$
ועידת הנדל"ן 2013

ועידת הנדל"ן

שר השיכון: "מי שאין לו כסף לא יכול גם לבקש לגור במרכז וגם ליילל כמה זה יקר"

לדברי אורי אריאל בוועידת הנד"לן של "כלכליסט", "האפשרות לדיור היא דבר בסיסי שמגיע לכל אחד במדינה אבל צריך לומר ביושר - לא כל אחד יוכל לבחור לגור בין חדרה וגדרה"

ליאור גוטמן 10:3519.03.13

"האפשרות לדיור היא דבר בסיסי שמגיע לכל אחד במדינה אבל צריך לומר ביושר - לא כל אחד יוכל לבחור לגור בין חדרה וגדרה. מי שיש לו כסף אז שיקנה דירה איפה שהוא רוצה. אבל מי שאין לו כסף לא יכול גם לבקש לגור במרכז וגם ליילל כמה כסף אין לו". כך אמר שר השיכון והבינוי הנכנס אורי אריאל (הבית היהודי). הדברים נאמרו במסגרת כנס הנדל"ן של "כלכליסט" שנערך היום (ג') בתל אביב.

אריאל דיבר על השינויים בתחבורה במדינה, של אוטוסטרדות שיאפשרו לגור שעה ועשרים מתל אביב, "כך שמי שרוצה לחיות פה יחזור הביתה במחיר סביר". עם זאת, הוא סייג כי זה "ייקח כמה שנים". לכן, הוא הוסיף, "אני חושב שהדבר המרכזי הוא הבאת התחבורה למקומות הרחוקים ולתת נגישות גם למרכזי העסקים, גם למרכזי התרבות וגם למרכזי החינוך למי שגר רחוק יותר, שם ערך הקרקע נמוך".

 


 

לנאום המלא של השיכון בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" לחצו כאן

 

אריאל התייחס למצוקת הדיור ביחס ללוחות הזמנים הנדרשים לפתרון וטען ש"אין לנו מאה ימים ואין לנו אפילו מאה שעות. לא בגלל שאין, אלא משום שצריך לעבוד. השאלה המרכזית היא יכולת הממשלה כגוף לעבוד מתוך אמון כי אין כמו ענף השיכון כדי לראות את המורכבות של תחום. אנחנו מדברים על מורכבות כי צריך את מינהל מקרקעי ישראל, האוצר, בנק ישראל ועובדים זרים כדי לשפר את המצב והמבחן יהיה ביכולת לתכנן ולעבוד, להביא את כולם עם יעד משותף עם לוח זמנים ותקציב".

 

שר השיכון אורי אריאל בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" היום שר השיכון אורי אריאל בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" היום צילום: נמרוד גליקמן

 

רפורמת המרפסות חוזרת?

 

אריאל הזכיר בדבריו את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שנחתמה לאחרונה בין מינהל התכנון שבמשרד הפנים, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד רה"מ, וטען שבכוונתו ללמוד אותה ולדאוג לקדמה. מדובר ביכולת להסיר חסמים ולפשט את היכולת

לשחרר יחידות דיור וקרקעות בלוחות זמנים קצרים, כך שבנייה תתחיל ותסתיים בלוחות זמנים קצרים יותר מהמקובל כיום. "אני אופטימי גם במקרה הזה, לא בגלל שאני מתכנן או אעשה. אני עוד לא יודע מה אני אעשה אבל יש גיבוש של תוכנית חשובה בעיני שנותנת יכולת עבודה בין הגופים. התכנית היא משותפת וחתומה גם על ידי האוצר וגם על ידי משרדי הפנים ומינהל מקרקעי ישראל. עוד לא אימצתי את התכנית אבל היא מעניינת ולכל אחד שיש לו ילדים מכיר את הקושי לקנות דירה לא רק במרכז תל אביב אלא גם בירוחם".

 

אריאל התייחס בדבריו לרעיונות שעלו בעבר לבנות דירות תוך שימוש בחומרים מוזלים כדי להוריד את ערך הקרקע. "ביקרתי במדינות שונות בחו"ל וראיתי שם מדינות שמכשירות מקלטים עם קירות גבס כדי לייצר דירות למגורים באופן מהר. כבר אומר - זה לא מתאים לנו. היות ויש הפנמה של המצוקה, והיות ורה"מ מבין שהשרים צריכים להיכנס לנושא הזה במהירות, אני מאמין שיהיה שינוי", הבטיח אריאל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x