$
חדשות נדל"ן

שר השיכון: "היעד הוא הוזלת הדירות - מ-130 משכורות ל-100 משכורות לדירה"

אורי אריאל אמר עם זאת כי אינו צופה שינוי משמעותי השנה במחירי הדירות; הכריז על מינוי שלמה בן אליהו למנכ"ל משרד השיכון

"המציאות שאנחנו נמצאים בה היא מציאות שצריכה תיקון. הדבר הבסיסי קיים וזו הבנה של כולם - מראש הממשלה ועד הקליינטים, הזוגות הצעירים ואחרים, כולם מבינים שיש בעיה רצינית", כך אמר היום (ג') שר השיכון אורי אריאל בכנס נדל"ן בתל אביב.

אריאל דיבר על חוסר התיאום בין משרדי הממשלה כחסם מרכזי בתחום הדיור, והבטיח לתקן את המצב. לדבריו משרדים שפעילותם קריטית לשוק הדיור, כמו משרד התחבורה למשל, לא מתייחסים בתוכנית ההחומש שלהם לנושא של בנייה חדשה למגורים. "לפי מה עובד משרד התחבורה? מה הקריטריונים שמובילים אותו בקביעת תוכנית? מצד אחד עומסי תנועה ומצד שני כבישים אדומים שיש בהם מספר רב של תאונות כמו כביש הערבה למשל. האם יש סינכרון כלשהו בין משרד התחבורה לבין תוכניות הבנייה של מדינת ישראל לחמש השנים הקרובות? לא. אם אומרים שרוצים לבנות בקריית גת 7,000 יחידות דיור, האם זה יילקח בחשבון בתוכנית? לא. למה? ככה".

 

דירות חדשות. "אין סינכרון בין משרדי הממשלה" דירות חדשות. "אין סינכרון בין משרדי הממשלה" צילום: דוד הכהן

 

אריאל הוסיף כי "המצב הזה הוא לא גזרה משמים. אנחנו עמלים לתקן את זה. צריך פשוט להושיב את משרד התחבורה, את המשרד לאיכות הסביבה ואת משרד התשתיות. מישהו חושב שבישוב שבונים 5,000 יחידות דיור לא הולכים לשירותים? יש רצון מצד כולם לפתור ואני לוקח על עצמי את הדבר הזה, להביא את המשרדים השונים לשפה משותפת, לתכנית משותפת ככל שניתן. אנחנו מכירים את המשרדים, בין הדיבור לבין המעשים יש פער, ועדין אפשר ליצור תיאום ביננו. אני אופטימי".

 

על מחירי הדיור אמר אריאל כי הוא צופה שבשנת 2013 לא יחול שינוי דרמטי במחירים מכיוון שהבחירות ארכו חודשים רבים ומכיוון שעדיין אין תקציב לממשלה. "הקמת קבינט הדיור הוא דבר נכון שיכול לזרז ולהביא להורדה במחירי הדירות ולהורדה משמעותית יותר ב-2014 במחירי הדירות". הוא הוסיף כי היעד שאליו הוא שואף הוא הורדת מחיר דירה ממוצעת מ-130 משכורות כיום לכ-100 משכורות לדירה. "בטווח הארוך יש לשאוף לפחות מזה", אמר.

 

אריאל אף ניצל את הבמה והכריז באופן רשמי על מנכ"ל משרד השיכון החדש. "ביקשתי מעו"ד שלמה בן אליהו לבוא להיות מנכ"ל המשרד והוא ייכנס בשבועות הקרובים לתפקיד", אמר. בן אליהו מוכר בקרב הציבור הלאומי-דתי, הוא בנו של הרב מרדכי אליהו. הוא כיהן בעבר כמנכ"ל משרד השיכון וכמנהל מינהל מקרקעי ישראל. בשנת 2003 עמד בראש המחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית.
x