סגור

בעקבות מידע על שיבושי אספקה מצד החקלאים: יפתחו מכסות לייבוא ביצים

העימות עם החקלאים, שחסמו הבוקר כבישים במחאה על כוונת הממשלה לפתוח את שוק הביצים לייבוא, הוביל את משרד החקלאות להודיע על פתיחה מיידית של יבוא 50 מיליון ביצים בפטור ממכס. זאת, בטענה שהגיע לידיהם מידע לפיו בכוונת מגדלי הביצים לחבל באספקה לקראת חגי תשרי. איגוד מגדלי העופות: "שקר וכזב"

העימות בין החקלאים לבין משרדי האוצר והחקלאות, בשל כוונתם לפתוח את שוק הביצים לייבוא, עולה מדרגה: במשרד החקלאות הודיעו על פתיחה מיידית של יבוא 50 מיליון ביצים בפטור ממכס, עם אפשרות להגדלת הכמות ככל שיידרש. זאת, בטענה שהגיע לידיהם מידע לפיו בכוונת מגדלי הביצים לחבל ביכולת האספקה לצרכן הישראלי לקראת חגי תשרי.
שר החקלאות, עודד פורר מסר: "זו הדוגמה הטובה ביותר מדוע אסור שיהיה מונופול בתחום המזון. אנו לא נאפשר לאף אחד לחבל בתזונה של אזרחי ישראל או לשלוט בשוק בכל עת, ובמיוחד לקראת החגים".
בתגובה להחלטת משרד החקלאות, מסר מוטי אלקבץ מזכיר איגוד מגדלי העופות: "שקר וכזב. אנו דוחים מכל וכל את טענותיו של השר פורר, אין ולא היה בכוונת מגדלי הביצים לפגוע באספקת הביצים לצרכנים לקראת חגי תשרי. מדי שנה נפתחות מכסות ליבוא ביצים לקראת חגי תשרי וחג הפסח, שני מועדים בהם ישנה דרישה מוגברת לביצים, וכך גם השנה. אנו מקווים כי ממשלת ישראל לא תנצל זאת לפתיחת מכסות בצורה שאינה מבוקרת שכמוה כגזר דין מוות על ענף מגדלי הביצים".
ההסלמה ביחסי החקלאים ומשרדי האוצר והחקלאות נרשמת לאחר שהדיון שקיימו אתמול (ד') בנושא הרפורמה התפוצץ. החל מהבוקר חוסמים חקלאים צמתים מרכזיים ברחבי הארץ עם כלים כבדים, ומשליכים תוצרת חקלאית.
ברקע הדברים, כוונת הממשלה לפתוח את שוק הביצים ליבוא. זאת, על רקע נתונים לפיהם המחירים בישראל גבוהים ב-40% מאלו הנהוגים במדינות ה-OECD - למרות הפיקוח.
1 צפייה בגלריה
הפגנת החקלאים בצומת גילת
הפגנת החקלאים בצומת גילת
הפגנת החקלאים הבוקר, בצומת גילת
(ynet)
באוצר מבקשים לבטל את התכנון בענף ההטלה באמצעות הסרת המגבלות על ייצור ביצים הקבועות בחוק. כפועל יוצא, יתאפשר לכל אדם לייצר ביצים ללא מכסת יצור וינתן פטור ממכס על יבוא ביצי מאכל לישראל. באוצר מעריכים כי הפחתת המכס צפויה להביא לירידה של 25% במחירי הביצים, ולחסכון של 625 מיליון שקל בשנה. במקביל, יעניק האוצר תמיכה לבעלי מכסות ייצור ביצים, במתווה שיסוכם בין משרד האוצר למשרד החקלאות ופיתוח הכפר, וייכנס לתוקף עם ביטול המכס. המגדלים טוענים כי החסכון הכספי לציבור הצרכנים בישראל לא מצדיק את הפגיעה ב-3,000 מגדלי הביצים, ומבחינתם מדובר בקו אדום עליו לא יתפשרו.
ביטול התכנון בענף הביצים הינו חלק ממהלך רחב יותר, הכולל את פתיחת שוק הפירות והירקות ליבוא, בעקבות זינוק חד במחירי התוצרת החקלאית בשנים האחרונות, לצד צמצום הצריכה על ידי הציבור בישראל.
החקלאים צפויים להמשיך ולהפגין גם ביום ראשון, בזמן ישיבת הממשלה שתדון ברפורמה.