$
חדשות נדל"ן

הצעת חוק: משכנתא עד לגובה 90% ממחיר הדירה

לפי ההצעה שהגישה ח"כ לוי-אבקסיס, רוכשי דירה ראשונה יוכלו להציג הון עצמי של כ-10% מערך הדירה, בניגוד לדרישה הנוכחית שעומדת על 25%-30%

רוני זינגר 19:5501.11.14

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (א') בהצעת חוק שתאפשר לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר דירה. את הצעת החוק מגישה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ביחד עם חברים נוספים מסיעתה "ישראל ביתנו".

 

 

 

בתום המושב הקודם של הכנסת הגישה ח"כ לוי-אבקסיס את הצעת החוק, כהצעה פרטית, הקובעת כי רכישת דירה ראשונה על ידי בני זוג תתאפר באמצעות לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר הדירה. המשמעות היא שזוגות שיבקשו לרכוש דירה, חדשה או מיד שניה, יוכלו להציג הון עצמי של כ -10% מערך הדירה במועד קבלת המשכנתא וזאת בניגוד לדרישה להון עצמי בגובה של 25%-30% מעלות הדירה, כפי שנהוג כיום.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי אחד הגורמים לירידה בהיקף נטילת המשכנתאות מקרב הזכאים, היא חוסר יכולתם של אנשים שרוצים לרכוש דירה, לגייס את ההון ההתחלתי לשם כך. מטרת החוק, כך נכתב היא "לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה. הצעת חוק זו מאפשרת ל'חסרי דירה' לרכוש אותה אף אם אין ברשותם'הון עצמי התחלתי למימון מלוא סכום הרכישה״.

 

לדברי ח"כ לוי-אבקסיס, "המצב כיום מדיר מלכתחילה אוכלוסיות גדולות מהאפשרות לרכוש דירה ראשונה, מאחר שהדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים אינם יכולים לעמוד בו. בכל שנה אנו רואים כיצד המשכנתאות חוזרות לקופת האוצר ונשאר עודף תקציבי כי זוגות מגלים שהם אפילו לא מסוגלים לגייס את ההון העצמי כדי להתחיל את המהלך - הגיע העת לשנות את המציאות הזו".

 

ח"כ לוי-אבקסיס הוסיפה כי "במסגרת התיקון לחוק נדרש ששני בני הזוג יעבדו ובנוסף נדרש להראות יכולות הכנסה מסוימות, ועדיין, השינוי שאנחנו מבקשים לבצע עשוי להקל משמעותית על זוגות צעירים ברחבי הארץ שבשבילם רכישת דירה עד היום הייתה רק בגדר חלום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x