$
חדשות נדל"ן

אורי אריאל: "המינהל רכש ביושר את שנאת האזרחים אליו"

כך אמר שר הבינוי והשיכון בוועדת הכלכלה ב־2009, בדיון ברפורמה במינהל מקרקעי ישראל שקידם ראש הממשלה ושלה התנגד אריאל. "הרפורמה נצרכת ויש לשחרר קרקעות לבנייה. ב־2009 הובעה ביקורת על התהליך שבו התקבלו ההחלטות", אומר השר כיום

בדיון בוועדת הכלכלה שנערך ביוני 2009 התבטא שר הבינוי והשיכון החדש אורי אריאל נגד מינהל מקרקעי ישראל. על הפרק עמדה הרפורמה הגדולה במינהל שאותה ניסה ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר דרך חוק ההסדרים - רפורמה שהוגדרה על יד אריאל וחברי כנסת רבים אחרים כמכירת חיסול של קרקעות המדינה, שבמסגרתה ביקש ראש הממשלה להעביר את מרבית קרקעות המינהל לידיים פרטיות תוך כדי הטענה כי זו הדרך לפשט את החיכוכים הבירוקרטיים בין האזרח למינהל. אריאל אמר בדיון כי המהירות שבה העניין מתרחש בכנסת היא "ביזיון שאין שני לו", וכי הוא קורא לחברי הקואליציה "לא לתת יד להעברת הרפורמה בחוק ההסדרים". אחד הוויכוחים שניצתו באותו הדיון היה בין אריאל אטיאס, שר השיכון היוצא, לבין אריאל, השר הנכנס. אריאל דחק באטיאס להבטיח כי הארץ לא תימכר לצמיתות, ואטיאס טען כי אריאל לא מבין במה עוסקת הרפורמה.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר השר הנכנס כי: "הרפורמה בקרקעות היא דבר נצרך ויש צורך לשחרר קרקעות לבנייה על ידי הוזלת עלויות הדיור. בעת אישור הרפורמה ב־2009 הובעה ביקורת על התהליך שבו התקבלו ההחלטות, ללא דיון ציבורי ראוי. הרפרומה תיבחן ואפעל לביצועה בצורה אחראית". אלא שמקורביו מבהירים כי אריאל עדין דבק בתפיסתו כפי שבאה לידי ביטוי בדיון מ־2009, וכי התנגדותו לרפורמה חורגת מטענות בנוגע לפרוצדורה באמצעותה קודמה.

 

אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון צילום: אלכס קולומויסקי

 

אריאל הגיע לדיון ב־2009 מלא בביקורת גם כלפי קק"ל. הוא פנה ליו"ר עמיתי קק"ל אברהם דובדבני, ואמר לו כי לדעתו הדירקטורים של קק"ל אינם ממלאים את תפקידם אם נתנו יד לרפורמה שעיקרה הפרטת קרקעות. "שום חברה שמנהלת 3 מיליון שקל - ואתם מנהלים 10-5 מיליארד שקל, יש לכם קרקעות בשווי הזה - לא היתה מתנהגת כפי שאתם מתנהגים", אמר לו. אריאל אף פנה לכל חברי הכנסת שנכחו בדיון ובהם אמנון כהן, פאינה קירשנבאום וניצן הורוביץ ואמר: "יש משימה, ראש הממשלה הגדיר אותה, כולכם השתעבדתם אליה בהסכם הקואליציוני כשלא ידעתם על מה אתם חותמים". היה צריך לגמור את הרכבת הקואליציה, חתמתם, הכנסתם ועכשיו אתם משועבדים לעניין". אלא שמאותו דיון ועד היום הרפורמה מתקדמת עקב בצד אגודל ורחוקה מהשלמתה.

 

 

כעת, עם כניסת אריאל לתפקיד, הוא עשוי למצוא את עצמו משועבד לנושא כשר הממונה על מינהל מקרקעי ישראל, ויידרש על ידי נתניהו לקדם את הרפורמה. לנתניהו יש קלף שאמור להבטיח את קידום הרפורמה, שעליו הכריז רגע לפני הבחירות ושאף שוריין בהסכם הקואליציוני: הנחתת איש הליכוד משה כחלון לתפקיד יו"ר מועצת מקרקעי ישראל.

 

אריאל מכהן כח"כ משנת 2001, בהתחלה כחבר בסיעת האיחוד הלאומי וכיום כחבר סיעת הבית היהודי. בסוף שנות השבעים, עם שחרורו מצה"ל בדרגת רב־סרן, עבר אריאל להתגורר בכפר אדומים, שם הוא מתגורר עד היום, ועבד בתנועת אמנה הפועלת ליישוב יהודה, שומרון, עזה, הגולן, הגליל והנגב. בהמשך הפך למזכ"ל התנועה ובסוף שנות השמונים היה למזכ"ל מועצת יש"ע. בראיון שפורסם בסוף השבוע האחרון במוסף לשבת ב"ידיעות אחרונות" הצהיר אריאל כי הוא לא יהיה שר הבינוי והשיכון של המתנחלים. בהמשך הראיון הוסיף כי "בין הים לירדן צריכה להיות מדינה אחת - ישראל". הוא התחייב לפעול לבניית 40 אלף יחידות דיור בשנה, ולא בהתנחלויות, אך באותה נשימה אמר שכן ייתן מענה לגידול הטבעי ביישובי ההתנחלות החוקיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x