$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

עיריית ת"א תשלם 650 מיליון שקל למדינה על חברות פיתוח החוף

העסקה תתבצע בהתאם להחלטת הממשלה מחודש מאי האחרון להעביר את השליטה בחברות אתרים, אוצר מפעלי ים והחברה לפיתוח יפו לידי העירייה. עלות העסקה כוללת חובות עבר של העירייה לרשות המקרקעין ואת מכירתה של נתיבי איילון למדינה

גולן חזני 06:5329.01.15

עיריית תל אביב תשלם יותר מ־650 מיליון שקל למדינה עבור חלקה בחברות המשותפות שלהן - אוצר מפעלי ים, אתרים והחברה לפיתוח יפו העתיקה - ותעביר לידיה של המדינה את אחזקותיה בחברת נתיבי איילון שהוערכו על ידי חברת גיזה בשווי של 60 מיליון שקל. ל"כלכליסט" נודע כי סכום העסקה כולל חובות עבר של העירייה לרשות מקרקעי ישראל בגובה 350 מיליון שקל (200 מיליון שקל של מפעלי ים ו־150 מיליון של אתרים).

חברת אתרים נמכרת לפי תמחור של 200 מיליון שקל, אוצר מפעלי ים לפי 130 מיליון שקל והחברה לפיתוח יפו כ־30 מיליון שקל. ככל הנראה העירייה תבקש מימון בנקאי או חוץ־בנקאי לביצוע העסקה. את המחיר קבעה פירמת הייעוץ גיזה זינגר אבן, שליוותה את העירייה ואת רשות החברות במהלך. הדירקטוריונים של החברות אמורים לאשר את העסקה בימים הקרובים, והיא צפויה להיות מושלמת בחודש אפריל.

 

במאי האחרון קיבלה הממשלה החלטה ולפיה יימכרו אחזקות המדינה בהון המניות ובאמצעי השליטה בשלוש חברות החוף. זאת בעוד חברת חלמיש תפורק, ובחברת נתיבי איילון יתנהל הליך הפוך שבו תרכוש המדינה את אחזקותיה של העירייה (50%) ותהפוך לבעלים יחיד של הנתיבים.

 

נכון להיום חברת אתרים, שייעודה פיתוח אתרי תיירות בתל אביב־יפו ומנהלת את הטיילת, המרינה וחלקים נוספים בקו החוף, מוחזקת באופן שווה בין המדינה לעיריית תל אביב. בחברת אוצר מפעלי ים, המפעילה את מתחם נמל תל אביב, המדינה מחזיקה ב־82.2% ממניות החברה, בעוד העירייה מחזיקה ב־0.83% מהבעלות ובעלי מניות פרטיים מחזיקים ב־16.89% ממנה. בחברה לפיתוח יפו, המנהלת את החופים בשטחה של יפו, מחזיקה המדינה ב־49% מהמניות והעירייה ב־51% הנותרים. המדינה קנתה את הבעלות על נתיבי איילון שכן בכוונתה להפוך אותה לחברה ארצית שתטפל בנתיבי תנועה עירוניים בערים השונות, בדומה לנתיבי ישראל שמתמקדת בדרכים הבין־עירוניות. 

 

נמל תל אביב, בניהול אוצר מפעלי ים. 17% שייכים לבעלי מניות פרטיים נמל תל אביב, בניהול אוצר מפעלי ים. 17% שייכים לבעלי מניות פרטיים צילום: עמית שעל
 

אוצר מפעלי ים הוקמה ב־1936 ומפעילה כאמור 90 דונם של שטחים מסחריים בנמל תל אביב בצפון העיר. 16.89% המניות שבידי גורמים פרטיים הם של אנשים שהחזיקו בהם היסטורית, רובם נפטרו ויורשיהם כלל לא מודעים לזכויות שלהם בנמל. בידי החברה רק רשימה שמית, ללא מספרי זהות של המחזיקים הפרטיים. החברה הרוויחה 11.4 מיליון שקל ב־2013 מתוך הכנסות של 44.5 מיליון שקל מהשכרת שטחים וחניונים. ההון העצמי שלה בסוף אותה שנה עמד על 111 מיליון שקל.

 

אתרים מפעילה את המרינה בתל אביב על כל מתקניה, מבני שירותי חוף המשמשים למסעדות ומזנונים, חניונים לאורך החוף ומתחמי בילוי בשפך הירקון. רווחי החברה עמדו על 10.3 מיליון שקל ב־2013 מתוך הכנסות של 44.3 מיליון, והונה העצמי עמד על 180 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x