטניה. המערכת שהושקה ב-2016 הייתה אמורה לעזור לאמזון לחולל מהפכה בתעשיית הסופרמרקטים, אך התגלתה כיקרה מדי וסבלה מבעיות כמו עיכוב בקבלת החשבון

אמזון מתכוונת להוציא מרשת המרכולים הפיזיים שלה, אמזון פרש (Amazon Fresh), את טכנולוגיית Just Walk Out. הטכנולוגיה אפשרה לקונים לצאת מהחנויות בלי לעבור בקופות או אפילו לסרוק את המוצרים.
בריאיון לאתר "דה אינפורמיישן" אמר טוני הוגט, סגן נשיא באמזון לחנויות המרכולים, כי הטכנולוגיה תוחלף ב-Dash Cart, המאפשרת לסרוק את המוצרים עם הכנתסם לעגלות. כמו כן, תתקין אמזון בסניפים קופות בשירות עצמי עבור קונים שאינם מנויים לאמזון.
מערכת Just Walk Out הסתמכה על מצלמות וחיישנים במדפים. היא הושקה ב-2016 ועמדה במרכז השאיפות של אמזון לחולל מהפכה באופן ההתנהלות של סופרמרקטים פיזיים. המערכת גבתה את החשבון מהקונים דרך אפליקציה בטלפון הנייד לאחר שיצאו מהחנות.
אולם על אף שהמערכת נתפסה כאוטומטית לגמרי, היא הסתמכה על כאלף עובדים בהודו שעקבו אחר הסרטונים כדי לוודא שחשבונות מדויקים. נתגלו גם מספר כשלים במערכת, ביניהם עיכובים לעיתים של שעות בקבלת החשבון. כמו כן, מערכת החיישנים והמצלמות התגלתה כיקרה ביותר. באתר "דה אינפורמיישן" דיווחו כי 700 מכל אלף רכישות באמצעות המערכת חייבו בדיקה מצד עובד אנושי ב-2022.
רשת אמזון פרש נפתחה ב-2007. לפי הודעת החברה, יש בארה"ב 44 סניפים של הרשת, מתוכם 27 השתמשו בטכנולוגיה הזו. עם זאת, היא תמשיך לשמש בסניפי רשת הנוחות אמזון גו וכן בסניפי אמזון פרש בבריטניה.
בבעלותה של אמזון גם רשת הסופרמרקטים הול פודס, אותה רכשה ב-2017 עבור 13 מיליארד דולר, זאת בנוסף לפלטפורמת המסחר המקוון הענפה שלה. ב-2022 הכריזו בחברה על ביטול תוכנית ההתרחבות בחטיבת המרכולים, מהלך שהוביל לסגירת חלק מהסניפים של אמזון פרש ולדחייה בפתיחת חנויות חדשות.
שאלת הקופות הפכה לנושא חם בקרב רשתות הסופרמרקטים, זאת לאחר שקונים רבים התלוננו על הקופות בשירות עצמי ולכן בחלק מהרשויות ויתרו על האפשרות.